Novinky

Harvardský profesor: Postoupení obvinění Trumpa výborem pro vyšetřování 6. ledna je „jasně protiústavní“
Sdílet článek:

Výbor složený ze sedmi demokratů a dvou republikánů (z nichž jednou je k demokratům přebíhající Liz Cheneyová a druhým Trumpův kritik Kinzinger) během posledního zasedání 19. prosince jednomyslně odhlasoval postoupení Trumpa ke čtyřem trestním stíháním, včetně jednoho obvinění ze vzpoury, které by mu znemožnilo znovu zastávat úřad.

„Podle mého názoru je to jasně protiústavní,“ řekl Dershowitz v pondělí v rozhovoru pro Just the News. „Článek jedna omezuje moc Kongresu na legislativní opatření. Jmenovat konkrétní osobu a předat ji ministerstvu spravedlnosti není legislativní opatření. Není to legislativa a pošlapává to pravomoc výkonné moci.“

V souvislosti s narušením Kapitolu 6. ledna 2021 nebyl dosud nikdo obviněn ze vzpoury, ačkoli někteří obžalovaní byli odsouzeni nebo čelí obvinění ze spiknutí.

Podle Dershowitze 14. dodatek sice umožňuje Kongresu zakročit proti jednotlivci, pokud se tato osoba zapojila do povstání nebo vzpoury, jako tomu bylo za občanské války, ale výbor podle tohoto ustanovení nejednal.

Právník dodal, že podle jeho přesvědčení ministerstvo spravedlnosti postoupení pravděpodobně přijme, a poté bude ignorovat. Poznamenal: „Nezapomeňte, že nyní mají ustanoveného zvláštního vyšetřovatele. Mají možnost vyšetřovat. Mají mnohem vyšší standard pro stíhání než Kongres. Takže budou zdvořile ignorovat to, co řekl Kongres.“

Ve svém projevu na Ellipse 6. ledna 2021 Trump povzbudil své příznivce, aby „bojovali jako čert“ – což je poznámka, kterou výbor často citoval jako důkaz toho, že Trump měl v úmyslu podněcovat násilí v Kapitolu.

V méně medializovaném prohlášení z projevu však bývalý prezident také zdůraznil, že jeho přáním bylo, aby dav „pokojně a vlastenecky vyjádřil [svůj] hlas“.

Následně, když se situace v Kapitolu zhoršila až k násilnostem, vydal Trump video prohlášení, v němž protestující vyzval, aby „šli domů a šli domů pokojně“.

„Vím, že vás to bolí, vím že jste zranění,“ řekl tehdejší prezident. „Měli jsme volby, které nám byly ukradeny. … Ale teď musíte jít domů. Musíme mít mír. Musíme mít právo a pořádek. Musíme respektovat naše skvělé lidi v oblasti práva a pořádku.“

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*