Vitalij Ginzburg: Chudoba v Rusku strmě roste, stát ji nechce řešit




Sdílet článek:
Kreml podle ruského podnikatele žijícího v České republice chudobu neřeší. Naopak mu velký počet chudých vyhovuje, protože je může více a snadněji ovládat. O problému rostoucí chudoby v Rusku jsme hovořili s Vitalijem Ginzburgem.

Ten také hájí éru prezidenta Jelcina, za něhož se zhroutila neefektivní socialistická ekonomika. Tvrdí, že za něj měli lidé šanci, nyní za Putina ji nemají. K masivní chudobě v Ruské federaci přispívá podle něj i obrovská korupce, kdy je Putinovými lidmi rozkradena až třetina státního rozpočtu. Již tak dlouhodobá trvající recese se nyní mění v katastrofální recesi.

Je chudoba v Rusku vážným problémem, kolik lidí lze v Rusku považovat za chudé?

Chudoba v Rusku je velmi závažný problém. Odpověď na druhou otázku je však složitější. Skutečnost je taková, že ruský stát bojuje proti chudobě manipulací se statistikami. Podle oficiálních statistik jsou v Rusku za chudé považováni lidé s měsíčním příjmem nižším než 12 000 rublů. To je méně než 4 000 korun. Osoby s příjmy nad touto hranicí nejsou zahrnuty do statistik chudoby.

Jaká je nyní za Putina situace s chudobou, zhoršuje se?

Pod Putinem bylo podnikání v Rusku zničeno. Pracovní místa se ruší. Během pandemie stát výrazně omezil podnikání a nechal ho, aby se o sebe postaralo samo. Putinovo vedení rozpoutáním války na Ukrajině odsoudilo zemi k sankcím. Odchod západních firem jen z Moskvy vedl ke zrušení více než 200 tisíc pracovních míst. Kromě toho roste inflace. Za posledních osm let se průměrná mzda v Rusku v přepočtu na dolary nebo eura snížila na polovinu. Z 800 na 400. To má daleko k slušnému životu.

Jaké jsou příčiny růstu chudoby v Rusku?

Rusko není příliš bohatá země. Její HDP na obyvatele se v roce 2021 pohyboval v rozmezí 10-11 dolarů v nominální hodnotě nebo 29-30 tisíc dolarů v paritě kupní síly. V tomto ukazateli se tedy nachází v sedmé desítce. Například Česká republika je v tomto ukazateli o více než dvacet míst před Ruskem. Na tomto základě však nelze vyvozovat žádné závěry.
Například z hlediska průměrné mzdy je situace stejná nebo dokonce o něco horší než na Ukrajině, kde je HDP na obyvatele zhruba o dvě třetiny nižší.

Důvody jsou velmi jednoduché. Dlouhotrvající recese v ekonomice, která se nyní mění přímo v katastrofální recesi. Špatné podnikatelské prostředí, obrovské veřejné výdaje, kolosální a téměř otevřená korupce Putinova okolí. Nejdůležitější však je, že Putinův režim nemá zájem o zmírnění chudoby v praxi. Má zájem na tom, aby velký počet lidí byl chudý a tudíž na něm závislí. A příčiny chudoby přičítá vnějším hrozbám. Pokud je třetina státního rozpočtu rozkradena, jak lze mluvit o zmírnění chudoby?

Jaké jsou podle vás vyhlídky Ruska z hlediska chudoby?

Pokud jde o chudobu, vyhlídky Ruska jsou skvělé. Putin neustále vyhlašuje programy a plány na překonání chudoby. Poslední z nich byl přijat v roce 2018 na období do roku 2024, ale jeho realizace byla nyní odložena na rok 2030. Ve skutečnosti však Putinův režim nemá zájem na snižování chudoby v praxi. Má zájem na tom, aby měl velký počet lidí, kteří jsou chudí, a tudíž na něm závislí. A příčiny chudoby se svádějí na vnější hrozby.

Někteří lidé říkají, že zatímco za Jelcina byla chudoba v Rusku hrozná, za Putina se situace výrazně zlepšila, je to pravda?

To není tak docela pravda. Za Jelcina byla země v úplně jiné situaci. Zhroutil se neefektivní socialistický systém, který se objektivně nemohl dále vyvíjet. Mnoho lidí zůstalo bez práce a bez peněz. Ale vláda v tomto období dala lidem svobodu, kterou mnozí využili a dokázali si zajistit slušný život. Putinova vláda ničí tržní hospodářství, které by se mohlo úspěšně rozvíjet a nedává lidem žádné možnosti seberealizace. Za Jelcina měli lidé šanci, v současnosti ji nemají.

Podle oficiálních statistik činí průměrná mzda v Rusku asi 50 000 rublů, tedy asi 12 000 korun. Mnozí Rusové však sami tvrdí, že ve skutečnosti je to asi 25 000 rublů, tedy o polovinu méně – jak je to možné?

Ruské statistiky sice ukazují průměrnou mzdu, která se pohybuje kolem této úrovně, ale musíme vzít v úvahu obrovskou diferenciaci příjmů a strukturu ekonomiky. Manažeři ve státních podnicích vydělávají jen oficiálně desítky milionů dolarů ročně a kradou mnohonásobně více. Jsou tam pracovníci bezpečnostních složek s vyššími platy a výhodami než v podnikání. Je tam obrovský byznys s vazbami na úřady a malé a střední podniky, které jsou ponechány samy sobě. Zatímco v normální zemi si člověk v podnikání obvykle vydělá více peněz než ve státní správě, v Rusku je to i pomocí rozsáhlého úplatkářství často naopak. Navíc lékaři a učitelé v regionech mají velmi malé platy.

Český cestovatel Fero Krondák strávil v Rusku mnoho let a poznal ho velmi dobře. Tvrdí, že Češi ve vyloučených lokalitách jsou na tom stejně jako ruská střední třída? Má pravdu?

V Rusku v Moskvě a Petrohradě existuje střední třída, která se dá příjmově srovnávat s Čechy. Ale čím dále od hlavních měst a velkoměst, tím nižší životní úroveň. S Českem se to v žádném případě nedá srovnávat. Navíc jsou tam i jiné problémy, jako je nedostatečná občanská vybavenost, špatné silnice atd.

Jaké jsou ceny v Rusku ve srovnání s Českou republikou? Jsou v průměru stejné, vyšší nebo nižší?

Mohu s jistotou říci, že dosažení stejné životní úrovně, jako v České republice vychází v Rusku výrazně dráž. Moskva se neustále umisťuje na předních příčkách žebříčků, co se týče výše životních nákladů. Mám na mysli komfortní bydlení, kvalitní zboží a výrobky.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 1,71 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*