Novinky

Rusko varovalo západní lídry před fingovanými útoky Ukrajiny a použitím kontaminovaných bomb. Ukrajina obvinění odmítla
Sdílet článek:

V nedělních telefonátech s francouzskými, britskými a tureckými protějšky ruský ministr obrany Sergej Šojgu varoval „před možnými provokacemi ze strany Ukrajiny za použití ,špinavé bomby’,“ aniž by pro svá tvrzení poskytl jakékoliv důkazy. Později ministerstvo varovalo před možným ukrajinským útokem pod ruskou vlajkou na vlastní civilisty s cílem „obvinit Rusko ze zabíjení civilistů“.

Zprávy naznačily, že Šojgu také telefonoval s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem, což byl druhý takový telefonát od začátku konfliktu v únoru. Austin několik hodin po telefonátu Šojguovi sdělil, že „odmítá jakoukoli záminku pro ruskou eskalaci“, uvádí se v prohlášení Pentagonu.

A Šojguova tvrzení odmítla i Rada Bílého domu pro národní bezpečnost. „Svět by prohlédl jakýkoli pokus použít toto tvrzení jako záminku k eskalaci,“ uvádí se v prohlášení Rady.

Britské ministerstvo obrany ve svém prohlášení uvedlo, že odmítá tvrzení, že západní země chtějí konflikt eskalovat, a „varovalo, že taková tvrzení by neměla být používána jako záminka k větší eskalaci“.

Ukrajina obvinění odmítla

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po vydání Šojguova prohlášení popřel tvrzení o špinavé bombě a obvinil Rusko z inscenování provokace.

„Existuje pouze jeden subjekt, který může v naší části Evropy použít jaderné zbraně, a tímto subjektem je ten, kdo nařídil soudruhu Šojguovi, aby někam zavolal,“ prohlásil v neděli ukrajinský vůdce.

Několik hodin předtím v sobotu Zelenskyj vystupňoval rétoriku prohlášením, že západní mocnosti musí udeřit na velitelské centrum Moskvy, pokud Rusko zasáhne ukrajinský prezidentský úřad leteckými údery.

Ukrajina zažívá zintenzivněné útoky na Dněpropetrovskou, Chmelnickou, Kirovohradskou, Mykolajivskou, Oděskou, Rovenskou, Volyňskou a Záporožskou oblast, jak bylo oznámeno.

„Pokračujeme v likvidaci následků dnešních teroristických útoků na naši infrastrukturu,“ prohlásil Zelenskyj.

Ruské jednotky se v posledních týdnech stáhly z části fronty a okupační úřady evakuují civilisty hlouběji do Ruskem drženého území před očekávanou bitvou o Cherson, regionální metropoli na západním břehu Dněpru. Cherson je vstupní branou na Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.

„Situace je dnes obtížná. Je životně důležité zachránit si životy. Nebude to trvat dlouho. Určitě se vrátíte,“ uvedl ve video-poselství ruský ministr školství Sergej Kravcov.

Ruští představitelé zároveň podle státní tiskové agentury TASS potvrdili, že Moskva zasáhla ukrajinskou energetickou síť a vojenská velitelská centra.

Ruské síly pokračovaly v „zasazování úderů dalekonosnými vysoce přesnými leteckými zbraněmi na vojenské velitelské a energetické systémy Ukrajiny. Všechny určené cíle byly zasaženy,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov.

 anglického originálu přeložil O. H.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,29 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*