Ruský plyn může Evropě odtéct do Číny




Sdílet článek:

Ruský prezident Vladimir Putin možná smlouvu o výstavbě nového plynovodu se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem podepíše už na únorové zimní olympiádě v Číně.

Moskva je před podpisem smlouvy s Pekingem o plynovodu Síla Sibiře 2. Podle analytiků zvýšení dodávek směr Čína zhorší vyjednávací pozici Evropy. A to jak v otázce objemu dodávek, tak i ceny, která se loni vyšplhala do rekordních výšin.

Česko chce zemní plyn využít jako přechodné palivo při odstavování uhlí v elektroenergetice i teplárenství. Tento plánovaný krok má řadu kritiků, kteří upozorňují, že vzhledem k únikům metanu jsou klimatické dopady zemního plynu srovnatelné s uhlí, navíc by se zvýšila energetická závislost země. Další ránu chystané výměně uhlí za plyn zasadil návrh Taxonomie Evropské komise, který odborníci hodnotí vzhledem k investicím do plynu jako nerealistický.

Zatím se ale příliš nemluvilo o možná nejzásadnějším problému, kterým je riziko, že plynu zkrátka nebude dost, případně bude velmi drahý.

Podle některých spekulací by mohl ruský prezident Vladimir Putin na únorové zimní olympiádě v Číně podepsat se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem smlouvu o výstavbě 2600 kilometrů dlouhého plynovodu Síla Sibiře 2. Ten by měl dopravovat surovinu z nalezišť na poloostrově Jamal směrem na jih přes Mongolsko do Číny, napsaly Lidové noviny.

Obavy z rostoucího vlivu Kremlu

Alexander Gabujev, předseda asijsko-pacifického programu Ruska v think tanku Carnegie Moscow Center, varuje v této souvislosti před rostoucí kontrolou Moskvy nad globálními dodávkami energie.

„Pokud bude projekt podepsán a plynovod dokončen, Rusko bude moci prodávat plyn ze stejných polí, která slouží Západu, a tato diverzifikace by poskytla další pákový efekt. Je to docela významný objem,“ citoval Gabujeva The Daily Telegraph.

Podobně mluví i další odborníci, včetně výkonného ředitele české Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiřího Gavora z poradenské společnosti ENA.

„Zvýšení dodávek plynu do Číny by v budoucnu mohlo znamenat oslabení pozice kontraktorů v Evropě, která je stále zásadním trhem pro Gazprom. Čína bude dál menší odběratel než Evropa, ale je třeba brát v potaz i to, že Rusko buduje kromě plynovodu i další terminály na zkapalněný zemní plyn, na jehož přepravu plynovod není potřeba,“ připomněl Gavor pro LN.

Dosud Rusové posílají plyn z nalezišť poblíž Bajkalského jezera do severovýchodní části Číny plynovodem Síla Sibiře 1 s roční kapacitou 38 miliard kubíků plynu. Pro představu – Evropská unie ročně spotřebuje kolem 500 miliard kubíků, z toho 150 až 180 miliard dodává Rusko.

Loni před Vánocemi ceny zemního plynu vylétly na burze až ke 180 eurům za megawatthodinu. Do výšin je hnala hlavně obava z nedostatku v zimě, přiživovaná i výpadkem v zásobování plynovodem Jamal.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*