SYRZDARMA
Od amerických New York Times po britský Telegraph na téma protiofenzíva, strategie NATO a korupce.
Zcela neobjektivní výběr posledních zpráv ze světového tisku na téma Ukrajina. Neobjektivnost výběru je vedena dvěma šílenými principy. První princip říká, že občan ve svobodné zemi má právo na všechny informace, i ty, které nezapadají. Druhý, ještě šílenější princip drze tvrdí, že diskuze o tom, jaká strategie ve složité geopolické hře je pro Českou republiku nejsprávnější, může být veřejná a že se jí mohou svobodně účastnit občané s různými názory.
S dovětkem, že svoboda projevu v tradičním pojetí demokracie znamená pro vyloučení pochybností i svobodu po projevu.
Kompletní zdrojová informace na konci článku.
Z historie
(1) New York Times, říjen 2014
Ukrajina použila kazetové bomby, naznačují důkazy. Zdá se, že ukrajinská armáda vypálila kazetové bomby v několika případech do centra Donětsku a použila zbraň, která je zakázana ve většině světa, proti městu, ve kterém žije více než milion lidí.
O protiofenzivě
(2) Bloomberg, 13. července 2023
Seniorní americký zpravodajský důstojník uvedl, že se konflikt na Ukrajině dostal do patové situace a nabídl pochmurné hodnocení ukrajinské ofenzivy, která, jak doufali někteří američtí a evropští lídři, mohla přinést obrat příznivý pro Kyjev.
(3) Wasghinton Post, 15. července 2023
Ukrajinští vojáci za sebou nechávají západní techniku a postupují kvůli minovým polím po svých.
(4) New York Times, 15. července 2023
Poté, co utrpěli těžké ztráty, pozastavili Ukrajinci protiofenzivu, aby upravili strategii. Na počátku protiofenzivy ztratila Ukrajina až 20 % zbraňových systémů.
(5) Telegraph, 19. července 2023
Ukrajina a Západ čelí devastující porážce. Představa neúspěšné protiofenzivy a významné územní ústupky by posílily Rusko a Čínu.
O lidech
(6) Wall Street Journal, 23. července 2023
Když Ukrajina zahájila na jaře protiofenzivu, západní vojenští představitelé věděli, že Kyjev nemá všechny zbraně, počínaje municí a konče bojovými letouny, a věděli, že nebyl dokončen výcvik, který byl spolu se zbraněmi nutný k vytlačení Rusů. Ale doufali, že to ukrajinská odvaha a vynalézavost překonají.
(7) Wall Street Journal, 1. srpna 2023
Počet lidí, kteří přišli na Ukrajině o končetiny, už svým rozsahem vyvolává vzpomínky na první světovou válku. Jedná se odhadem o 20 až 50 tisíc lidí.
O podpoře
(8) CBC News, 11. července 2023
Generální sekretář NATO uvedl, že bylo jasně řečeno, že dáme Ukrajině pozvánku na vstup do NATO, až se členové aliance dohodnou a budou splněny podmínky. Zelenskyj říká, že plán NATO na vstup Ukrajiny je málo konkrétní.
(9) New Voice of Ukraine, 28. července 2023
John Kirby řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici, že USA neplánují doprovázet ukrajinské lodě převážející obilí v Černém moři. Myslíme si, že všichni rozumíme tomu, že by to pouze eskalovalo napětí a zvýšilo pravděpodobnost konfliktu mezi Západem a Ruskem a to není to, co chceme. Moskva oficiálně ukončila dohodu a volném exportu ukrajinského obilí 17. července.
O korupci
(10) Telegraph, 26. července 2023
Ukrajinský šéf mobilizace v regionu Oděsa byl zatčen za braní úplatků při odvodech branců. Bývalý vojenský představitel bral úplatky výměnou za to, že mužům pomůže vyhnout se mobilizaci. Zatčení přichází po tvrzeních, že jeho rodina koupila nemovitosti ve Španělsku v hodnotě desítek milionů korun a několik luxusních aut.
Co píší jinde
(11) Indické Eurasiantimes, 28. července 2023
Ukrajina je povzbuzována v naději na vstup, ale co se týče konkrétních kroků neudělají USA a jejich evropští spojenci jako je Německo a Francie nic, co by je donutilo válčit s Ruskem na skutečném bojišti. Vedení NATO je odhodláno nepřiznat Rusku žádnou záruku bezpečnosti, jednoty a integrity. To je něco, co žádná ruská vláda, ať už ji vede Putin nebo ne, nebude akceptovat.
(12) Foreign Affairs, červen 2023
Protahování konfliktu sebou ponese zvýšení rizika eskalace, ať už to znamená použití jaderných zbraní nebo přímou konfrontaci mezi Ruskem a zeměmi NATO. Ukrajina bude potřebovat téměř totální ekonomickou a vojenskou podporu ze Západu, což nakonec povede k tlaku na rozpočty a připravenost jejich armád. Ekonomické dopady války včetně nestability cen obilí a energií budou přetrvávat. Ačkoliv dlouhá válka by Rusko dále oslabila, přínosy nepřevažují nad těmito náklady.
Buďte první kdo přidá komentář