Sankce, sankce, sankce …
Sdílet článek:

Pryč jsou časy, když si nejen naše vláda myslela, že po vyhlášení protiruských sankcí Putin za krátkou dobu přijede do Bruselu a bude na kolenou prosit, aby Evropa sankce odvolala. Týdeník The Economist se podíval na aktuální stav ruské ekonomiky a její stav nevidí tak černě, jak si to evropské vlády představovaly.

Nutno říct, že sankce se na Rusku podepsaly opravdu pořádně: mnoho zahraničních investorů z Ruska odešlo (Siemens, McDonald’s, CocaCola, apod.) a nejspíš neplánuje se do Ruska zpátky vrátit. Chybějící díly do automobilů, letadel a dalších strojů jsou na denním pořádku.

I přes to ale podle týdeníku se ruská ekonomika nepropadla tak, jak všichni očekávali. Evropské firmy se totiž z ruského trhu stáhly, ale ochotně je alespoň z části nahradily firmy asijské, mj. i turecké. I Rusové si pomohli sami: McDonald’s nahradil Strýček Váňa a Chutně a tečka. Ruští podnikatelé, pokud ovšem chtějí a mají na to, mohou slavit žně, protože zmizela konkurence. Dobře je to vidět i na nápojích: CocaCola se zněnila na CoolCola, Fanta na Fancy a Sprite na Street. Množství, kvalita a spokojenost kupujících ovšem zůstává otázkou.

Ruskou ekonomiku ale nad vodou udržely (a pořád drží) dvě věci:

1.) Fakt, že se k sankcím nepřidal zbytek světa (hlavně Čína a Indie), což Rusku umožňuje v určité míře pozastavený export do Evropy obrátit do Asie a naopak chybějící díly z Asie dovážet.

2.) Druhý fakt je ten, že Rusko je světová surovinová velmoc a hlavně Evropa je na něm silně závislá. Nejedná se jen o ropu a plyn, ale také o drahé kovy a hnojiva. Typickým příkladem je společnost Nornikel, těžící v severní Sibiř nikl a palladium. Jedná se o největšího producenta niklu a paladia na světě a patří do desítky nejvýznamnějších producentů mědi. (A to je pouze jedna ruská firma z mnoha.) Pokud by se Evropa natvrdo odstřihla od všeho ruského, budou mít Rusové citelný výpadek v příjmech do státní pokladny, ale Evropa si zahraje na středověk, a to se vším všudy.

Ruská ekonomika založená na vývozu surovin se ukázala být překvapivě stabilní a víceméně odolná vůči sankcím. Lidově řečeno v moderním světě budou suroviny potřeba vždy a všude, a Rusko je v mnoha ohledech zdroj největší. Navíc sankce nejsou pro Rusko nic nového pod sluncem, první protiruské sankce byly vyhlášeny v roce 2014 po anexi Krymu. Z níže uvedeného grafu je vidět, že v roce 2014 ruské HDP mísně kleslo, ale od roku 2016 HDP už znovu roste. Nyní (na grafu není vyznačeno), pod vlivem série sankcí, HDP znovu kleslo a během třetího čtvrtletí byl propad 4 % meziročně.

HDP Ruska 1991 - 2019

Foto: Wikipedia

Co říct závěrem? Zatímco Rusku se daří sankce víceméně obcházet a čím dál tím víc k nelibosti Západu spolupracuje s Čínou, nám Evropanům hrozí, že od 1. února Rusko nedodá do Evropy svou ropu. Putin se rozhodl pomstít za bezbřehou podporu Ukrajiny a za všechny sankce, a vybral si surovinu, na které je svět závislý nejvíc. Použil podobnou taktiku, kterou použily arabské státy v roce 1973, když chtěly donutit USA, aby přestalo podporovat Izrael v jomkipurské válce.

Pro země závislé na dodávkách ruské ropy to bude přímo likvidační, není totiž ropa jako ropa a přestavět třeba takový Slovnaft na jiný typ ropy se zaprvé nemusí ekonomicky vyplatit, a i kdyby se vyplatil, bude přestavba trvat. A čas jsou peníze…

Těžko odhadovat předem, co se bude po 1. únoru dít. Nebude ropa vůbec? Anebo přes různé překupníky se sem ropa dostane, ale za astronomické ceny? Zopakuje se ropný šok z roku 1973?

Jediné, co je jisté, je to, že protiruské sankce ve výsledku daleko dřív zničí evropské autory než toho, na koho byly mířeny. Je to výsledek špatného přemýšlení a plánování? Nebo je to naschvál? Někteří totiž – jako třeba Danuše Nerudová – tvrdí, že (cituji): „…že konflikt na Ukrajině změnu energetického mixu a přechod k udržitelným zdrojům urychlí.“ Budeme tedy zelení za každou cenu? Využívají elity (jezuité, ilumináti, Nový světový řád, Světové ekonomické fórum,… dosaďte si koho chcete) současnou energetickou krizi jako záminku a zástěrku k nastolení „nových a lepších“ pořádků?

Pokud to tak není, kde tedy udělali soudruzi z NDR Bruselu chybu?

 

RUDOLF GAJDOŠ

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

13 Comments

 1. Holt západní sny ” o rozkradení Ruska ” se rozplynuli a evropa je na dně. Žebrák nakonec díky U-SSA a vlastní blbosti zůstává jen evropa a bude hůře na to vemte jed.

 2. Ale kdepak pane to jsou sny Vaseho vudce jak by si to přál.Nikdo nechtel RF rozkrast,proc taky?Za penize rad daval a ted budou chybet na dobyvaní cizich uzemí.EU neni na zadnem dně a ani nebude.To je zas Vase praní.Vzdyt vidite,nemrznete jak jste prorokoval.A že země draka a dalsi budou brat naftu?Tak at berou,aspon zustane jinde pro nas.Tak nam tu neplašte obcany krasne svobodne Ceske republiky.

  • Proč? Vy se skutečně dokážete zeptat, proč by někdo chtěl profitovat z nezměrného bohatství Ruska?? Člověče, na to, že zjevně navštěvujete nanejvýš třetí třídu základky, se vyjadřujete skoro jako dospělý….matete tělem.

   • Pani konspiratorko.Tak si vemte pistoli,jedte do RF,a pohrozte jaderne velmoci ze kdyz si nebudou chtit nechat ukrast jejich nerostne suroviny, tak jim je vezmete silou.No a oni se leknou a vsechny Vam je dají.A budeme jich mit dost.A prisla jste s resenim nedostatku nasich surovin.

    • No sláva. Odpověděl jste si sám na otázku, proč to zatracené Rusko bojuje s tím zatraceným Západem. Gratuluji.

     • Prectete si to jeste jednou a sama si polozte otazku,zda si RF necha ukrast sve suroviny.O tom totiz jako o velkem nebezpečí básníte.

 3. Nepřesnosti. Nepřesnosti. Nepřesnosti.
  Pokud nebude drahé kovy kupovat Evropa, bude je kupovat Asie a Evropě je bude prodávat až s přidanou hodnotou. Nejenže na tom Rusko nezchudne, ale naopak, Evropa skončí jako skanzen, jako periferie, podobně jako ČR. Budeme mít nějaký blackbox, ale vyrobí ho někdo jiný a my jen zaplatíme několikrát tolik. Nakonec už si ho ani sami nevyrobíme.

 4. Pane takovych konspiracnich teorii tady za cely rok byly mraky a nic z toho se nesplnilo.Naopak EU ukazala za neskutećne kratky cas najit dalsi trasy pro plyn a dale se intenzivne pracuje na tom,aby nebyla vydiratelna agresorem jeho surovinami.Takze nepredbihejte udalostem.

  • Jo, ale ten plyn je zase ruský….pššt, to se nesmí říkat, ale optejte se třeba v Turecku.
   Nebo si myslíte, že to Turecko těží nějaká obrovská kvanta plynu? Netěží….a kde je bere? Tralala! Jo v Kataru….aha.

   • No to vite ze cpou ten jejich plyn kudy se da aby meli penizky z EU.Pašovat budou vzdycky aby se dostali k valutam nez natahnou trubky do zeme draka.A tam se bude muset plnit vzorne,ne jak nord stream pro EU.

    • Trubek do Země draka už vedou tisíce kilometrů, ale jinak? No jasně, takhle přeci funguje každý obchod. Bylo by dost divné, kdyby – majíce plyn – nechtěli prodávat, nemyslíte?

     • Regulerni obchod a pašovaní je rozdil,ktery pozna RF v blizke budoucnosti.EU nema zajem obchodovat s nekym kdo s klidem zabiji lidi a vyflaka infrastrukturu sousedniho naroda v zime k prezití.Pokud Vam toto nevadi vystupte z EU,NATA a bezte se tam s nima objimat.Kdyby jste tam tak obdivovala USA a NATO,tak Vas oznaci za agentku,zbavi obcanstvi a zajisti ubytovani a stravu v prijemnem penzionu na dalnem vychode tak na 15let.

 5. No,co jsem četl jinde,tak Rusko už ani NECHCE,aby se ony západní společnosti vraceli..
  A proč by se Indie,Čína a další země měli připojovat k nějakým blbým sankcím,který si zdegenerovanej západ vymyslel?
  Tuto zimu přežijeme-a tu další?A další?A další???Už teď jde plno lidí a firem úplně do hajzlu,tak jsem zvědav,jak to “náš” vrchní ukmas zvládne,když “nenechá nikoho padnout”!!!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*