Sedm znaků totalitních režimů podle George Orwella




Sdílet článek:

Charakteristické rysy totality podle knih George Orwella. Analýza událostí posledních několika měsíců měla ukázat, jak se demokratické společnosti odlišují od Orwellova fiktivního státu Oceánie. Výsledky dopadly překvapivě.

V románu 1984, který napsal dva roky po druhé světové válce, představil George Orwell fiktivní stát Oceánie, ve kterém všechny špehuje Velký bratr, a pokud občan neprokazuje fanatickou oddanost režimu, je zničen. Jaké byly metody řízení Oceánie? Jsou znakem totality? Kompletní zdrojová informace na konci článku.

(1) Občané, kteří mají jiný politický názor, jsou sledováni

To se v rozvinuté demokracii děje běžně. Tedy to nemůže být znakem totality.

Podle článku New York Post z minulého měsíce špehoval Facebook soukromé příspěvky občanů na sociálních sítích, ve kterých vyjadřovali protivládní názory nebo pochyby nad legitimností voleb. Na základě spolupráce mezi společností Facebook a FBI posílal Facebook označené soukromé příspěvky jednotce FBI, která má na starosti domácí terorismus. Článek dále uvádí, že se tak dělo bez soudního povolení a bez dalšího odůvodnění.

(2) Vláda cenzuruje nepohodlné názory

Ne, nepohodlné názory netolerují ani demokratické strany.

Státy Missouri a Lousiana podaly v září tohoto roku žalobu na federální vládu, ve které tvrdí, že se americká vláda dohodla s technologickými firmami na umlčení názorů, které nebyly v souladu s oficiálními tvrzeními o nemoci Covid-19. Podle důkazů předložených žalobou komunikoval Facebook každý měsíc s Bílým domem na téma, kdo by měl být na sociálních sítích cenzurován.

(3) Agresivní tlak společnosti vůči všem, kteří nejdou s davem

To je normou dneška v každé nadnárodní fabrice. Úplně mimo!

Firma PayPal, která zprostředkovává platby mezi občany a firmami, zablokovala v září účty webovým stránkám Daily Sceptic, které často publikují názory kritické k vládě. Dále PayPal zrušil účet skupině rodičů, která bojovala za to, aby školy zůstaly během pandemie otevřené. V ani jednom případě neposkytla firma PayPal žádné vysvětlení.

(4) Za špatný názor vyhazov z práce, za dobrý povýšení

Jak by potom měli ovládat lidi? Zase ne!

Koncem září poslali tři kongresmani dopis na personální oddělení americké FBI, ve kterém požadují vysvětlení, proč FBI systematicky diskriminuje zaměstnance s konzervativními názory. Podle dopisu je vedení zbavuje bezpečnostní prověrky, čímž nemohou vykonávat svoji práci.

Naopak agenti, kteří při demonstracích Black Lives Matter poklekli, byli odměněni.

(5) Stát využívá policii k perzekuci opozičních politiků

Ne! Když to dělají strany, které brání demokracii, nemůže to být znakem totality. 

Na počátku září provedla FBI řadu domovních prohlídek u lidí, kteří otevřeně podporují Donalda Trumpa. Podle právničky Harmeet Dhillon, která některé z nich zastupuje, se jedná o vágně koncipovaná povolení k domovní prohlídce, jejichž cílem je zastrašit politickou opozici před podzimními volbami.

(6) Političtí protivníci jsou stíháni soudy

To je důkaz právního státu! 

Státní prokurátorka v New Yorku obvinila bývalého prezidenta Donalda Trumpa z široké škály podvodů, kterých se měl dopustit při řízení svého realitního impéria. Vyšetřování trvalo více než tři roky. Oficiálně byla obžaloba oznámena v září tohoto roku, méně než dva měsíce před podzimními volbami do kongresu i senátu.

Nejedná se o trestní, ale pouze o civilní žalobu. Jeden z důvodů může být ten, že v civilní žalobě je důkazní břemeno na straně obžaloby výrazně lehčí než u trestní žaloby, při které jsou požadovány důkazy „vylučující jakoukoli pochybnost”.

Podle deníku Politico je podstatou žaloby, že společnosti Donalda Trumpa nadhodnotily při žádosti o financování majetek společnosti. Ne k manipulaci daňového přiznání, ale při prezentaci bankám. Právníci Donalda Trumpa uvedli, že pohledávky všech financujících institucí byly plně uhrazeny a že žádná z nich nevznesla jedinou stížnost.

Státní prokurátorka tvrdí, že absence škody není rozhodující, že údajný úmysl uvést banky v omyl prezentací optimistických odhadů je porušením zákona. Dále tvrdí, že je možné obvinit Donalda Trumpa a jeho rodinu, i když na transakci všichni vydělali peníze.

(7) Fyzické týrání politických vězňů

Když dělají, co nemají, tak se s nimi i demokratická společnost vypořádá. Takže ne, nemůže být znakem totality.

Podle právníka jednoho demonstrantů ze 6. ledna 2021, kdy dav vnikl do budovy amerického Kapitolu, jsou zadržení demonstranti ve vězeňském zařízení opakovaně biti a ponižováni včetně svazování do kozelce. Není jediným, který podobné informace přinesl.

Pozn. autora:  Z provedené analýzy vyplývá, že buď je Oceánie v Orwellově románu v podstatě demokratickým státem, nebo slovy klasika „Houstone, je tu problém!”

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*