Sociálnědemokratický bankrot




Sdílet článek:

Na dlouhodobý trend pomalého odcházení sociálnědemokratických partají z evropské politické scény existuje spousta výkladů, silným důvodem bude fakt, že zmizela jejich nosná materie tj. dělnická třída, v níž byli vkořenění a ze sociálně demokratické strany se stala partaj jako každá jiná, která nemá automaticky zajištěnou společenskou oporu. Sociální demokracie sehrála velkou historickou roli v emancipaci dělnické třídy, dnes tato politická výjimečnost už neexistuje. V prosté soutěži v plejádě televizních stran a zbytečných témat jednoduše prohrávají, navíc všechny ostatní mainstreamové strany vstřebaly nezbytný sociální demokratismus. Evropské sociální demokracie, až na malé výjimky, selhávají v identifikaci reálně nosných společenských témat. Pokud sociální demokracii moc nerozlišíme od zbytečné strany pirátů, pak znuděný volič dá přednost pirátům. Např. ve Španělsku se daří socialistům kreativními manipulacemi všeho druhu a nezbytnou intoxikací mládeže v školském systému dlouhodobě vládnout. Počátkem tisíciletí se Zapatero ideologicky téměř blížil maoismu, zorganizoval v Barceloně rekordní dvoumilionovou demonstraci proti George Bushovi, Sánchez je kreativně opatrnější, akce typu vykopání caudilla z hrobu na nějakou dobu zaktivují pokrok. Je jasné, že podobnou politiku může dělat kdokoliv jiný. Ve volbách v Sasku-Anhalt sociální demokraté úplně propadli, předtím to bylo v Porýní-Vestfálsku, v Bádensku-Wirtenbersku a jinde, v koalicích s CDU je dnes už obvykle nahrazují zelení. Je vidět, že nejen sociální demokraté, ale i křesťanští demokraté přišli o materii. V Sasku-Anhalt je volební statistika SPD posledních 25 let charakteristická pro tento politický směr: 36%, 21%, 11%, 8%.

Problémem evropskounijních politických stran jsou ubohé kádry, politická strana se epoše limitované demokracie přestala chápat jako nezastupitelný subjekt společenského poznání, proměnila se v kariérní organizaci vládnoucího mainstreamu. Programovými tématy, jak se objevují na stranických  konferencích, jsou z rukávu tahané populistické banality dobarvované televizním mainstreamem, omezené stranické kádry nejsou schopny chápat současnou společnost a její vývoj. Místopředseda německé SPD mládežník Kuhnert mluví o znárodnění všeho, posléze se trochu zmírní, zezelená a hovoří o likvidaci automobilového průmyslu. Německým socanům chybí Sánchezova kreativní dovednost. Volební katastrofy sociálních demokratů v Německu jsou zajímavé tím, že podobně jako v ČR, řadu let strana vede sociální rezorty v spolkových zemích i ve spolkové vládě. Mají tedy k dispozici všechny páky, aby si předplatili volební hlasy a přesto všechno to nezabírá. Dlouholetý člen sociální demokracie ekonom a publicista Sarazin, kterého partaj vyškrtla, od roku 2010 analyzuje dopady kulturně nepřátelské masové imigrace. V tomto problému vidí členská základna strany prioritní téma a podobně voličská základna. Stranické kádry však daly přednost zablokování debaty na toto téma. Paralelní situace panuje v Česku, sociální demokracie se domnívá, že antiruská fobie, kterou šíří její ministři zahraničí a zablokování otevřené debaty o našich vztazích k Rusku, ji udělá volební výsledek? Strany demokratického bloku na šíření antiruské paniky mají lepší předpoklady i kádry než sociální demokracie. Pokud česká sociální demokracie nasměruje politiku směrem k Rusku, bez problémů se na podzim dostane do parlamentu.

Stranické kádry dominující německou sociální demokracii umlčují a skandalizují kritické hlasy proti islámu. Typický volič SPD, který se rekrutoval z pracujících společenských segmentů tuto taktiku ve volbách odmítne. Dlouhodobě se pozoruje, že volební podpora pracujících tříd i hlasy velkého procenta mladých konvertovaly k AfD, volební trendy ani v nejmenším nevedly v SPD k reflexi partajních kádrů o politice strany. Velmi populární sociálnědemokratiká postava v Porúří publicista Jörg Sartor, v magazínu Cicero píše, že SPD v minulosti v Porúří volilo až 70% lidí. Podle Sartora některé praktiky stranického vedení s kandidátskou listinou jsou ilegální, stranické kádry táhnou stranu falešným směrem a skandalizují kritické hlasy. Např. při debatě kandidátů na post essenského starosty se rodič jednoho žáka zeptal, co udělají kandidáti proti velkému procentu cizích dětí v třídách, v některých případech 90% žáků nezná německy.  A odpověď kandidáta z SPD: „Musí se na to jinak nazírat, neexistuje žádný imigrační problém“. Tradiční volič sociálních demokracií byl možná sociálně slabý, ale konzervativní.

V Německu se od Schroderových dob zmocnili strany ultralevičáci, podobně v Británii, Francii, Itálii atd., a proměnili sociálnědemokratické strany v neosocialistická hnutí bez programových koordinát, naplněná nekonečnými pokrokovými idejemi a ideologiemi, které jsou banální a nereálné. V některých případech jsou tito sorty sociálních demokratů přímo společensky nebezpečné jako se pozoruje v městském senátě v Berlíně, v Itálii nebo potenciálně v Anglii. Hollanda zvolila většina Francouzů, ale brzo strhl Francii do nepředstavitelného chaosu, který kulminuje Macronem. Sociální demokracie jednají „pokrokově“ populisticky, ale v jejich propagandě jsou populisty všichni od politického středu počínaje.

Libor Číhal

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*