Soft totalita a ochota trpět za pravdu
Sdílet článek:
V novém Týdeníku Echo vyšel výborný rozhovor Daniel Kaiser s autorem “Benediktovy cesty” Rodem Dreherem o dnešním Západu a progresivistickém liberalismu.

Pár úryvků pro naši dobu:
.

My nevíme jistě, co bude zítra. Ale vypadá to dost zle, proto je třeba využít svobodu, kterou máme teď, křesťané i nekřesťanští disidenti, a budovat sítě. Jestli se stane něco opravdu špatného, jako byl puč v Československu v roce 1948, bude pro nás pozdě.

.
Po zvolení Trumpa se tento vývoj paradoxně ještě urychlil. Levice se stala bojovnější, pravice se dostávala do defenzivy. Shodou okolností nedlouho před Trumpovým vítězstvím jsem od lidí, kteří kdysi do Ameriky utekli před komunismem, začal slýchat: To, co se tu děje, mi připomíná dění v mé vlasti před nástupem komunismu. Měli na mysli zakazovací kulturu, to, že můžete přijít o práci, být atakován v práci čistě pro své politické názory. Že v některých firmách už vám ani nedovolí být zticha, protože přece: Ticho je násilí.
.
Pokud zařadíte homosexuální agendu a transgenderismus mezi občanská práva, k čemuž se rychle blížíme, bude to mít dopad do všech oblastí života. Bude to nástroj, jak přinutit školy, aby to učily, aby vaše dcera ve škole na toaletě potkávala biologické chlapce a podobně. Jestli vám tohle vadí, vaše chyba. Měli jste protestovat, když vás chlácholili, že se to týká jen zanedbatelného počtu lidí.
.
A co se děje v Británii i v USA? Počet dětí, které byly nahlášeny pro transgenderovou léčbu, za deset let vzrostl o čtyři tisíce procent.
.
Dnes už se normálně dějí věci, které by nám přišly pošahané před deseti lety
.
Primární útok na křesťany jde směrem od genderové ideologie a LGBT (…)Naprosto zřetelně se blíží střet mezi náboženskou svobodou a právy LGBT. Řekl bych, že v tomto střetu vyhraje LGBT. Už dnes je to nejdůležitější agenda elit, která vítězně prochází napříč korporacemi a institucemi. Není možné, aby v tom střetu vyhrály obě strany. Dnes hnutí LGBT útočí na tradiční křesťany, že prý jsou nenávistní. Předpokladem pro triumf LGBT je porážka křesťanů, takhle to ti aktivisté sami vidí.
.
Velký byznys si mezitím zcela osvojil ideologii woke a dnes je tou nejmocnější silou, která tuto ideologii vnucuje Americe. Loni v červnu, u příležitosti každoročního Měsíce hrdosti LGBT, vyrobil největší výrobce dětských cereálií pro malé děti speciální LGBT cereálii, na jejímž obalu své malé zákazníky instruuje: Vyber si zájmeno, kterým se chceš nechat oslovovat. Je to neutuchající propaganda. A když za takovou propagandou stojí síla, jakou v Americe velký byznys má, je skoro nemožné jí vzdorovat. Klíčové je, že wokové dnes dělají dveřníky skoro do každé profese od střední třídy výš. Pokud se vám nelíbí ideologie woke a dáte to najevo, je nesmírně těžké získat místo nebo si ho udržet.
.
A co když se vás pak někdo zeptá: Jdeš s námi doufám na Gay Pride? Proč nejdeš? Donedávna aspoň šlo se neprojevovat. .
.
Většina lidí si totalitarismus spojuje se stalinismem, se silným státem, mocným bezpečnostním aparátem a tábory. To u nás nemáme, takže prý k totalitarismu nesměřujeme. Ve skutečnosti ale vždycky, když je ve společnosti jediná povolená ideologie, kdy je zideologizován každý aspekt života, žijete v totalitarismu.
.
Totalitarismus se může zrodit i v liberální, demokratické společnosti. U nás se teď používají slova jako antirasismus, diverzita, rovnost, inkluze – myslí se tím ovšem režim, v němž všechno, co není progresivní, je nikoli chybný názor, ale rovnou zlo.
.
Každopádně my na pravici jsme dnes v Americe outsideři, i když početně je nás možná pořád většina. Jenže nedržíme instituce a chybí nám soustředění. Ani s disciplinovaným, soustředěnějším lídrem to nebude jednoduchý boj…Protože tolik se toho děje ze svobodné vůle svobodných lidí ve svobodné společnosti.
.
Máme svobodu nedlouho předtím, než přijde závažná represe. Asi úplně nejdůležitější, co jsem se od vašich disidentů naučil, byla ochota trpět za pravdu. To je něco úplně cizího dnešnímu západnímu uvažování. U nás je úspěch toho soft totalitarismu založen na obavě lidí z nepohodlí.
.
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Como se llamo esto i am from SPAIN.

    I registered a lot time ago. Can i see this web without adblocer?

    thanks )

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*