“Špica” demokratického ledovce
Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

V Německu zuří řadu let politická a justiční válka režimu s opozicí (AfD), která omíláním stále stejných režimních žvástů trochu nudí, nebylo by od věci metodou cost-effective to vyřešit stejně jako Adolf Hitler když v 1933 skoncoval s komunisty, všichni důležití ze strany do koncentráku. Dnes by to bylo snazší, AfD má nějakých třicet tisíc členů, dali by se zavřít všichni, v třicátých letech to nešlo, komunistická strana byla hlavní německou stranou, měla pár milionů členů. Vyšší soudní tribunál v Münsteru potvrdil výroky nižších instancí a vyhověl žádosti německého úřadu pro ochranu ústavy nebo vnitřní rozvědky a rozhodl, že obvinění strany z pravicového extrémismu je oprávněné. Tomuto úřadu to dává možnost aplikovat proti straně metody, které se běžně používají proti podezřelému z extrémismu a v druhém stupni likvidačního procesu předložit prefabrikované důkazy, které by vedly k zákazu strany. Úřad pro ochranu ústavu se pokouší už od roku 2020 přesvědčit soudy o pravicovém extremismu AfD, ale až výrok soudu v Münsteru umožňuje úřadu sledovat stranu zblízka metodami používanými proti zločincům. Soud výrokem zlegalizoval skandalizaci strany, členů a příznivců. Strana se odvolala k nejvyššímu správnímu soudu v Lipsku, ale ten bude posuzovat pouze případné formální pochybení münsterského soudu. Režim a jeho soudní orgány musely začít razantně jednat, protože AfD přes mediální vysvětlování je dlouhodobě druhou nejpopulárnější stranou v Německu a očekává se, že dostane v evropských volbách velký počet hlasů.

Ke zprávě o výroku soudu obvykle zahraniční mainstream dodává pár ne moc přesných informací – někteří představitelé strany čelí procesu za pravicový extrémismus; kolem AfD vypukl skandál s plánem AfD deportovat imigranty z Německa; významní členové strany jsou v ruském žoldu. V Duryňsku, kde se rýsuje možnost, že AfD na podzim vyhraje zemské volby a lídr AfD Björn Höcke se stane ministerským předsedou, režim proti němu hystericky otvírá jeden soudní proces za druhým. On řekl: “Německo už není funkční demokracií”, prokurátor v Geře žádá za výrok vězení. Na podzim On řekl něco o ukrajinské válce, prokurátor žádá několik let vězení, ještě přesně neví jaký zločin Höckemu prohlášení přišije. On řekl v 2021: “Všechno pro naši vlast, všechno pro Sachsen-Anhalt, všechno pro Německo”, prokurátor v Jeně z toho dedukoval příslušnost k NSDAP (skončila v 1945 vztyčením rudé vlajky nad Reichstagem) a Höckemu hrozí tři roky. To není “špica absurdního”, ale špica” ledovce zv. demokratický právní stát.

Justiční skandalizace AfD a soudní rozhřešení špiclování každého, kdo se stranou přijde do styku až k rýsujícímu se zákazu strany, nemůže mít dobré konce ani pro Německo, ani pro Evropu. Jaké prostředky zbývají opozici v Německu, když režim zablokuje projev politické vůle, pamatujeme násilné opoziční projevy v sedmdesátých let. AfD není prázdnou artikulací nesouhlasu s režimní politikou, ale jako jedna z mála opozičních alternativ v Evropě má silné intelektuální a odborné zázemí, strana se opírá o ekonomické a společenské analýzy nejkvalitnějších lidí, pokud německý apendix evropskounijního režimu zlikviduje tuto stranu, bude to znamenat velkou ztrátu pro celou evropskou alternativní politiku.

S režimním požehnáním na stranu a členy útočí nacističtí pohrobci teroristickými metodami, např. v pondělí v noci neznámí lidé zaútočili na dům městského radního v Halle Olafa Schödera, nejprve letěly kameny, pak hořlavina. Nezávislý poslanec operní zpěvák Schöder se v lednu přidal k frakci AfD, též kandiduje za stranu v nadcházejících komunálních volbách. Jeho reakce po teroristickém útoku: “Nevzdám se.” Režimní válka s AfD připomíná rituální tažení nacistů proti komunistům a podřadným rasám. Davy zfašizované mládeže přímo ohrožují životy politiků AfD, ale fašisty k likvidaci jsou stařec Gauland, lesbická Weidenová a podvyživený učitel Björn Höcke plus pár tisícovek členů strany.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*