Stalin nám sebral majetek a byl horší jak Hitler
Sdílet článek:
Petr se mnou sloužil na vojně v půlce osmdesátých let v Prachaticích. Žil někde u Plzně, rozuměli si a často si povídali. Jednou mně překvapil, když řekl, že ti hnusní komunisté ublížili jeho rodině víc než nacisté.

To mne docela zarazilo a tak se ptám, jak se to stalo. A odpověď zněla, že jeho rodině patřila vyhlášená hospoda. V roce 1939 nás sice okupovali Němci, ale pohostinství jim zůstalo. Pak nás ovšem v roce 1945 obsadili Rusové a o hospodu později přišli. „Hitler nám hospodu nechal, kdežto Stalin nám ji ukradl,“ zhodnotil to stručně Petr.

Pak uvedl, že se jednalo o slušnou restauraci, kam chodili na jídlo i lidé, jak se říká z lepší společnosti. „Dobře se u nás vařilo, a čepoval skvělý Prazdroj, náš podnik byl vyhlášený široko daleko. Pak přišli Němci, ale nic se nezměnilo, hospoda nám zůstala, akorát potraviny byly na lístky a my dělali menší porce jídal. Chodili k nám i Němci, a mezi nimi i důstojníci, ale proč ne, host jako host. My si hleděli kšeftu, nás politika nezajímala. Tím, že bychom nechtěli obsluhovat Němce bychom nic nedokázali, nic by se nezměnilo. Ostatně s Němci se snažila vyjít většina Čechů. Tím nemluvím o kolaboraci, ale o přežití. Hrdinů, kteří se dali na odboj byla menšina, většina lidí se snažila hlavně přežít,“ řekl Petr.

Namítl jsme mu, že s nacisty to přece nebyla žádná selanka, a připomněl Lidice, koncentráky a další jejich válečné zločiny. Petr oponoval: „To nepopírám, ale když si člověk Němců nevšímal, oni si ho také nevšímali. My jsme je samozřejmě museli brát na vědomí, ale zbytečně je neprovokovali a oni nám dali pokoj. Na druhé straně jsme nebyli žádní zrádci, což dokazuje fakt, že můj děda, který hospodu vedl, nebyl po válce obviněn z kolaborace a ta nám zůstala.“

Pak však přišel komunistický únorový puč v roce 1948 a soudruzi lidem sebrali jejich majetky. Přitom často i v rozporu s jimi přijatou ústavou v květnu 1948, která zaručovala soukromé vlastnictví do 50 zaměstnanců. Jenomže soudruzi nerespektovali nic, ani vlastní zákony. Vznikla tady bezprávná rudá totalita a na Petrovu rodinu došlo v padesátém roce, kdy jim komunisté jejich restauračku uloupili a samozřejmě bez náhrady. „Předali jsem těm bestiím solidní podnik a o oni z něj během chvilky udělali zaplivanou čtyřku,“ posteskl si Petr.

Jasně, že nemusíme s Petrem souhlasit, ale on pouze přednesl svůj úhel pohledu, na který měl právo. Každý přece může svobodně vyslovit svůj názor. Pravda, tenkrát za socialistické totality to nešlo. Říci tehdy něco takového veřejně, tak by z toho mohl být nejhorší kriminál mezi vrahy a lupiči.

Od konce vojny o Petrovi nic nevím. Jenom doufám, že křivda spáchaná rudou sebrankou na jeho rodině byla napravena, oni dostali v restituci svůj podnik zpátky a opět v něm provozují skvělou restauraci.

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 2,91 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

 1. soudruhu cíglere, stalin patnáct let po válce,kdy bylo rusko absolutně rozbombardované,vypustil lajku do vesmíru.kdy pustila usa první raketu do vesmíru?

 2. Petrovi sebral palušu Stalin nebo čeští kovaní soudruzi alá rodiče petra pavla????
  A s tím,že “když si člověk němců nevšímal,oni si ho taky nevšímali” bych si rovněž dovolil nesouhlasit,konkrétní příklad jsem měl ve svojí vzdálené větvi rodiny,což vím z vyprávění mojí tety,kdy jednoho z nich(vozil uhlí) falešně po árizaci majetku nařkl jeden židák,že ho okradl o peníze,které již v té době patřili třetímu reichu-okamžitě skončil na gestapu,kde byl asi týden a jediný jeho štěstí bylo,že onen izraelita údajně ukradené peníze doma později našel a přišel to nahlásit-po té týdenní rekreaci u hodných germánků byl z mého předka doživotní mrzák,ke své práci se už samozřejmě vrátit nemohl a té židovské svini nestál ani za to,aby se mu omluvil a než táhl do lágru,kde nejspíš proletěl komínem kolem mého předka chodil s rypákem nahoru a dělal že se nic nestalo-nemám nejmenší důvod svojí nebožce tetě nevěřit

 3. Voni ti Němci byli nakonec docela fajn…. Jen by mě zajímalo, jak by to dopadlo s Petrovou hospodou (a s Petrovou famílií), kdyby ti Němci válku vyhráli a dokončili svou Endlösung der tschechischen Frage – konečné řešení české otázky.

  • Soukmenovec Ziegler je Árijec, nadčlověk. Ne jako my blbí Slovani, kteří máme tu čestnou povinnost novodobého Nibelunga v úřednickém hávu živit. Jeho ve skutečnosti nezajímá nějaký Petr, jeho zajímá story použitelná pro xxxxxtý nenávistný výlev. P.S. Blábolem “Každý přece může svobodně vyslovit svůj názor” mě málem rozplakal…

 4. Většina Židů si Němců nevšímala a přesto byli zlikvidováni, jako by se vůbec nejednalo o lidi. A kdyby Němci tu válku vyhráli, nebylo by to nevšímání moc platné ani Čechům. Komančové měli svůj dosti zhovadilý názor, jak to tu má fungovat ale nesnažili se nás tady vyhladit.

  • mě stačilo co mě o židácích vyprávěli pamětníci první republiky-a nebyli to jen moji prarodiče-vězte že čech,němec nebo kdokoliv jinej byl u nich tak leda na úrovni obtížného hmyzu a taky jim to patřičně dávali najevo-to aby jste si ty chudáčky hebrejce moc neidealizoval

 5. Ziegler je vymaštěný sebestředný debil s mozkem vyžraným nenávistí a egem dotýkajícím se hvězd, jehož blogy jsou buď o zákeřném ruském mužikovi (nejčastěji), o svatém Havlovi nebo o tom proč si úředníci zasluhují mnohem vyšší platy než soukromá sféra, tedy než ti, kteří nafoukané úřednické zmrdstvo živí. A přesně takhle si mnoho z nás úředníka představuje. No neroztřískali byste takovému zvířátku rypáček pětkrát denně?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*