Stará se Frontex o bezpečnost Evropy? Migrace vesele pokračuje




Sdílet článek:

SM

Nelegální migrace z Afriky do Evropy je dobře rozjetý byznys. Vidina lepšího života žene uprchlíky přes moře již mnoho let. Riskantní útěk z mateřské země je často stojí veškeré úspory. Podstupují proto transport plný utrpení a někteří se vysněného cíle ani nedožijí.

ČTK zveřejnila informace italského ministerstva vnitra o počtu migrantů, kteří připluli do Itálie V období mezi 1. 1. a 21. 11. 2023 přišlo do Itálie přibližně 150 777 osob. Ve srovnání s  loňským rokem proto počty migrantů narostly o 62 %.

Pozornost veřejnosti vzburcovaly v září tohoto roku zprávy z italského ostrova Lampedusa, kam během jednoho týdne dorazilo 12 tisíc uprchlíků. Ostrov má přitom 6 tisíc stálých obyvatel. Úřady nezvládly včas reagovat a přesun z ostrova do migračních center na pevnině probíhal omezeně. V souvislosti s tím proto znovu vyvstala otázka, do kterých zemí směřovat uprchlíky dále. Evropa na tak velký příliv migrantů není připravena.

Za převoz pašeráci inkasují značné množství peněz. Žádné záruky nazpět však nedostávají. Přeprava migrantů probíhá v nevyhovujících podmínkách především na přeplněných lodích. Lidé proto kromě zranění, při přesunu do Evropské unie riskují také vyčerpání, dehydrataci, ale především utonutí.

V roce 2013 svět šokovala zpráva o havárii lodě převážející 500 osob z Eritreje. Loď začala hořet pouhých 800 m od pobřeží italského ostrova Lampedusa. Při požáru a na utonutí zahynulo 366 osob. O týden později zemřelo na moři 268 syrských uprchlíků. V reakci na událost vznikl italský záchranný program Mare Nostrum sloužící k vyhledávání a záchraně tonoucích. Z finančních důvodů projekt po roce skončil a nahradily ho operace Frontexu.

Syrské dívky v tureckém uprchlickém táboře

Frontex, Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž, má podporovat ochranu vnějších hranic členských států Evropské unie a zemí přidružených k Schengenu. Zaměřuje se na řízení migrace v EU, boj s přeshraničním zločinem a pátrací či záchranné akce.

Nicméně právě snaha o ochranu hranic v případě Frontexu byla několikrát v rozporu s jeho aktivní účastí na záchranných akcích. Frontex navíc opakovaně čelil kritice kvůli své nečinnosti. Migranti popsali situace, kdy pracovníci Frontexu jen přihlíželi krizovým situacím ve Středozemním moři a záchranné akce vůbec nepodnikli. Předmětem žalob bylo také porušování lidských práv při vytlačování migrantů ze zemí jihovýchodní Evropy. Kromě toho agentura čelila i obvinění ze spoluúčasti na nelegálních transportech.

Afgánské uprchlice v Íránu

Autor: EU Civil Protection / Flickr | Popis: Afgánské uprchlice v Íránu

V řešení otázek migrační politiky se angažuje i množství neziskových organizací. Měly by podporovat uprchlíky, nicméně některé z nich si z nelegální migrace vytvořily úspěšný byznys. Na tuto skutečnost upozornil web Deutsche Welle. Organizace spolupracují s pašeráky, společně vydírají přistěhovalce a jejichž zdraví a životy je absolutně nezajímají.

Není v silách Evropské unie zajistit potřebným obyvatelům Afriky azyl. Podle odborníků by se EU místo přijímání uprchlíků měla zaměřit na základní příčiny migrace v Africe, jako je například chudoba, válka a násilí. Řešení konfliktů v oblastech, z nichž uprchlíci pocházejí, bude vyžadovat dlouhodobou spolupráci Evropské unie s mezinárodními organizacemi a místními vládami. Důležité je rovněž zaměřit pozornost na vyšetřování a tresty pro obchodníky s migranty a také na šíření osvěty o nebezpečí obchodování s lidmi.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. V první řadě je třeba nelegály zastavit a ty co jsou tady vyhodit. Pak se může, ale nemusí řešit proč migrují.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*