Stát spoří málo. Nižší deficit rozpočtu je covidový klam
Sdílet článek:

Inflaci už více méně kopíruje i inkaso z daně z příjmu fyzických a právnických osob, a to o 17,5 a 16,7 %. To je uspokojivé. Když vidím, kolik daní už roste o inflaci, je nakonec celkový růst příjmů státu „jen“ o 8,9 % nižší a já bych chtěl vyšší.

Výdaje státu klesají jen zdánlivě

Jak je možné, že běžné výdaje klesly, když vzrostlo životní a existenční minimum, vzrostla dávka na bydlení, proběhla mimořádná valorizace důchodů, stát pomáhal uprchlíkům atd.? Může za to fakt, že se snížila protiepidemická pomoc, a to dramaticky. Kdyby loni stát takto nepomáhal, letos bychom neviděli pokles běžných výdajů, ale naopak dramatický růst. Není tedy za co tleskat.

Krásně to je vidět na rozpočtové položce neinvestiční transfery podnikatelským subjektům. Tato položka letos poklesla o 60,4 % a podle mě to je stále málo, protože já bych podnikatelským subjektům v takové míře nepomáhal. Nicméně připomeňme, jak stát pomáhal vloni. Tehdy rozdal v rámci programů Antivirus A, A plus a B, COVID Gastro – Uzavřené provozovny, COVID – Nájemné, COVID 2021, COVID – Nepokryté náklady a odměn ve zdravotnictví a sociálních službách téměř 55 mld. Kč. A díky tomu nyní bez práce šetří.

Klesající protiepidemická pomoc a nižší podpora sportu vyplácená Národní sportovní agenturou vede i k 19% poklesu rozpočtové položky Neinvestiční transfery neziskovým organizacím. I tady by podle mě šlo šetřit více.

Státní dluh stojí další peníze

Velmi sledovanou a politicky citlivou položkou jsou sociální dávky. Ty vzrostly meziročně o 6,6 %. To je na první pohled hodně. Když si ale vezmu, že inflace překročila 17 % a půjde výš, tak to hodně není. Řadě lidí se prostě výrazně zhoršila životní situace a logicky musí být s vládou nespokojení. Vláda začala lidem utahovat opasky, aniž by jim to pořádně vysvětlila. Utahování opasků je podle mě nutné. Lidé ale musí vědět proč, o kolik a jak dlouho. Nicméně to nevědí, protože pokulhává komunikace s občany. Zprávy o tom, že bude energetický sociální tarif, pak že nebude, pak že zas bude, vyvolávají jen chaos.

Extrémně nebezpečnou částí rozpočtu je položka Výdaje na obsluhu státního dluhu. Ta meziročně vzrostla o 17,1 %. Za to může dramatický růst úrokových sazeb ČNB. Státní dluh se kvůli boji s inflací musel prodražit. To je ale dost nebezpečné do budoucna. Vzhledem k tomu, jak rychle v posledních letech roste státní dluh a s koncem covidu jeho růst nekončí, hrozí, že jednoho dne nebudeme dělat nic jiného než platit úroky.

Pokud je vláda pravicová, měla by hledat úspory

V březnu sněmovna schválila letošní rozpočet se schodkem 280 miliard korun. To se brzo ukázalo jako nedostatečné, a proto vláda minulý týden schválila novelu letošního rozpočtu se schodkem 330 miliard korun. To je šílené číslo, které už nemá daleko k děsivým deficitům Babišovy vlády. Vůbec přitom není jasné, jak to skončí. Na podzim přijde energetický šok. Lidé budou volat po pomoci v nouzi. Pochybuji o tom, že jim ji vláda nakonec nedá. Dokonce se bojím, že pro řadu lidí to bude opravdu existenční nutnost. Jinými slovy, deficit může skončit hůř, než byl schválený.

Když bude ale vláda zachraňovat domácnosti, měla by někde jinde šetřit, jinak roztočí inflační spirálu. Na sociální dávky určitě nikdo sahat nechce. Jako první se proto podle mě nabízí snížení počtu státních zaměstnanců. Těch v posledních letech nehorázně přibylo. Nevidím k tomu ale politickou odvahu.

 

Vladimír Pikora, reflex.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*