Světová námořní nákladní doprava opět kolabuje, statisíce kontejnerů čeká na moři
Sdílet článek:

Kvůli obrovským „zácpám“ čeká několik desítek lodí před přístavy v Německu, Nizozemsku a Belgii. Na jejich palubách jsou asi 2 procenta světové námořní přepravy, uvádí Deutsche Welle.

Před přístavy výše uvedených zemí čekají statisíce kontejnerů na palubách lodí v Severním moři. Výpočty World Economy Research Institute v Kielu ukazují, že až 2 procenta světové námořní přepravy čekají na vykládku. V německé zátoce je přes tucet velkých kontejnerových lodí a jejich celková kapacita je asi 150 000 kontejnerů.

Situace je ještě horší v Rotterdamu a Antverpách a další 3 procenta světové nákladní doprava uvízla před přístavy v čínské provincii Zheijang a Šanghaji.

Narušení dodavatelských řetězců kvůli kontejnerovým lodím jsem zažili již loni, kdy přes 400 metrů dlouhá kontejnerová loď Ever Given o hmotnosti 220 tisíc tun zablokovala Suezský průplav 23. března 2021. Vyprostit se ji podařilo po šesti dnech, kdy blokovala provoz v obou směrech a tehdy asi 400 lodí nebylo schopno proplout okolo uvízlého gigantu. Incident v Suezu značně narušil světový obchod.

Deutsche Welle

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*