Světové ekonomické fórum nás ochrání
Sdílet článek:

BENJAMIN KURAS

Po vášnivé obhajobě svobodného volnotržního kapitalismu, kterou na letošním Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu přednesl hned na zahájení nový argentinský prezident Javier Milei s úmyslem „přinést myšlenky svobody na fórum kontaminované socialistickou agendou přinášející světu jen utrpení“ jsme se už mohli leknout, že fórum propadlo nějaké dekontaminační hysterii. Chvíli jsme se až mohli třást obavami o duševní zdraví pravidelných účastníků, které převrátila vzhůru nohama nějaká svatá kosmická síla. Něco na způsob pověstného Ježíšova zjevení proměňujícího Saula z Tarsu ve svatého Pavla na cestě do Damašku.

Netrvalo dlouho, abychom se opět uklidnili (v pohodě, nic se neděje, vše zůstává při starém). Mileiho kacířské varování před civilizačním kolapsem Západu byla jen hrstička hrášků hozená na pevně postavenou zeď. Jen trochu zašustila ve škodolibých dezinformačních médiích a tiše zapadla do bláta. Písnička dávno ohraná se hraje dál.

Jaké že to ten svět má letos problémy? Dvě války hrozící přechýlením v Třetí světovou? Masivní zadluženost hrozící finančním krachem? Krize energetická? Krize potravinová? Oceány zasviněné plasty, s mikroplasty pronikajícími do potravy? Úbytek populace tvořivých zemí a přebytek populace netvořivých? Nedostatek léků? Kybernetické útoky?

Kozla starého. Hlavním nebezpečím pro svět – a ano, hlavě pro tu naši demokracii – je svoboda slova. Ty zatracené dezinformace a misinformace. A jejich nedostatečná cenzura. Na druhém místě žebříčku civilizačních hrozeb je Trump. Na třetím umělá inteligence. Tedy, ta je až na tom třetím jen proto, že o ní z politiků na konferenci nikdo nic nevěděl, jak mistrně předvedla naše sličná rtyšpulivá komisařka pro hodnoty a transparentnost. Ta zato ví, jak ji regulovat.

Ještě lépe ví, jak regulovat ty dezinformace. Vnímá je jako hrozbu bezpečnostní, dnes specificky „součást ruské vojenské doktríny vedoucí nynější informační válku“. Ví, že dezinformace je „velice mocný nástroj“. Proto se „my v EU zaměřujeme na zlepšení systému, v němž lidé dostanou správná fakta, ne jen korekci názorů nebo jazyka.“ Popovídala si přátelsky s šéfy internetových serverů a ještě přátelštěji jim poradila, jak to informování „hrát podle pravidel“.

Podobně sličná a přátelská předsedkyně Komise Ursula von der Leyen se přimluvila za zavedení kompletní globální kontroly nad „tokem všech informací v digitálním věku“. Přikývla jí i šéfredaktorka The Wall Street Journal Emma Tucker postesknutím, jak „jsme kdysi bývali majitelé a strážci informací a co jsme psali my nebo New York Times platilo jako fakta, ale dnes čtenáři nevěří mainstreamovým publikacím a uchylují se ke kdovíjakým zdrojům.“

Generální tajemník OSN Antonio Guterres zatoužil po „globální digitální identitě“, která by umožnila „plnění cílů udržitelného rozvoje“ a čehosi zvaného „Global Digital Compact“. Znalci OSN to vysvětlují jako digitální registraci identity všech obyvatel planety propojené s jejich bankovními účty. Ta by (slovy Guterresovými) „zmírňovala dezinformace“ a mohutně přispěla k nápravě „nedostatku digitální propojenosti“. Umělá inteligence by v tom sehrála klíčovou úlohu v budování „síťově propojeného modelu vládnutí“ veřejného sektoru společně se soukromým, a včasným odhalováním dezinformací.

Další pokročilou kontrolu nad obyvateli planety doporučil ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Ghebreyesus v podobě celosvětových digitálních vakcínových pasů, plánovaných už na letošní jaro, v přípravách na mezinárodně koordinovanou obranu proti pandemii „nemoci X“, která se na nás v blízkém budoucnu zaručeně řítí, coby „společný nepřítel“.

Českou korunku globálnímu řešení dezinformací nasadil v trochu matoucí angličtině náš ministr zahraničí doporučením „vládních kontrol a technologií, které by čelily stále častějšímu falešnému obsahu narušujícímu průběh voleb a to, jak společnost rozhoduje, a to tak, aby vlády zajišťovaly, že se to nebude dít proti zájmům vlád.“

V kontextu úvah o volbách, konajících se letos v několika zemích včetně EU a USA, si postěžoval následník Sorosova multi-miliardového impéria syn Alex na „nedůvěryhodné lidi jako Trump, kteří jsou ohrožením demokracie a jejích institucí“. A „jestli Trumpa necháme znovu vyhrát volby, zničí to důvěru v instituce a demokracii“.

Ale zbytečně se těmi volbami a vůbec tou demokracií netrapte, chlácholí všechny šéf davoského fóra Klaus Schwab, vždyť „demokratické volby budou brzy nahrazeny umělou inteligencí“.

Bude o nás dobře postaráno. Klidný spánek a veselou mysl přeje WEF.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*