Bude ukrajinská válka dlouhá?
Sdílet článek:

Česká média sice šíří lásku k trpícím Ukrajincům a “oprávněnou” fanatickou nenávist k ruské straně, ale bohužel moc neinformují. Na východní Ukrajině jsme poprvé od druhé světové války svědky tak rozsáhlých bitev se zapojením tisíců vojáků a nejmodernějších konvenčních zbraní. Rusko po počátečních neúspěších a chaosu změnilo strategii a zdá se, že nic nemůže protiřečit jejich záměrům. Ruská armáda se včera stáhla z ostrova Zmijij, velmi překvapivé, před pár dny dva ruské čluny po dramatické operaci dopravily na ostrov nové raketové zařízení, operaci velel sám generál, který osobně pomáhal s vyloďováním a za pár dnů ústup. Velmi to popudilo uživatele ruské webové sítě Runet, ve velkém nadávali velícím generálům, ale ti asi věděli, že vystavovat na této skále své vojáky permanentnímu ostřelování nedává smysl. Dnes se objevilo pár impresívních záběrů z návštěvy náčelníka generálního štábu Gerasimova na bojišti, generál měl jednat s veliteli o posílení již tak nejmocnějších zbraní ruské armády, artilerie.

V Die Weltu a v rakouském Exxpressu vyšla analýza situace na východní Ukrajině od velkého izraelského odborníka na historii válek, profesora Hebrejské univerzity Martin van Crevelda, historik v posledním čase radikálně změnil názor na průběh války, Rusko po počátečních neúspěších změnilo strategii vedení války a míří k vítězství. Historik se domnívá, že pokud by místo konvenční války Ukrajina vedla gerilovou válku, měla by šance na úspěch, ovšem Rusko se zatím moc nepohybuje v neruských oblastech, kde by širší zapojení lidí do gerilového odporu mohlo být smysluplné, na obsazených územích asi nastoupil pro Ukrajinu nejméně příznivý scénář, ruskojazyčné obyvatelstvo akceptuje nějakou formu separace od Ukrajiny. Podle renomovaného teoretika je současná ukrajinská strategie, tj. tank proti tanku, dělo proti dělu receptem na porážku. Pro ruské vítězství mluví řada další fakt. Po počátečních neúspěších se ruská armáda přeskupila a snaží se o systematické oslabování vojenské infrastruktury ukrajinských měst.
.
Rusko má tradičně velmi dobrou artilerii a její nasazení umožňuje Rusku minimalizovat své ztráty. Další problém, Evropa nemá dostatečně vojenské systémy, kterými by mohla Ukrajinu podpořit, navíc se ukazuje, že demagogie, která je v jádru problému samotného, totiž nekonečné rozšiřování NATO, je překážkou bojeschopnosti organizace, komunikační linie jdou nade všechny rozumné meze. Podle historika, plochý a hustě osídlený terén mezi Ukrajinou, Polskem, Slovenskem a Rumunskem přímo volá k efektivnímu nasazení ruského letectva. Ukázalo se, že Rusko, co se týče ekonomiky, dokáže klást větší odpor než Západ předpokládal. Dnes má Čína dostatečnou ekonomickou kapacitu a může Rusku dodávat veškeré nezbytné průmyslové zboží a úplně nahradit Západ. Ekonomické důsledky této krize budou pro Západ mnohem závažnější než se předpokládalo. Pokud Rusko zablokuje Evropě energetické dodávky, bude hrozit opravdová nouze. Rozhněvaní občané budou žádat, aby vlády složily účty za svoje angažmá na Ukrajině. Podle Crevelda i v případě delší války, nejsou ruské šance špatné, nepočítá s tím, že by se Ukrajina mohla stát ruským Vietnamem.
.
LIBOR ČÍHAL
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Je to ze strany Ukrajiny zbytečný odpor , stejně nakonec přijdou o všechny ruskojazyčné oblasti a přístup k oběma mořím . Možná si něco vezme i Polsko , Maďarsko , Rumunsko !

  2. No přece U-SSA, NATO a Rectal Alpinisté se zavázali že budou válčit za nacizmus až do posledního ukrajince, tak nevím o čem se tady vlastně o čem.

  3. My ze Západu máme na válce tam taky kus viny…..,když se to mohlo řešit přes Minsk I a II tak na to ukrajinci kašlali a my rovněž…..a dopadlo to jak dopadlo..
    30ti nebo 40ti milionová Ukrajina proti 145 milionovému Rusku nemá zjevně šanci a navíc se jí trhají ruskojauyčné regiony na východě ukrajiny….Poslední jazykové zákony Kyjeva….zákaz hraní ruské hudby a vysílání ruských filmů a případný tisk ruské knihy pro východ ukrajiny je nařízen s tím, že počet výtisků v ruštině je nutno doplnit v stejném množství výtisků v ukrajinštině….Zelenského “demokracie”…..sorry jako…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*