Těžké pirátské dny




Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

Piráti svým vnitrostranickým referendem žádnou újmu ministru spravedlnosti Blažkovi nezpůsobili, a naopak kvůli jeho výsledku zahnali do kouta sami sebe.

Těžko říci, jaký výsledek si předseda České pirátské strany Ivan Bartoš přál, když europoslankyně této strany Markéta Gregorová iniciovala referendum o ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi. Piráti v něm měli možnost hlasovat o usnesení, které doslovně znělo: „Česká pirátská strana konstatuje, že setrvání Pavla Blažka ve funkci ministra spravedlnosti ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát České republiky i plnění cílů programového prohlášení vlády ČR.“

Jak ti, co sledují politiku, již nejspíš vědí, pro podporu tohoto usnesení hlasovalo 369 z celkového počtu 514 členů, kteří se referenda zúčastnili. Tedy poměrně jednoznačná většina. Jak jsem však předpovídal ve svém předminulém blogu zde, ministr Blažek se ani přes tuto skutečnost o své vládní křeslo s největší pravděpodobností obávat nemusí.

Pravda, předseda Pirátů Ivan Bartoš v reakci na výsledek hlasování oznámil, že se chce kvůli Blažkovu působení ve vládě setkat s premiérem. Což se také předevčírem stalo, ovšem slova premiéra a předsedy ODS Petra Fialy, pronesená čerstvě po schůzce, hovoří za vše: „Domluvili jsme se, že pan ministr Blažek bude připraven kdykoliv jakoukoliv otázku, která se tohoto týká, vyjasnit,“ (viz odkaz zde). Přičemž ještě dodal, že ministr Blažek neudělal nic, co by jakkoliv mělo oslabit jeho pozici ve vládě.

Karty totiž byly v tomto případě dopředu rozdány ve prospěch Blažka: i když se jedná o kontroverzního politika, který nedávno v médiích čelil silné kritice za pokusy o zasahování do některých kauz, v ODS je dle všeho dosti vlivným hráčem. Proto se dalo asi těžko očekávat, že by ho Petr Fiala obětoval, zvlášť když bez eventuálních hlasů pouhých čtyř pirátských poslanců se vládní koalice ve Sněmovně vcelku bez problémů obejde. A že se navíc vrcholným pirátským politikům z vlády odcházet nechce, to dokumentují například slova předsedy jejich poslaneckého klubu Jakuba Michálka, která pronesl ještě před zahájením hlasování: „Důvod pro odchod z vlády obecně ani v této konkrétní kauze nevidím,“ (viz odkaz zde). Přičemž to dojemně zdůvodnil slovy o tom, že Piráti by neměli opouštět vládu v napjaté době, kdy je potřeba prosadit důchodovou reformu a konsolidační balíček.

Lze tudíž konstatovat, že Piráti svým vnitrostranickým referendem žádnou újmu ministru spravedlnosti Blažkovi nezpůsobili, naopak kvůli jeho výsledku zahnali do kouta sami sebe a svým čelním představitelům přivodili v tomto týdnu těžké dny.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Jak se tak člověk podívá na tu sebranku Námořních LuPičů, tak si musí, chca nechca, přiznat, že přílišná chemizace v zemědělství má nepříznivé důsledky při vývoji plodu v děloze matky. Toto samozřejmě platí pro ty Námořní LuPiče, kteří matku mají. Pro ostatní, co byli nalezeni někde v lese nebo v mlází, taky :-)))

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*