Kdyby chtěla vláda Petra Fialy udělat něco pro to, aby se o budoucnosti české energetiky uvažovalo opravdu realisticky, měla by se postarat o to, aby proběhla skutečná diskuze. Alespoň jednou. A samozřejmě za účasti ministrů, nejlépe celé vlády. Oponenti nekritického přijímání Green Dealu totiž – na rozdíl od jeho fanoušků – používají v argumentaci skutečná energetická fakta a ne jen proklamace. Vědí totiž například, že v případě OZE je propastný rozdíl mezi instalovaným výkonem, tedy teoreticky dosažitelným a skutečnými dodávkami elektřiny, jež závisejí na denní době a aktuálním počasí. Ve svých výpočtech pracují se ztrátami energie při dálkovém přenosu, berou v úvahu možnosti bateriových úložišť a jejich (astronomické) ceny, či zásadní fyzikální odlišnosti vodíku od zemního plynu, což jednoznačně limituje využití současné plynárenské infrastruktury pro jeho distribuci.
To všechno jsou otázky, k jejichž zodpovězení nestačí jen říct, kolik se teoreticky dá získat elektřiny z fotovoltaiky umístěné na všech střechách v republice. Ani argument o tom, že „není jiná cesta, než energetika bez emisí CO2 nejpozději do roku 2050,“ nestačí jako odpověď na to, z čeho budeme mít stabilní dodávky elektřiny?
Kdyby vláda sebrala odvahu na uspořádání takové diskuze, z níž by nebylo možné utéct, dozvěděli by se její členové především dvě skutečnosti. Za prvé, že odpůrci Green Dealu nejsou proti „bezuhlíkové energetice“ nýbrž jen proti tomu, aby se na ni přecházelo bez toho, že máme zajištěné opravdu bezpečné dodávky energie. Za druhé, že ti, co trvají na odstavení uhlí do roku 2033, případně jej chtějí ještě dřív, nemají ve skutečnosti k dispozici žádný funkční a bezpečný koncept dodávek energií. Že mají jen souhrn přání, na jejichž splnění trvají bez ohledu na to, co to bude stát a zda je to vůbec reálné.
Uspořádá premiér Fiala takovou debatu? Odpovědnost za naši budoucnost má přeci on, ne Evropská komise, europarlament či široká Zelená fronta.
Buďte první kdo přidá komentář