ŠTĚPÁN KŘEČEK
„Mnohé značkové oděvy a obuv se v České republice prodávají dráž než v sousedních zemích. Obchodníci s oblečením by se proto neměli divit, že jim klesají tržby. Zvláště v době internetového nakupování lze snadno porovnávat ceny a zboží je možné nechat si dovézt z celého světa,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
V říjnu došlo k reálnému meziročnímu snížení maloobchodních tržeb o 1,4 procenta. Jednalo se již o osmnáctý měsíc v řadě, kdy obchodníkům klesaly tržby. U některých položek spotřebního koše došlo k poklesu či stabilizaci cen, což zmírnilo meziroční pokles tržeb. Meziměsíčně dokonce došlo k nárůstu tržeb o 0,6 procenta.
Obrat v maloobchodě lze očekávat v příštím roce, kdy by podle predikce České národní banky měla být poražena inflace. To v kombinaci s napjatou situací na trhu práce povede k růstu reálných mezd. Díky tomu se zvýší tržby obchodníků a celkově poroste spotřeba, která je hlavní složkou hrubého domácího produktu.
V říjnu se nedařilo obchodníkům s oděvy a obuví, kterým meziročně klesly tržby o 6,1 procenta. Bohužel jsme svědky situací, kdy je podobný sortiment v České republice prodáván dráž než v okolních zemích. Češi nákupy oblečení omezují a vyčkávají na akční nabídky, kdy mohou oděvy a obuv koupit levněji.
Buďte první kdo přidá komentář