Ukrajinští vojáci před fotografováním odstraňovali nacistické symboly




Sdílet článek:

S. SPURNÝ

Napsaly tento týden noviny New York Times. Tedy doslova, že „reportéři žádali ukrajinské vojáky, aby si před fotografováním sundali nášivky”. Informace, o kterých do roku 2020 psala bez obalu většina médií a na základě kterých žádali američtí kongresmani ještě v roce 2019 o rozhodnou akci.

Text je subjektivně zkrácen, což může ovlivnit výsledný dojem. Kompletní znění v odkazu na konci článku. New York Times napsaly 5. června:

Výběr, překlad, zkrácení a mezititulky autor.

Od okamžiku, kdy Rusko zahájilo svoji invazi na Ukrajinu, zveřejnila ukrajinská vláda se svými spojenci v NATO tři fotografie, které posléze v tichosti vymazala. Na každé fotografii měli Ukrajinci na uniformách nášivky se symboly, které proslavilo nacistické Německo a od té doby se staly ikonami extrémně pravicových skupin.

Někteří členové těchto skupin bojovali proti Rusku od doby, kdy Kreml v roce 2014 ilegálně obsadil Krym, a jsou nyní součástí vojenských struktur. Někteří jsou považováni za národní hrdiny, i když extrémní pravice zůstává v politice okrajovou silou.

Lebka se zkříženými hnáty

Symboly těchto skupin včetně lebky se zkříženými hnáty, kterou nosili strážci v koncentračních táborech, a symbol známý jako černé slunce se nyní pravidelně objevují na uniformách vojáků bojujících na frontových liniích včetně vojáků, kteří říkají, že nášivky symbolizují ukrajinskou suverenitu, a ne nacismus.

Nacistická symbolika se stala velmi delikátní kvůli tvrzení ruského prezidenta, který nepravdivě označil Ukrajinu za nacistický stát. Tvrzení, které použil, aby ospravedlnil ilegální invazi.

Neboli Totenkopf

V dubnu zveřejnilo ukrajinské ministerstvo obrany na Twitteru fotografii vojáka s nášivkou, na které je lebka se zkříženými hnáty známá jako Totenkopf. Symbol Totenkopf nosila nacistická jednotka, která strážila koncentrační tábory.

V březnu 2022 zveřejnilo NATO na Twitteru fotografii vojáka se symbolem černého slunce známého z rezidence Heinricha Himmlera. NATO obratem příspěvek vymazalo.

V listopadu během setkání s novináři New York Times u frontových linií měl ukrajinský tiskový důstojník na uniformě nášivku s variantou symbolu Totenkopf. Řekl, že nevěří, že je symbol spojován s nacisty. Druhý tiskový důstojník uvedl, že ostatní novináři v minulosti žádali vojáky, aby si nášivku před fotografováním sundali.

Tolik New York Times.

Informace o ukrajinském problému s fašistickými skupinami nejsou nové. Co se psalo v minulosti:

NBC News, 2014

Německá televize ukázala nacistické symboly na helmách ukrajinských vojáků

Reuters, 2015

„Extrémně pravicová Azovská brigáda, jejíž symbol připomíná černý hákový kříž na žlutém pozadí, se připravuje na obranu města Mariupolu v jihovýchodní Ukrajině.”

„Nicméně radikální názory velení útvaru napojeného na ukrajinskou národní gardu, která spolupracuje s armádou a používá symboly připomínající nacistické emblémy, vyvolaly obavy na Západě a v Rusku.”

Newsweek, 2018

Ukrajina stanovila den narození nacistického kolaboranta jako státní svátek

Reuters, 2018

Ukrajinský neonacistický problém

Říjen 2019

V říjnu 2019 napsalo 40 kongresmanů za Demokratickou stranu dopis tehdejšímu ministrovi zahraničí, ve kterém upozorňují na neonacisty v řádách ukrajinské armády a fakt, že mučí své protivníky. Doslova napsali:

„Kritéria pro zařazení na seznam teroristických skupin jsou jednoduchá: jedná se o zahraniční organizaci, která se podílí nebo má schopnosti se podílet na teroristické činnosti a která ohrožuje bezpečnost amerických občanů nebo americké bezpečnostní a ekonomické zájmy.”

„Azovský útvar je dobře známá ultranacionalistická militantní organizace na Ukrajině, která otevřeně vítá neonacisty ve svých řadách. OSN eviduje porušování lidských práv a případy mučení, kterého se organizace dopustila. Proto by měla být zařazena americkou administrativou na seznam teroristických skupin.”

Zcela nesouvisející článek z minulého roku související s událostmi z tohoto týdne.

Washington Post, prosinec 2022

Generál Kovalčuk je velitelem ukrajinské protiofenzivy u Chersonu. „Zvažoval zaplavení oblasti. Ukrajinci, uvedl generál, dokonce provedli testovací úder systémem HIMARs na jednu ze záplavových bran Kachovské přehrady a udělali tři otvory v kovové bráně, aby zjistili zda může být hladina Dněpru rychle zvýšena, aby zastavila ruský přechod řeky, ale nezaplavila blízké vesnice. Test dopadl úspěšně, řekl Kovalčuk, ale je to poslední varianta.”

Pozn. autora:

Tento text neobhajuje žádný názor na komplexní světové události, ale jeden zcela perverzní princip.

Že svobodný občan ve svobodné zemi má právo si přečíst informace všechny, pravdivé i zdánlivě pravdivé, informace zavádějící a možná úplně mimo, debility a nesmysly. Má právo přečíst si vědecké pojednání o tom, že Země je placatá a že muž může rodit nebo že nelze definovat ženu. To všechno si může přečíst, nebo taky ne, když padne po práci na gauč.

Na základě všech informací má právo si vytvořit svůj názor, který může být chytrý, hloupý, nesprávný nebo nedejbože idiotský. Pokud je jeho názor v rozporu s názorem, který státní instituce za pomoci mávátek oslavují jako správný na věčné časy, neznamená to v podstatě vůbec nic. Nedává to nikomu právo jej šikanovat v práci, napadat ho v médiích, natož mu zakazovat číst debility. Je možné ho silou argumentů přesvědčit.

Tento pro někoho tak překvapivý princip je základem všech svobodných společností, které se kdy podařilo vykopat z bláta různých autokracií, diktatur a bolševických rájů. Psali to třeba v rozhodnutích Nejvyššího soudu jedné velké demokracie zde a zde, nebo v textech starých stovky let zde, zde a zde, na základě kterých ty svobodné společnosti vůbec vznikly.

Pokud tento jednoduchý princip instituce, na jejichž stránkách se slovo demokracie vyskytuje stejně často jako králíci v Austrálii, nechápou, měly by najít odvahu to říci přímo a neskrývat se za orwellovský novotvar dezinformace: Nebudete-li volat, ať žije válka na věčné časy, půjdeme po vás, demokracii nechť vem čert.

„Pouze zkažená vláda se bojí”, psali před těmi 300 lety

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*