USA se bojí blackoutu, stačí jedna vlna veder
Sdílet článek:

Riziko nedostatku elektřiny se zvyšuje po celých Spojených státech. Tradiční elektrárny jsou vyřazovány z provozu rychleji, než je stíhají nahradit obnovitelné zdroje energie a bateriová úložiště. Od Kalifornie přes Texas až po Indianu američtí provozovatelé přenosové soustavy varují před blackouty.

Provozovatel přenosové sítě v Kalifornii uvedl, že v létě očekává propad v dodávkách elektřiny, zejména pokud extrémní vedra, lesní požáry nebo průtahy při spouštění nových zdrojů zhorší situaci. V Texasu, kde byla v poslední době řada elektráren odstavena ze servisních důvodů, provozovatel sítě varoval, že během vlny veder, která má trvat až do příštího týdne, bude situace napjatá. Elektrické sítě pociťují, že USA přecházejí od konvenčních elektráren na uhlí a zemní plyn k čistším formám energie, jako je větrná a solární. Stárnoucí jaderné elektrárny jsou v mnoha částech země určeny k vyřazení z provozu, napsal server info.cz.

Problém spočívá v tom, že větrné a solární elektrárny, které patří k nejlevnějším formám výroby energie, nevyrábějí elektřinu setrvale a stabilně a potřebují vysokokapacitní bateriová úložiště, kde lze jejich výkon uchovávat na později. I když vývoj postupuje, provozovatelé regionálních sítí varují, že tempo nemusí být dostatečné, aby vyvážilo uzavření tradičních, nepřetržitě vyrábějících elektráren.

„Trhy po celém světě se snaží vyřešit stejný problém. Všichni se snažíme najít způsob, jak využít co nejvíce obnovitelných zdrojů a zároveň zajistit, abychom měli spolehlivé dodávky ze starší generace elektráren,“ vysvětlil Brad Jones, výkonný ředitel Electric Reliability Council of Texas, která v tomto státě provozuje přenosovou soustavu.

Kalifornské regulační orgány uvedly, že nové dodávky v objemu až 3 800 megawattů můžou mít zpoždění až do roku 2025. To by představovalo velkou výzvu pro celou Kalifornii, jež se usilovně snaží získat obrovské množství energie z obnovitelných zdrojů, aby kompenzovala uzavření několika plynových elektráren a také jedné jaderné elektrárny. „Musíme se ujistit, že máme dostatek nových zdrojů, které budou v provozu, než necháme některé z těchto elektráren odejít do důchodu,“ uvedl Mark Rothleder, provozní ředitel společnosti, která v Kalifornii provozuje elektrickou síť. „Jinak se vystavujeme potenciálnímu riziku, že nebudeme mít dostatečné kapacity,“ dodal.

iuhli.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*