Novinky

ČR se potýká s vlnou respiračních onemocnění, v nevídané míře zasahuje výpadek léčiv
Sdílet článek:

„Momentálně se vzhledem k vysoké nemocnosti v populaci potýkáme s nedostupnosti některých léčiv, jedná se především o antibiotika. Zde jednáme o nápravě situace k tomu, aby léčiv byl na trhu dostatek. V případě nemožnosti navýšení dodávek na straně výrobce je Ministerstvo zdravotnictví připraveno využít všechny dostupné prostředky k vyřešení situace, včetně zajištění zahraničních alternativ a stanovení jejich mimořádné úhrady ze zdravotního pojištění po vzoru antivirotik proti covidu-19. To umožňuje novela zákona o léčivech, schválená na konci roku 2022,” uvedl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Podle novinky.cz by se „penicilin, nejpoužívanější antibiotický lék, který chybí na trhu i v nemocnicích řadu týdnů, měl do lékáren vrátit příští týden, slíbil náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Dodal ale, že nedostatek léků, s nímž se nyní potýká většina evropských zemí, může trvat ještě dlouho – řádově měsíce, možná rok.

MZ prohlašuje, že „v oblasti antibiotik v tuto chvíli nehrozí, že by pacient nedostal léčbu, kterou potřebuje. V případě chybějícího primárně předepisovaného přípravku jsou dostupné účinné alternativy. Situace kolem dětských antipyretik se výrazně zlepšila. V minulých týdnech byly dodány statisíce balení a do konce ledna by měly dorazit další desítky tisíc balení“.

„Ještě před vánočními svátky Válek skoro až drze radil rodičům, aby se ´koukli na internet´, když nemají pro děti sirup na horečku. V okamžiku tohoto výroku ještě nebyla na skladech mimořádná dodávka…“ píše ve svém blogu na seznamzpravy.cz V. Lehovcová Suchá a dále míří její kritika na ministra zdravotnictví:

„Až do tohoto bodu musela situace dojít, aby ministr zdravotnictví Vlastimil Válek opustil svou bohorovnou pózu a uznal, že se něco děje.“

„Procesy související s dostupností léčiv řeší SÚKL každý den a veškeré informace sdílí s Ministerstvem zdravotnictví ČR. Vysoká nemocnost a výpadky dodávek trh s léčivy rozkolísaly,“ připouští ředitelka SÚKL Irena Storová. Podle ní může nyní může situaci pomoci, když si každý z nás odnese z lékárny jen ty léčivé přípravky, které aktuálně potřebuje, a když si nebudeme vytvářet velké zásoby léků, které třeba ani nespotřebujeme,“ nabádá ředitelka SÚKL.

„Česká lékárnická komora zastupuje tisíce lékárníků po celé ČR, kteří jsou denně v kontaktu s pacienty a mají velmi dobrý přehled. Komora poskytne při řešení současné situace maximální součinnost. Velmi oceňuji rychlou reakci Ministerstva zdravotnictví, které dostalo k jednomu stolu všechny zúčastněné strany,“ doplnil prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.

V současné chvíli MZ tvrdí, že „detailně monitoruje situaci na trhu s léčivy a připravuje komplexní systémová řešení“. Věnuje se tomu i Evropská unie pod vedením švédského předsednictví, se kterým je Ministerstvo zdravotnictví v kontaktu.

Novinky.cz uvádějí, že „výpadky léků v Česku byly i v uplynulých letech, ne však v takové míře. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka podotkl, že takovou si­tuaci ještě nikdy nezažil“.

Lidé již skoupili v lékárnách všemožná alternativní léčiva a nyní schází i homeopatika, po kterých zřejmě v nouzi lidé také sáhli.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

11 Comments

 1. Je nepřípustné, aby největším nebezpečím pro obyvatele byla jejich vlastní vláda. Tak to dopadá, když se k moci dostanou ideologičtí fanatici. Co měli, to rozdali svým ideologickým miláčkům, a na ty, kterým se mají za své vládnutí zodpovídat, se zvysoka vykašlali.

  • Nejvetsim nebezpecim je clovek sam sobě,ktery za kazdym stromem vidí konec sveta, a z nedostatku treba detskych lizatek katastrofu za to zodpovedne vlady.Takze nestrašit občany.(coz je zrejme umysl)

   • Pane Tomáši, buďte raději opatrný při konstatování faktů, nepřál bych Vám, aby Vás nějaký Kolemjdoucí udal za šíření poplašné zprávy. Věřte, že za bolševika v ČSSR jsem si díky podobným dobrodincům užil své a dodnes tedy citlivě vnímám i jemné náznaky totalitní mysli.

   • Jinak, ne že by začátek Vašeho komentáře nebyl pravdivý, Vaše Kolemjdoucno, ale zmínka o Tomášově “úmyslu” je jasně udavačská, což jako vystudovaný psycholog mohu garantovat.

    • Pane psychologu, mate v tom naprosty zmatek.Ja se naopak ty poplašné zpravy od vselijakych konspiračnich verozvestů snazim krotit,at nam tady ctenari se nejdou z tech poplasnych zprav rovnou obesit ze ten zivot neni k zití.Tipnu si ale,ze Vy nejste zadny psycholog,ale prispechal jste ideologickemu kamaradovi na pomoc a uz o Vas nikdy neuslysime.Zasel jste neduveru ctenarum a priste se objevite pod jinym nickem.Mam si tipnout Vasi domovinu?A co je Vasim ukolem.?At je V nasi krasne svobodne zemi co nejvetsi bordel,aby mel Vas vudce radost a Vy odmenu.

     • Tož si soudruhu krotiteli ten váš svět konspirací, poplašných zpráv a agentů cizí moci užívejte. Jen ať z něj nakonec nemáte bordel v mysli.

     • Pane psychologu,patych kol od vozu a nic pro vlast bylo dost v kazde době.Tak nemusíte smutnit a dal nadavejte na vladu jak Vam ublizuje.Ti ostatni vladu ke svemu zivotu nepotrebují a za svuj treba i nepovedeny zivot nadavají sami sobě,protoze vi,ze za ne zadny psycholog ani vlada nic neudelají.

     • Víte hochu, jsem celý život díky vlastní práci dost bohatý na to, abych nemusel jako parazit k nikomu natahovat ruku, a to ani prosebně, ani vyčůraně. Vládu k tomu fakt nepotřebuji, jen ještě nejsem hňup, který by tleskal někomu za to, že národu zpronevěří půl bilionu Kč ročně, obere ho o další majetek 2. nejvyšší inflací v EU a celé to chce přikrýt tím, že žene zem do nesmyslné války.

 2. Jako za socialismu.
  Vlastně né jako.
  Ale toaletního papíru je dostatek, takže dobrý, ne.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*