Net4Gas – určitě koupit, ale za 1 Kč
Sdílet článek:

JIŘÍ JOHN

Politici a „žurnalisté“ možná v dobré víře šíří nesmyslné informace. Považují odkup firmy Net4Gas od RE za zbytečný. Net4Gas nejen zajišťoval transport ruského plynu do západní Evropy, ale stále zajišťuje i distribuci plynu po ČR. N4Gas je předlužený, dluhy údajně činí cca 33 mld Kč. Takže když se bude předlužená firma prodávat, tak by kupující neměl hradit dluh bankrotující firmy, ale kupovat za nějakou symbolickou cenu, např. za 1 Kč, aby současnému vlastníkovi prodělečná firma ztráty dále nezvyšovala. Koupě předlužené firmy Net4Gas „státem“, resp. státem vlastněnou firmou, např. ČEPSem, za cenu vč. dluhu firmy, by byla nesmyslná. Nejednalo by se o trestný čin?

Když vláda ČSSD prodávala Transgas (obsahoval Net4Gas – plynovody + Gas Storge – zásobníky), tak od RWE obdržela 130 mld Kč.

Tranzitní plynovody nyní (možná dočasně) neslouží k tranzitu plynu z Ruska. To nemusí trvat věčně. Nicméně jsou schopné přepravovat plyn i obráceně, z Německa na Slovensko, do Bavorska, zejména v případě, že skončí tranzit přes Ukrajinu, k čemuž pravděpodobně dojde po ukončení platnosti současné smlouvy mezi Ruskem a Ukrajinou v příštím roce.

Plynovody Net4Gas v ČR také spojují zásobníky, které jsou nezbytné pro zajištění zásobování plynem v zimě. V zimě je cca 6x vyšší spotřeba než v létě. V létě je plyn také levnější. Na tom může vydělat stát, který nakoupí levný plyn a uskladní v zásobnících do státních hmotných rezerv, nebo šíbři, kteří jsou možná napojení i na politiky. Ti nyní využívají ke skladování i zásobníky na Ukrajině. Trubky Net4Gas také mohou sloužit jako špičkový zásobník. Stát by měl vlastnit základní distribuční síť energií, tedy i vodovody,…

Jak by dlouhodobě zajišťovala údržbu a tím i spolehlivost firma před bankrotem, si můžeme jen představovat. Jistě b údržbu minimalizovala, třeba i na úkor bezpečnosti. Takže určitě koupit, ale za 1 Kč. Za zásobníky ČEPS zaplatí 8,5 mld Kč. Největší ze 6 zásobníků v D. Dunajovicích stál v 70. letech 1,2 mld Kčs, tedy dnešní cena v Kč by byla cca 15 násobně vyšší.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*