Po žních půjdeš k Turkovi
Sdílet článek:
Jistě si přátelé vzpomenete – na Kydech to byl jeden z mých posledních neválečných článků – psal jsem o plánované reformě zemědělských dotací našeho nejlepšího ministra zemědělství všech dob Nekuly. Kterak se změní dotace, aby ti malí dostali víc a ti zlí velcí Babišové dostali míň a díky tomu konečně zavládne zemědělská harmonie, všude budou ty krásné malé farmy se spokojenými kravičkami jak z reklamy na Milku…

Tak už to začíná nést ovoce.

Psal jsem tam tehdy, že těch skutečně malých farem je u nás pět a půl a většina se živí víc na dotacích a zemědělství s příběhem. Pak je tu docela dost těch větších, kteří obhospodařují tak 500 Ha, protože to je výměra na které se dá zemědělstvím skutečně uživit. Pak jsou tu bývalá družstva, která hospodaří na výměře 1500 – 3000 Ha a která horko těžko drží nad vodou skomírající živočišnou výrobu a dělají také nějakou tu zemědělskou zaměstnanost. A nakonec jsou tu ti opravdu velcí, co mají deset tisíc hektarů a víc, kteří zemědělství dělají na globální úrovni, realizují úspory z velikosti a stojí za nimi velký kapitál.

Já jsem tvrdil, že geniální zemědělská politika našeho slavného ministra Nekuly se těch největších sice dotkne, ale oni si s tím poradí. Prostě jsou velcí, přenastaví svoje plány, budou mít trochu menší zisky, nastolí větší kontrolu nad svým hospodařením, zařídí si holt víc kapitálu a pojedou dál. Ti opravdu malí zase tu svojí pětisethektarovou firmičku rozdělí mezi tátu, mámu, dceru, syna a vnučku, hospodařit budou pořád stejně, jen to rozepíšou na víc lidí, panímáma, co dělá dotace bude mít víc papírování, ale v konečném důsledku na tom budou víceméně stejně, možná dokonce o trochu líp.

Pak na tom vydělá privilegovaná vrstva takyzemědělců, o které jde ministrovi především – to jsou ti, co ve skutečnosti nedělají zemědělství, ale dotace. To jsou ti, co mají na Šumavě drahý penzionek pro movitou klientelu a k tomu si ještě hrají na chovatele dobytka, ale jejich hlavní práce se odehrává na fejsbůku, aby to dobře nafotili a vyinkasovali dotace.

Ti, co na tom doopravdy prodělají, to budou ta bývalá JZD. Ti, co ještě dělají prasata a krávy, ale vlastně jen díky tomu, že jim komunisti kdysi postavili vepřín, ten se ještě nerozpadl a tak jsou v něm schopni víceméně za nulu držet nějaké krmiče a kydače, mají z toho nějaký hnůj na pole, ale byznys to není moc velký. Takové běžné dvoutisíhektarové družstvo už na malé farmy nerozdělíte. Zároveň nejste dost velcí, aby za vámi stály severočeské doly, polabské chemičky nebo zahraniční banky. K tomu už potřebujete mít zaměstnance, které moc neplatíte a jejich motivace je tak o dost menší než motivace malého zemědělce, který dělá na svém. K tomu nemáte dost kapitálu ani na stavbu vlastních skladovacích prostor, ani na zaplacení profesionálního právnického oddělení, které dokáže podojit stát. Tihle prostě prohrají. Dotační pomoc jim opravdu významně klesne a oni to nemají čím vykompenzovat, ani jak se přizpůsobit. A tak se stane to, co se stát musí.

V tomto týdnu jsem jen v nejbližším okolí slyšel o několika prodejích takových družstev. Někde se ještě jedná, někde už je ruka v rukávě. A hádejte, kdo kupuje?

No jasně – ti velcí. Investice do půdy je v dnešním inflačním světě velice zajímavá, každá banka na to ráda dá peníze, takže kupci jsou. Samozřejmě nikde se nenajde padesátihektarový sedlák, který by si prodejem chleba s příběhem vydělal ne koupi tisícihektarové výměry. Zároveň je těch malých příliš málo, že se nikdy nedokážou ani spojit, aby spolu takové družstvo koupili. A tak zbývají jen čeští Babišové. Ti na to mají.

Kromě toho je pro vlastníky takového družstva zajímavější, když to někdo koupí naráz, vyplázne naráz peníze, oni si je shrábnou a při trošce štěstí mají do důchodu vystaráno.

Troufám si tvrdit, že do podzimu budou takových prodejů desítky, ba stovky. Nadnárodní korporace děkují, tohle jim chybělo ke štěstí a k dokonalosti. Příští budou na řadě domácí oligarchové, protože to jsou ti zloději a od nich to pak koupí Bayer a Monsanto, protože ti jsou to největší světové dobro.

Co myslíte, že udělá nový velký vlastník? Především z toho udělá byznys. Ukončí prasata, zpravidla také ukončí provoz celého střediska, protože sám má svoje stroje a nějaké staré Zetory nepotřebuje, nepotřebuje ani kanceláře ani opravnu. Většinu lidí propustí, pár lepších traktoristů si nechá, ale rozhodně nebude potřebovat krmiče a elektrikáře. Budovy se prodají, byznys bude v černých číslech, aby zaplatil úroky z půjček na koupi, nový majitel bude kdykoliv ochoten koupit od malých vlastníků pronajaté plochy a prasata se budou dělat tam, kde jsou pro to lepší podmínky.

Jen krátce odbočím – když chcete dneska dělat ziskovou živočišnou výrobu, tak je to investice v miliardách. Ale i tak se to nedá dělat všude. To je stejné jako s továrnou na čipy – nejlepší je postavit jí tam, kde už nějaké stojí, kde jsou lidi, co s tím umějí, kde jsou zavedené logistické trasy pro příslušné materiály, kde prostě nemusíte všechno dělat od nuly. Pro kravín to platí stejně. Nejlepší je umístit ho tam, kde už nějaký funguje. A kde dneska fungují vepříny a kravíny? V Polsku. Tolik k soběstačnosti v živočišné výrobě.

Nevím, jak to chodí jinde v republice, ale řekl bych, že tam bude situace dost podobná. Naše vláda to prostě dokázala. Vytvořili situaci, která je na Západě všude. Na jedné straně budou maličcí až nepatrní farmáříčci, kteří si budou hrát na zemědělce, ale ve skutečnosti budou kompletně závislí na cizích penězích a cizí vůli. A pak tu budou velcí hráči, kterým budou patřit obrovské výměry a možná na nich ani nebudou sami hospodařit. To nechají těm malým. Ti budou rádi jezdit s traktory a ponesou všechna rizika. Tu a tam bude nějaký úspěšný farmář s hotelem a výrobnou klobás, ale ceny nebudou pro běžné smrtelníky.

A živočišná výroba bude tam, kde jsou pro ni podmínky, nikoliv tam, kde by to bylo potřebné. Pěstovat se tu bude to, co zde jde nejlépe, takže to dokolečka budou čtyři plodiny. Ty ostatní se zase budou pěstovat v optimálních podmínkách jinde. Většinu hektarů bude ovládat pár velkých hráčů, protože ti si poradí i bez dotací a ti malí budou rozděleni, aby se nad nimi dobře panovalo.

Celé se to projeví po žních. Když kupujete zemědělský podnik, tak ho zpravidla převezmete na podzim. Stávající majitel si užije poslední sezónu, ještě si vydělá na prodeji obilí, možná ho nechají i doprodat ty krávy a prasata, to samozřejmě nebude pro zaměstnance, to si nechají majitelé, kteří budou mít v létě ještě naposled slušný klondajk.

Pak nastoupí ti noví, zpravidla rovnou s balíkem výpovědí a někdy v září se začne pořádně propouštět. Podzimní práce už budou dělat jiné stroje a jiní pracovníci.

K tomu si připočtěte celkovou nejistotu, válku, drahotu, nedostatek dílů, inflaci… ono ani nemusí dojít na žádnou válečnou eskalaci, dokonce ani nemusí být neúroda… už jen tohle stačí, aby to na podzim byl opravdu řádný průser.

Prosím, až budou ty nepokoje, až zdivočelý dav vyvleče vládu ze Strakovky a budou jim dělat to, co dělají Pravoseci na Ukrajině svým odpůrcům, vzpomeňte si na mě a Nekulu mi nechte. Rád bych se ho osobně na pár věcí zeptal, protože nemohu uvěřit, že je tak blbej, jak to vypadá z jeho činů.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

 1. Násilná kolektivizace 50.let bylo svinsto. Byla zahájena loupežemi majetků
  úspěšnějších,jejich šikanou, na často i odstraněním.
  Pozdější družstva,byť I za mohutných ale účelných státních dotací dokázala zabezpečit potravinový trh této země.Občasné výpadky byly podle mě zaviněny
  produkcí opravdu kvatitních potravin,jejichž mohutným vývozem získával stát nemalé často i devízové částky.
  Provoz zemědělské živnosti je dnes nad možnosti jednotlivce.
  Stát ,kterému záleží na blahu svých obyvatel,by prostředky mrhané na podporu příživníků,nákup vojenského a technologického šrotu určeného k ohlupování a zabíjení lidí.měl přesunout do podpory skutečně fungujících,zemědělských
  celků.Jedině ty budou schopné zvrátit hrozbu bídy a hladu ,do kterého je
  soušacnou vládou fialového hnusu zavlékán.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*