Válka s dezinformacemi … s covidem i s válkou na Ukrajině
Sdílet článek:
ČT ve svých Událostech zveřejnila údaje o několika jednotlivcích, kteří jsou stíháni či byli pravomocně odsouzení za šíření dezinformací o covidu nebo o ruské invazi na Ukrajinu.

Po delší době jsem si vyslechl Události na ČT1 a ČT24 a zachytil jsem zprávu o tom, že několik osob již bylo buď odsouzeno nebo s nimi probíhá řízení o šíření dezinformací. Ty dosud soudně vyřešené případy se týkají dezinformací kvůli covidu, ČT ale upozornila i na jednoho muže, který šíří dezinformace o ruské invazi na Ukrajinu.

Dezinformace (z latiny: de = od, informare = vzdělávat, upravovat) je lživá, klamná, falešná informace, která má za cíl ovlivnit úsudek a názor jedince, více osob či celé společnosti, tak aby vyvolala zdání důvěryhodnosti a pravosti. Někdy je cílem jen zpochybnit původní informaci nebo její pravdivostní hodnotu předstíráním, že existuje jakási alternativní pravda. Je v antagonistickém postavení k pravdivé zprávě. Člověku, který šíří dezinformace se říká dezinformátor.

Výhodou, dá-li se to tak specifikovat, dnešní situace jsou sociální sítě. Na nich se informace i dezinformace šíří rychlostí blesku. Dezinformace má obvykle tu výhodu, že stojí v přímém protikladu s tím, co říkají oficiální zprávy v médiích, vlády a obecně představitelé státu. V řadě zemí včetně Česka jsou za dezinformace považovány výroky některých opozičních představitelů, u nás jde zejména o postoje poslanců SPD.

Nejprve bych se chtěl zmínit o válce s covidem. Tuto válku vyhlásil už Andrej Babiš a jeho vláda na počátku epidemie covid-19. Situace kolem covidu měla docela zajímavý vývoj. Například francouzský prezident Emmanuel Macron na počátku očkovací fáze, tj. když do EU začaly proudit dodávky vakcín, prohlašoval, že očkování bude z cela dobrovolné. Existovaly sice hlasy „dezinformátorů“, kteří varovali před tím, že se dobrovolnost změní v povinnost. Jak se po několika málo měsících ukázalo, „dezinformátoři“ měli pravdu a například ve Francii se tak zvané covidpasy staly vstupenkou do míst, kam neočkovaní neměli přístup. Spousta Francouzů se tedy nechala očkovat proto, aby neměli potíže. Podobně se situace vyvinula i v Česku, kdy se vakcinační povinnost měla vztahovat na seniory a tuto povinnost naštěstí nová vláda Petra Fialy zrušila (jeden z mála pozitivních kroků dnešní vlády při válce s covidem).

Válka s covidem, která dominovala zpravodajství až do 24.2.2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, skončila a byla vytěsněna zprávami ze skutečné války. Je smutné, že tragédie Ukrajiny, a zvláště jejich obyvatel, byla příčinou ústupu z mediální proticovidové propagandy. Nicméně, ihned po zahájení ruských operací na Ukrajině prohlásil nejvyšší státní zástupce, že lidé, kteří by podporovali ruskou invazi, by mohli být trestně stíháni. V zásadě se tak za dezinformace mohou ve válce na Ukrajině považovat všechny ruské komentáře probíhajících bojů, pokud jsou nakloněny ruskému režimu. Média sice o ruských názorech také informují, pokud by se ale „aktivní“ jednotlivec snažil tyto ruské oficiální zprávy rozšiřovat na sociální síti, mohl by být stíhán za podporu ruské invaze.

Rusko je v případě ukrajinské války ten stát, který napadl svého souseda, ruské jednotky obsadily značnou část Donbasu, obsadily pobřeží Azovského moře a propojily území Krymu s Donbasem po pevnině. Podle mezinárodní definice je Rusko bezpochyby agresor. Nicméně, v oficiálních médiích se šíří zprávy i z úst lídrů států EU, že Rusko válku prohrálo. Naposledy se tak stalo při „překvapivém“ jednání rakouského kancléře Karla Nehammera s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. I on prý Putinovi otevřeně řekl, že Rusko už válku prohrálo. Ve světle faktické situace na rusko-ukrajinské frontě lze ale konstatovat, že výsledek války tak, jak je dnes fronta podle této mapy (není to žádná „dezinformační“ mapa) ustálena, je pro Ukrajinu naprosto hrozný. Právě proto dnes už z Ukrajiny zní hlasy o tom, že válka s Ruskem bude trvat „desetiletí“ a že budou v tomto období fáze příměří a fáze nových bojů. Dokonce jsem zaregistroval tvrzení poradce ukrajinského prezidenta, že situace na Ukrajině bude podobná té v Izraeli.

Válka Ruska s Ukrajinou může trvat i více než desetiletí, domnívá se poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč. V rozhovoru s agenturou Unian dodal, že během této doby budou zaručena období klidu i bojů. Stejně jako minulý týden ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, i on přirovnává ukrajinskou situaci k podmínkám v Izraeli…Ukrajincům, kteří na taková válečná léta nejsou připraveni, doporučil dočasně z vlasti odejít. „Pokud na to nejste připraveni, pokud křičíte, jak v tomhle žít a vychovávat děti, potřebujete jinou zemi. Tohle je nový Izrael, jen ten rozsah je náhlejší a děsivější,“ dodal Arestovyč.

Z výše uvedeného plyne jenom jediný závěr. Exodus Ukrajinců bude pokračovat, protože v tak rozvrácené zemi nebudou miliony lidí ochotni žít. To, co se dnes jeví jako krátkodobá výpomoc lidem v nouzi se může proměnit v trvalou emigraci se všemi negativními důsledky pro Ukrajinu. Už jsem z oficiálních zdrojů četl o tom, že letošní HDP Ukrajiny klesne o více než 45 %. Ukrajinská ekonomika letos klesne o 45,1 procenta, protože ruská invaze uzavřela podniky, snížila vývoz a znemožnila hospodářskou činnost v rozsáhlých částech země. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Světová banka (SB). Ta rovněž předpokládá, že invaze ve východní Evropě a části Asie způsobí větší ekonomické škody než pandemie nemoci covid-19.

V této souvislosti musím opět položit kardinální otázku. Byla politika Západu před invazí, a i nyní , pro Ukrajinu prospěšná? A je ukrajinský prezident skutečně tak dobrý politik typu Kennedyho či de Gaulla? Právě o této informaci mám velké a zásadní pochybnosti.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Šéf Senátu Vystrčil spolu s delegací českých a polských senátorů dorazil vlakem do Kyjeva. Přijeli na pozvání předsedy ukrajinského parlamentu – 14,04.2022–tak jak je to, válčí se tam, nebo schůzuje?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*