Vánoční poezii vystřídal strach a chudoba
Sdílet článek:

PŘEMYSL VOTAVA

Města se rozzářila, na náměstích stromečky, popíjíme punč, grog. Vše je třpytivé, voňavé, děti zpívají koledy. Páni primátoři, starostové, konšelé chudším spoluobčanům rozdají rybí polévku s chlebem. Nikdo nebude postihován, pokud půjde dvakrát. Ti šťastnější budou dokonce spát v teplé nocležně.

Zmizela doba obchodníka Bajzy z románu Karla Poláčka, zmizel křesťanský duch Vánoc, kdy lidé měli k sobě blízko. A ono to zase není tak dlouho, kdy to platilo. Vánoce se stávají zajatcem komerce, úspěšné vánoce se měří výší tržeb. Místo Ježíška na nás pokukuje z výlohy červený mužíček s čepičkou, z obchodů už nezní vánoční koledy, nebude dlouho trvat, že i ten vánoční kapr zmizí z našeho stolu.

Zapomínáme, že vedle nás, často na patře v paneláku žijí rodiny, jejichž děti nemají na školní obědy, nemají ani na školní lyžařský týden na horách, jejich rodiny si na Vánoce půjčují. V očích spolužáků se z nich stávají „socky“. Kriminalita roste, bojíme se večer projít centrem měst. Nedávné tragické události v Praze, nejsou zas tak velkým překvapením, z pohledu současné krize západní civilizace. Mladý vzdělaný člověk, vysokoškolák, se stal hromadným vrahem.

Je ostudnou vizitkou této vlády, že se to děje v době, kdy vyhazujeme stovky miliard za F-35 a naopak omezujeme výdaje na školství, zdravotnictví… Chaotický přístup vlády zapříčinil strmý nárůst cen energií, které s inflací, dostávají třetinu domácností do chudoby. Chudoba dopadá zejména na osamělé seniory a na rodiny s dětmi. Narůstá počet lidí v exekuci, dochází ke znehodnocení vkladů, které mnohým sloužily, jako pojistka pro stáří. Vláda nyní tápe, dává nám hraběcí rady, jak ušetřit, jak vyhnat zimu z baráku, kolik svetrů si máme vzít, či kterou žárovku máme povolit. Do problémů se dostávají průmyslová odvětví náročná na energie, ocelárny, sklárny… Stovky zručných sklářů skončilo v Květné se svým tradičním řemeslem. Práci asi najdou v nějakém skladu, nebo v montovně….

To jsou příklady, jak naše energetická soběstačnost, zůstala jen na papíře. Nabízí se otázka, zda miliardové investice na plánovanou dostavbu Dukovan nejsou spíše vyhazováním peněz daňových poplatníků. Jak vidíme na cenách energií v Česku, máme je jedny z nejvyšších v EU, Dukovany to tedy příliš nezmění. Obdobně v minulosti nám české zemědělství zajišťovalo potravinovou bezpečnost. Vedle ekonomického propadu českého venkova, jsme dne odkázáni na dovozy, brambory cenou dohánějí už i ty banány. Základní potraviny se stávají cenově nedostupnými, lidé nakupují jen akční nabídky. Brambory se prý neurodily, cibule bylo na polích Evropy také méně… Nákupní turistika žene Čechy za hranice, tam nakoupí až o třetinu laciněji. Fialův nákup Nutelly v Německu se stal mediálním hitem a naší ostudou. Také výlety do Polska se vyplatí…Potravinové banky pro sociálně slabší hlásí meziroční nárůst poptávky. I přes vládní sliby, obchodníci s energiemi, potravinami, nás straší dalším zdražováním. Fronty na sociální podpory se prodlužují, rodiny s dětmi, senioři se dostávají do neřešitelné pasti. Tisíce bezdomovců bloudí ulicemi, ….Vláda se chlubí, jak je úspěšná, prý na co sáhla, to zvládla. I přes tyto proklamace, vláda u občanů propadla, v oblíbenosti jí patří poslední místo…

Vláda se dnes chová, jak ta feudální vrchnost, která smetávala poddaným drobečky ze stolu a hladovým rozdávala hraběcí rady, že mohou jíst koláče, když nemají na chleba. Přesto neztrácejme optimismus …. „Věřím, že vláda věcí Tvých k Tobě se zase navrátí, ó lide český.“ (J.A. Komenský, citát na soše Mistra Jana Husa ze Staroměstského náměstí)

Přemysl Votava

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*