Vaří nás jako žábu
Sdílet článek:

JAN KELLER

Francouzský prezident Emmanuel Macron svolal na pondělí 26. února schůzku o další pomoci Ukrajině. Slovenský premiér Robert Fico před svým odletem do Paříže vystoupil na tiskové konferenci. Mimo jiné sdělil, že na programu jednání nemá být ani zmínka o možnosti mírového urovnání konfliktu. Naznačil, že Macron naopak hodlá oficiálně připustit možnost vyslání vojáků některých členských států Evropské unie do bojů na Ukrajině.

Fico byl teprve na cestě k letišti, když na něj čeští politici spustili intenzivní propagandistickou palbu. Premiér Fiala zdůraznil Ficovu nedůvěryhodnost prohlášením, že Česko nezamýšlí poslat do boje proti Rusům své vojáky. Náš premiér jako obvykle přehlédl, o čem je vlastně řeč. Fico přece neřekl, že Česko chce vyslat vojáky na Ukrajinu. Jistě má o stavu české armády dostatek informací, takže podobnou hloupost by nevypustil z úst. Pouze naznačil, že něco takového nevylučuje za jiné země Macron.

Podobně mimo byl jako obvykle předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Rozhořčeně prohlásil, že slovenský premiér měl pro něho naprosto nepřijatelné a nepochopitelné vystoupení. Označil Ficovu řeč za něco, co je zcela mimo realitu, a svěřil se, že ji musel „dlouho rozdýchávat“. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský byl o něco smířlivější, slovenskému premiérovi pouze pohrozil tajnými službami. Jan Farský, který vede STAN k volbám do Evropského parlamentu, prohlásil Fica za bezpečnostní riziko pro ČR.

Ministryně obrany České republiky Jana Černochová (ODS) prohlásila sdělení slovenského premiéra za naprostý nesmysl. Ona nic takového neslyšela ani nečetla. Osobně mluvila před pár dny přes video s francouzským ministrem obrany Sébastienem Lecornuem a i když diskutovali o všem možném, o ničem podobném se jí ani slovem nezmínil.

Ještě téhož dne Macron na konferenci v Paříži prohlásil, že dynamika konfliktu na Ukrajině může vést k tomu, že některé evropské státy se rozhodnou nasadit do bojů své vlastní vojáky. „Učiníme všechno, co je nezbytné, aby Rusko v této válce nezvítězilo“, dodal k tomu. Macron konstatoval, že i když zatím o vyslání vojáků proti Rusku neexistuje shoda, situace se může rychle změnit. Mnoho lidí, kteří dnes takovou akci nepřipouštějí, měli dříve zásadní výhrady proti dodávkám tanků, letadel či raket dlouhého doletu. Dnes obrátili a jedná se už jen o tom, jak dodávky této bojové techniky urychlit a zesílit.

S diplomatickým šarmem sobě vlastním Macron uzavřel slovy, že naprostá ruská porážka je nezbytná pro zajištění stability a bezpečí Evropy. Objasnil, že to ani v nejmenším neznamená, že bychom chtěli vstupovat do války s ruským lidem.

Vaří nás prostě jako žábu v hrnci. Naprosto stejnými slovy může Macron už zanedlouho zdůvodnit jakoukoliv další eskalaci. Limitně může být třeba i použití jaderných zbraní ospravedlňováno bezpečnostním zájmem Evropy. Jistě nebude v tom případě chybět zdůraznění, že to není nijak namířeno proti ruskému lidu.

Co z toho všeho plyne pro českou politiku? Macronovo vystoupení není projevem jeho rozmaru. Je součástí politické linie, které se Evropa podvolila.

S podobným vystoupením nemohl přijít německý kancléř, vzbuzovalo by to nepříjemné reminiscence. Nemohlo být prosloveno v Bruselu, protože není zájem spojovat je s vedením NATO či Evropské unie. Nemohl s ním přijít ani nikdo z politiků střední a východní Evropy, protože by je nikdo nebral vážně. Pokud naši politici nelžou, toto vystoupení bylo naplánováno, aniž se o tom ještě před pár dny někdo zmínil vedení druhořadých zemí typu České republiky.

Můžeme jen čekat, co pro nás někdo z těch, kdo rozhodují i za Macrona, navaří příště …

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

 1. Takže si to shrňme: 1) Fico měl pravdu 2) Macronovi se nedaří v míru, tak připravuje válku 3) užiteční čeští idioti opět nezklamali, ať už se jedná o vládní aktivisty, mediální žumpu nebo řádové chciválky. A tak si tu žijeme ze dne na den v tom EU hnoji 🙁

 2. Tak, tak…Macron, Scholz a všichni ti, kdo jsou jako první uvádění na prvních stránkách, jsou pouhé mluvící hlavy. Takový rozhlas po drátě. A kde ty dráty začínají ? No někde v dálce, nebo výšce. Zkrátka tam, kam posluchači nedosáhnou.

 3. Pan autor opomenul zdůraznit jednu maličkost.Suverénní stát Ukrajina byl napaden bezdůvodně RF,která určuje co má a nemá dělat suverénní stát.Kdyby někdo panu autorovi vnucoval co má a nemá dělat,byl by jeho komentář naprosto jiný.Ukrajina se navzdory obrovské přesile jak vojenské tak ekonomické hrdinně brání.No a pan autor by chtěl zřejmě Ukrajinê poradit,ať se vzdá ùzemì jako u nás v roce 1938 jednomu knìratému taky dobyvateli, a že bude vyřešeno a on mùže zase v klidu kázat studentům jak důležité je jeho povolánì.No a když nechce Evropa opakovat chyby roku 1938,tak on chce.Tehdy to bylo špatně,a dneska kdyż Evropa pomáhá tak taky špatně.A plat pěkný jde.

  • Válka začala v roce 2014 a začali ji Ukrajinci vražděním nejen v Oděse, ale na Donbasu. To ale kdejaký blb není schopen pochopit.

  • Bezdůvodně…. To si tak mírná, hodná a fantasticky prosperující Ukrajina prosperovala, tiše po polích traktory jezdily, lid se usmíval na souvrati a najednou bumprásk. Vy, kdybyste se nedejpámbu rozváděl, dopad byste jako ten manžel, který se u soudu udiveně obrátil na svou navrhovatelku řka – ale proč jsi mi to všechno neřekla?? Říkám ti to dvacet let – ona na to.

  • bezdůvodně???!!!Ukrajinci se chovají jako hovada od získání samostatnosti-napřed vůči maďarům a rumunům na území ukrajiny(na což si jejich vlády opakovaně stěžovali),poté volyňským čechům(na ty se pro změnu naše vlády zcela vysrali),no a nakonec se místní banderovci rozhodli,že si došlápnou na Ruskou menšinu-no a to se jim škaredě nevyplatilo..Od kluků z ukrajiny,s kterými jsem pracoval vím,že tento banderovskej terror se tam děje MINIMÁLNĚ 24 LET-ukrajinci neřešili nic,panč jen kradli a brali úplatky.Ukrajinu na buben přivedli a ze sebe národ žebráků udělali sami ukrajinci,na to nepotřebovali pomoc Rusů,na to si stačili sami

   • Ty Volyňany si ještě pamatuju, jak chtěli do Čech a máte pravdu, vláda se na ně krajcvajz vyprdla.
    A specielně otázka pro Peška: proč zdrhla z Ukrajiny PĚTINA obyvatelstva dávno před válkou? Asi proto, že je to taková skvostná země, co.

  • Už se živíš poctivě Kolemjdoucí kreténe? Asi těžko, že, to bys ty tupče s vymytým mozkem musel něco užitečného umět.

 4. ID.Tak se nám tady všechna pátá kola od vozu rozjeli,aby čtenářům vysvětlili,že u nich doma jim nikdo do ničeho nesmí strkat nos,ale że je na Ukrajině korupce,tak tam může z mezinárodního práva RF vtrhnout a ten suverénní stát zlikvidovat.No a pan F by měl v zápalu obhajoby ztrát na životech v samozvaných oblastí vysvětlit čtenářům,kde vzali civilisté povinni dodržovat Ukrajinské zákony tanky a děla a pálili po Ukrajinské armádě.Asi je koupili v železářství.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*