Včerejší večerní Fialovo nelhaní
Sdílet článek:

Včerejší  večerní  televizní  blábol jistého Fialy, co nám nikdy prý nebude lhát, mne vytočil jako už  hodně  dlouho nic! A že jsem v podstatě  cholerik.  Ale  co si včera  ten  ulízanej  paňák dovolil, přesahuje  jakoukoli míru snesitelnosti, i kdyby mne  osud  obdařil náturou  pařezu, či  ledového kvádru!

Tím nemyslím hlášky  typu – jo drahota a  inflace, tak za  to může  Babiš.  Ale teď  navíc  ještě  Putin. To  bylo nutno očekávat.  Ale  ten  zbytek ?  Rusko chce  zničit  Západ. Chce podlomit  jeho  demokratický, politický  a hospodářský systém, vyhlásilo nám válku. Nejspíše i  sankce!!! Jako důkaz  uvedl,  že  Rusko  nás  energeticky  vydírá!  A  vyvodil z  toho záměr, že Česko nutně musí  získat  energetickou suverenitu.  Tím, že se odpojí  od  ruských  energetických  uhlovodíků!

Já si vždycky  vykládal pojem suverenita  vykládal  tak,  že  jde o nezávislost , volnost  v jednání. Energetická suverenita  proto pro mne  představuje stav, kdy  Česko  pokryje  spotřebu  plynu a ropy ZE  SVÝCH  VLASTNÍCH  NALEZIŠŤ!!!! Jen pak  se stane  energeticky suverénním.  On nám  Fiala  a jeho  tragikomici  snad zatajují,  že  se u nás  otevřou obrovská  naftová a plynová  pole o kterých dosud  nikdo nic netušil???? Neboť,  v opačném případě,  tím míní,  že  závislost  na současném dodavateli, který  plní smluvní kontrakty   i v okamžiku, kdy, podle  stejného  Fialy proti  nám vede  válku v níž  nás  chce on zničit,  nám svou ropu a plyn dodává, bez ohledu na to, že  mi  jeho nepříteli posíláme  zbraně a munici,  kterými zabíjí  ruské  vojáky!!!  A kdy mu nic a nikdo nezabrání v  přerušení dodávek, když se k  tomu rozhodne?

Radši  závislost  na bigotních islamistických monarchiích, které všude na  světě  financují  ty nejradikálnější  z radikálních islamistů – např. Islámský stát, než  na  Putinovi,  který, ZATÍM, drží smlouvy????

Nemám slov!

Ale ani tím to neskončilo.  Kromě  jiného  Fiala  sám sobě položil  otázku  – proč  Česko, když stát vlastní  ČEZ,  neprodává  elektřinu napřímo českým spotřebitelům, ale  volí k tomu  lipskou burzu. A odpověděl  tak, jak se  na  člověka, co prý nám nikdy nebude lhát – sluší a patří:

Prý to nejde, protože  stát  drží jen  70%  a on by sice  rád ulevil  firmám i  občanům s cenami elektřiny, ale  to  víte, je  zde  asi  30%  soukromých akcionářů a  ti  jaksi  jdou jen a jen po svém  zisku a  nic jiného  je  nezajímá!  Zmetky ulakotěné!  A  naznačil, že  s tím je  potřeba  něco udělat a  také se  se tak stane! Někdy  v blízké budoucnosti!

Takže  už  vím zcela konkrétně, co to znamená , když  Fiala tvrdí, že  bude mluvit pravdu!  Jednak sem  dám  detailní informaci  o  tom, jestli  i v dnešních podmínkách  ČEZ  může  či nemůže  tu elektřinu prodávat na  přímo a za zlomkové ceny proti tuzemsku, a  to na příkladu  jeho francouzské  obdoby  EdF a jednak  od  teď  vím, že  Fiala  a jeho obludárium plánuje, jak mne osobně  okrást! Ano, okrást. Protože , jak dobrovolně  přiznávám, patřím mezi  ty nestydaté lakomce, co vlastní také  akcie  českého energetického gigantu. A  Fiala  zjevně uvažuje, jak by mne o ně  připravil. Držím je už drahně  let. A k  investici do tohoto papíru mne  nepřivedl mamon, ale  celkem chladná  úvaha. Řešil jsem v samém začátku fotovoltaiky, zda  do ní investovat. A tenkrát  to  představovalo zatraceně  drahou  hračku. Pak mne napadlo,  že za  peníze , co by  ta kratochvíle koštovala, pořídit  radši právě  ony  akcie.   A náklady  na elektřinu krýt  z inkasovaných dividend. Což  fungovalo  jedna  báseň.

Většinou  ten výnos  stačil nejen  na  faktury  za  elektřinu, ale dost často i za  plyn. Nebo jeho  část. Bez nutnosti  řešit stárnutí panelů  a měničů,  případný servis  a  opravy v  konci  odstranění  panelů, po skončení  cyklu  životnosti, ani se  bát, že přijde  vichřice  a ta mi je  odnese i se střechou. Navíc, v případě nějaké finanční  nouze  bylo lze  akcie  prodat a zinkasovat  peníze poslední záchrany, což  se  soláry na  střeše  nelze.

Tenhle model  fungoval až  do loňska, než mi kleknul dodavatel energií. Jakkoliv letos  ČEZ  vyplatí  slušnou divi, tak  elektřinu  mi to nejspíše  přikryje asi tak akorát, ale na  nějakou refundaci plynu  mohu zapomenout. A bude hůř!!!!

A nyní  Fiala  jasně naznačuje,  že  mi hodlá  akcie  a tím pádem  i  krytí  nákladů  na  proud  sebrat. Protože  stát  to chce pro sebe!!!

A  že  to myslí  vážně  naznačuje  i skutečnost, o níž  už  jsem psal, že  ČEZ  ani zdaleka  nevyplatí  akcionářům tolik, kolik by  mohl. Z rozhodnutí  právě  státu! Ačkoliv hotovosti drží tolik jako nikdy  v minulosti!   Jiné vysvětlení, že  stát  vědomě zadržuje  zisk, aby  se nyní nedělil a v budoucnu  ho získal pro sebe  je jasné jako polední  slunce.

A to nemluvím o tom, že  se nejspíš, jak opět naznačeno, připravuje  speciální  daň. Prý pro podniky, které profitují z  války na Ukrajině! A  ukazuje se na  energetické firmy…. Netuším, co dodávají  na Ukrajinu  za  zbraně… Ale  velmi mne  bude zajímat, zda  ta  speciální daň se dotkne  také  bankovního sektoru,  který díky  prudkému zvyšování  úrokových sazeb ČNB  inkasuje  nevídané  zisky z ukládaných přebytečných depozit  právě  u ČNB jako nikdy v minulosti. Aniž by nějak  slušně  zvedl pro  obyvatelstvo  úroky na  vkladových účtech!!! A  profituje  tak  zcela nestydatě  na   válečné inflaci.  Jak tvrdí Fiala!!!  Jen  obecní blázen by  tomu věřil!  Už  vidím Sikelu,  jak zdaňuje  Erste  přes  Českou spořitelnu!!

Ještě  k tomu plynu… Babiš  opět  dostal pořádný  výprask. Prý nás  dostal do  té obludné závislosti na  Rusku a jeho plynu. Když jeho vláda neprodloužila kontrakt  na dodávky norského plynu. Ačkoliv  mohla.  Možná, že neprodloužil.  Ale  tahle  vláda  odmítla koupit  podzemní zásobníky plynu, jež  prodává aktuálně  německá  RWE. Takže je koupí  nějaký soukromník. Zdejší nebo možná  opět  cizí. Vysvětlí mi někdo,  jak  lze  získat energetickou suverenitu bez  vlastnictví strategických  zásobníků plynu???  A  u těch, na  rozdíl  od soukromých držitelů  akcií ČEZu nevadí,  že  ten  velkosoukromník půjde tvrdě jen za profitem? A navíc  – jak by  asi tak  stát  ten norský plyn kupoval, abychom byli nezávislí,  když  Fiala  cosi blekotal,  že by jako musel zřídit  státního energetického obchodníka??? Takže  je  ten státní plynový  handlíř  nutný nebo ne???

A  to není všechno. Problémem u plynu je  jeho ruský  původ. Na straně jedné. Na  straně  druhé  pak cena.  Není  li plyn, pak cena nehraje  roli. Je li cena  v oblacích a nikdo si ho nedovolí koupit, protože na něj nemám, pak plyn jako by nebyl. Triviální.  Celá léta, Topolánkem a  tedy i Fialou, počínaje  , jsme se pyšnili  tím, že  jsme se odpoutali od přímých kontraktů s  Ruskem, že už  nás nic  nesvazuje a že  to kupujeme  všechno na burze  v Rotterdamu. Odbočím  – norského plynu je konečné množství. Jestliže  padl náš kontrakt, někdo  ty objemy  zvedl. Dost možná  Uniper, RWE nebo EON, kteří dodávají  téměř  veškerý zemák do Česka. Jak Fiala  ví, která molekula  je právě  v  jeho hořáku na sporáku? A jen mimochodem,  už  jsem na kose dokládal citát  polského premiera, který  tvrdě vyčítal Norům, že mu prodávají kubík  3x  tak draho, co dříve  Rusové….Tak jaké to je  terno mít  ten norský  přívod?  Že  ho nikdo nevypne?  Fajn!!! Ale když  Rusko odpojí Evropu, co se  asi tak stane  s cenou plynu na  burzách?  Vyletí někam,  kde  si to dnes  ani neumíme  představit!!! A  Fiala  už vůbec ne! Pochybuje  snad  někdo o tom, že  ty  ceny  nastaví  i  norská  státní plynárenská  společnost  a všichni američtí dodavatelé LNG???!!! Jestli ano, pak  nechť  si obstará papíry na hlavu!

 

vlkp

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Ten pán mne včera v autě, když jsem to slyšel pěkně nadzvednul. O tom, že mele o věcech o kterých neví a sám pak vypadá jako hlupák, to by šlo, to už všichni vědí. Ale schválená energetická koncepce je daná na 20 let dopředu : https://www.mpo.cz/dokument158059.html jenže ten pán to neviděl ani z rychlíku a i tak je to tristní čtení, protože jsme v ….. jo přesně tam! Nic dobrého nás vážení nečeká.

  2. Stát v současnosti dluží České poště 6 miliard korun za úhradu nákladů na poskytování univerzální služby v letech 2018 až 2021. Kvůli dluhu si pošta musí půjčovat a platit vysoké úroky. Do nákladů se nyní velmi negativně promítá rostoucí inflace. „Obsluha dluhu se nám nyní zvedla na částku 256 milionů korun ročně. Pro srovnání, loni jsme se vešli do částky 100 milionů korun ročně,“ uvedl generální ředitel České pošty Roman Knap na Kulatém stolu České justice a Ekonomického deníku „Ekonomické a právní aspekty základních poštovních služeb.
    https://ekonomickydenik.cz/stat-dluzi-ceske-poste-6-miliard-korun-ta-musi-platit-uroky-az-ctvrt-milionu-rocne-drti-ji-inflace/

    a tohle jak vyřeší ?!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*