Většina Američanů si myslí, že se USA staly banánovou republikou
Sdílet článek:

G. SITAŘ

Podle nedávného průzkumu se většina amerických občanů domnívá, že série žalob na bývalého prezidenta Donalda Trumpa dělá z USA zemi podobnou středoamerickým republikám. Přehled podaných žalob včetně jejich načasování a podivná shoda s kauzou Joe Bidena.

Statní zástupce ve Washingtonu podal minulý týden další žalobu na Donalda Trumpa. Není první ani poslední, neboť stát Georgia chystá další žalobu. Agentura Rasmussen Reports uvádí, že 58 % Američanů nesouhlasí s tím, aby strana, která je u moci, využívala orgány státu k pronásledování politických protivníků. Taktiku, která je běžná ve střední Americe v zemích, které prosluly exportem banánů.

Odkaz na zdrojové dokumenty na konci článku.

(1) Žaloba za nadhodnocení majetku při žádosti o úvěr

Září 2022

Státní zástupkyně státu New York podala civilní žalobu na Donalda Trumpa, ve které ho obvinila, že při žádosti o úvěr nadhodnotil majetek společnosti. Podle žaloby není důležité, že všechny úvěry byly řádně splaceny a žádná instituce, která se na transakci podílela, nevznesla žádnou stížnost.

(2) Žaloba viní Donalda Trumpa ze 34 porušení zákona

Duben 2023

Donald Trump měl nesprávně zaúčtovat platby, které jeho organizace platila právníku Michaelu Cohenovi, jenž s bývalou pornoherečkou Stormy Daniels uzavřel dohodu o mlčenlivosti. Žaloba neuvádí zákon, který měl Donald Trump porušit. Viní jej ze 34 porušení zákona, protože faktur bylo 34.

New York Times podanou žalobu okomentovaly jako krok zpět pro právní stát.

(3) Neoprávněné uchovávání utajovaných materiálů

Červen 2023

Státní zástupce Jack Smith obvinil Donalda Trumpa, že ve své rezidenci přechovával utajované dokumenty. Obvinění následovalo poté, co FBI prohledala Trumpovu rezidenci na základě soudního povolení. Fakt, že při domovní prohlídce FBI nepočkala na právního zástupce Donalda Trumpa, řeší právní výbor Kongresu.

Pro kontext je nutné uvést, že na počátku roku 2023 oznámila FBI, že u Joe Bidena byly nalezeny utajované materiály, které byly uskladněny v krabicích v jeho garáži. Zhruba ve stejnou dobu také předal bývalý víceprezident Mike Pence úřadům krabice s klasifikovanými dokumenty, které měl neoprávněně u sebe doma, přestože dříve tvrdil, že žádné nemá. FBI se kauzou Mikea Pence a Joe Bidena dále nezabývala.

(4) Pokus podvést USA tvrzením o neregulérních volbách

Srpen 2023

Jack Smith obvinil Donalda Trumpa, že zpochybňoval výsledek voleb. Podle žaloby se měl po volbách účastnit konspiračního jednání s dalšími účastníky spiknutí s cílem narušit sčítání hlasů.

Donald Trump není sám, kdo má pochybnosti o regulérnosti voleb. Podle průzkumu z konce minulého roku má stejné pochybnosti 40 % voličů. Oprávněnost jejich pochyb je možné posoudit zde. Stejně tak osm z deseti Američanů podporuje zavedení povinnosti prokázat se u voleb nějakým průkazem totožnosti, což v současnosti v mnoha státech není nutné.

(5) Časový harmonogram

Ve stejném období, v jakém státní zástupci podávali žaloby na Donalda Trumpa, probíhalo kongresové vyšetřování obchodních aktivit rodiny Joe Bidena, ze kterého vyplynulo, že jeho rodina obdržela 17 milionů dolarů například z Číny a Ukrajiny. Více zde. Datum podání žalob na Donalda Trumpa korespondoval s datem důležitých svědectví v kauze rodiny Joe Bidena.

7. června 

FBI předala zástupcům amerického Kongresu dokumenty, ze kterých vyplývá, že Bidenova rodina obdržela 10 milionů dolarů od ukrajinské firmy Burisma za to, že Joe Biden zajistí ze své tehdejší pozice víceprezidenta odvolání ukrajinského státního zástupce, který firmu Burisma vyšetřoval.

8. června 

Žaloba za neoprávněné uchovávání utajovaných dokumentů na Donalda Trumpa.

26. července

Mimosoudní dohoda pro Huntera Bidena neprojde soudem, protože vyjde najevo, že stát v rámci dohody nabízel Hunteru Bidenovi absolutní imunitu výměnou za přiznání k menším daňovým deliktům. Více zde.

27. července

Státní zástupce Jack Smith rozšiřuje žalobu na Donalda Trumpa za přechovávání utajovaných materiálů.

31. července 

Obchodní partner Huntera Bidena Devon Archer před kongresovou komisí prohlásil, že se Joe Biden aktivně účastnil obchodních schůzek svého syna.

Svědectví Devona Archera mimo jiné potvrdilo dřívější informace, že se Joe Biden za přítomnosti svého syna setkal a manželkou moskevského starosty Jelenou Baturinou, která je považována za vlivnou ruskou podnikatelku. Krátce poté zaslala Jelena Baturina 3,5 milionu dolarů jedné z firem rodiny Joe Bidena jako odměnu za konzultační služby.

1. srpna

Státní zástupce Jack Smith podává žalobu za tvrzení o neregulérních volbách.

Dvě otázky

Pro posouzení kvality informací o událostech v USA v médiích je dobré si položit dvě otázky:

Kdyby se Donald Trump sešel s nějakým ruským oligarchou a krátce poté od toho samého oligarchy obdržel jeho syn 3,5 milionu dolarů, jak by o takové události informovala světová média? Nebo kdyby jeho rodina obdržela deset milionů dolarů od ukrajinského oligarchy výměnou za to, že zařídí odvolání státního zástupce?

Pokud média o těchto skutečnostech, které jsou více či méně známy již tři roky, neinformují, co to vypovídá o kvalitě zpravodajství?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*