Vláda nových nadějí a očekávání
Sdílet článek:
Konečně tu máme po 32 letech Poslaneckou sněmovnu bez komunistů. Konečně skončila vláda Andreje Babiše, již považuji za nejhorší polistopadovou vládu.

  • Motto “Vlídná odpověď odvrací rozhořčení, kdežto slovo, které ubližuje, popouzí k hněvu.” (Přísloví Šalomounova, Druhá sbírka, 15.1)

Konečně tu máme po 32 letech Poslaneckou sněmovnu bez komunistů. Konečně skončila vláda Andreje Babiše, již považuji za nejhorší polistopadovou vládu.

Srovnávám-li osobnost Petra Fialy s osobností Andreje Babiše, shledávám mezi oběma pány diametrální rozdíly. Zatímco pan Fiala si zjednává respekt svým vystupováním, pěknou češtinou a vzdělaností, osobnost pana Babiše vyznívá velmi negativně. Pan Babiš si dle mého soudu zjednává respekt zastrašováním, citovým vydíráním, hysterickými scénami, z čehož vyplývá, že se jej lidé bojí. Proto jeho vláda byla vládou jednoho člověka, byla to vláda, v níž dominoval pouze její předseda, a kdo s ním nesouhlasil, musel z kola ven. Obklopil se lidmi, kteří asi zapomněli na to, že mají páteř. Za vládu Andreje Babiše jsem se styděla, žádný z jeho ministrů nesměl vybočovat z linie, již Andrej Babiš stanovil. Nelze se tomu divit, neb bývalý premiér Babiš je de facto starou strukturou, do jejíž osobnosti se zaryla špína komunistické ideologie.

Máme tu novou vládu bez starých struktur. Žádný z ministrů se nedal do holportu s komunisty, za to jim patří velký dík od všech lidí, kteří ctí demokratické principy. Po okamžicích velké euforie z toho, že PS opustili komunisté a skončila Babišova vláda, přijde čas, jenž nebude pro vládu Petra Fialy záviděníhodný. Musí počítat s velkými protivenstvími, jimž se jim bude dostávat ze strany bývalé vlády, musí počítat i s velkou zaujatostí hnutí SPD. Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se ve svých projevech podobá Andreji Babišovi. Na rozdíl od pana Babiše nekomolí dohromady dva jazyky, ale jeho projevy nemají daleko k hysterii, neb je pan Okamura posedlý svou ideologií o vlastenectví, slušných lidech, strašení islámem.

Myslím si, že žádná doba nepotřebuje mít v čele země osobnosti s hysterickými sklony, protože taková osobnost nepřispívá ke klidu ve společnosti. Proto je dobře, že v čele vlády stanul člověk, jenž má své emoce pod kontrolou, jeho projev nenese známky vulgarit. Pan Fiala respektuje etiku i etiketu, na což nejsou někteří Češi zvyklí, slušnost považují za slabost. Ale pan Fiala není žádným slabochem, není vydíratelný a umí si zjednat pořádek i respekt, aniž by přitom někoho emocionálně vydíral, či se stylizoval do postavy chudinky, proti níž je vedena kampaň.

Charles Dickens napsal kdysi román High Expectations, v českém překladu Nadějné vyhlídky. A myslím si, že toto pociťuje mnoho Čechů v souvislosti s novou vládou. Máme tu nadějné vyhlídky, jež se budou muset vyrovnávat s covidem-19, vysokou inflací, energetickou krizí, vysokým státním dluhem… Není málo překážek, kterým bude muset vláda Petra Fialy čelit, ale je tu velká víra ze strany lidí, pro něž jsou demokratické ideály jednou z nejdůležitějších priorit v životě. A víra přináší sílu překonávat potíže, bez nichž by život nebyl životem…

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 2,23 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. Bez komunistů? A co jsou asi Piráti? Co Pekarová-Polednová? Stejné mladé nadšené ksichty jako ty, které kdysi ve jménu lepších zítřků svolávaly demonstrace za oběšení Horákové a rozkulačovali sedláky.

    • Kéž by nás nechali svobodně žít, podnikat, nekecali nám do života a nebrali nám naše peníze a naše děti pro vznešené cíle. Bude v tom tato vláda lepší než minulá?

  2. Tato vláda, která si říká pravicová se skutečnou pravicí nemá nic společného. Piráti jsou ještě více vlevo, než staří komunisté. Očekávám naprostou servilitu směrem k Bruselu.

  3. S tvrzením, že v parlamentu už nejsou žádní komunisti, bych byl opatrný. To, že někdo už u nich není, nic neznamená. Bývalý komunista je stejný jako bývalý černoch. Kapitolou samou pro sebe jsou bolševici ducha a to i ti nejmladší, kterých je tam víc než dost. Skutečného pravičáka bych v parlamentu hledal opravdu marně.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*