Vláda tvrdí, že se blíží návrat k normálu. Není tomu tak …
Sdílet článek:
Hospody i kulturní akce se sice pozvolna otevřou, ale ani pak vláda nezapomene házet hospodským a pořadatelům klacky pod nohy a návrat k normálu udělat jen podmíněným a komplikovaným.

Pocity mnoha z nás shrnul náš člen Filip Valtr, který sám kulturní akce za běžných okolností pořádá a přemýšlí jak dál. Více v jeho zamyšlení, které podepisujeme a chápeme, že podobné pocity má teď oprávněně mnoho lidí z kultury:
.
„Zdravíčko, tak, jak to bude?“
„Dvakrát prosím.“
„Ok, máte potvrzení, že jste oba zdraví, nebo máte očkování?“
„Jasně, já byl včera na testu a přítelkyni mám očkovanou.“
„Dobrý, tak ten test – jo dobrý, datum, z polikliniky, vy jste z Písku, výsledek tady, super, díky. Přítelkyni jste teda nechal očkovat, tak se podíváme, aha před měsícem vás píchli, druhá dávka. V pořádku, tak 350Kč a můžete jít.“
„A ty? Tys zapomněl papíry doma? Tak to honem mazej pryč, vždyť já nevim, jestli nejsi nemocnej“
.
Sci-fi? Vtip? Ani jedno!
.
To je představa života v České republice podle naší vlády.
.
Jako pořadatel koncertů a akcí pro děti bych měl dle představ vlády kontrolovat, zda má každý příchozí test nebo očkování. Jinak bych jej neměl vpustit třeba na koncert.
.
Dle mého názoru je to bizarní scifi i zvrácený humor. Jenže soudruzi nahoře to myslí vážně.
.
Jsem obyčejný člověk jako každý návštěvník a to, co chce vláda, je dle mého názoru nehoráznost.
.
Odmítám jiným lidem kontrolovat potvrzení o natolik intimní věci, jako jsou jejich zdravotní záznamy!
.
Plně si uvědomuji nebezpečnost Covid-19. O tom sice tento text není, ale svět je pro čím dál tím víc lidí černobílý a když někdo kritizuje, byť jen třeba jedno dílčí nařízení, tak je okamžitě hozen „na druhou stranu“. Ihned tak dostane titul popírače, antivakcináře, dezinformátora, či jinou (s prominutím) idiotskou nálepku. Proto zdůrazňuji, že plně respektuji individuální strach kohokoli a jeho osobní opatření, které z toho důvodu udělá, včetně očkování. Což je mimochodem jediná cesta, jak se z toho obecně dostat.
.
Je ovšem třeba rozlišovat mezi ochranou před virem a plácnutím do vody, kterým celá řada vládních nařízení je. Také nelze donekonečna prolamovat dřívější tabu a osobní svobody lidí, jako je v tomto případě ochrana soukromí a lékařské tajemství.
Nelze nařizovat, aby náhodní lidé někde u dveří kontrolovali Váš zdravotní stav.
.
Nebuďme skloněni před vším, co se nařídí, údajně jako proti epidemiologické opatření. Zákaz prodeje v neděli bylo také takovým nařízením a logicky spíš hrozilo větší šíření, protože v ostatních dnech byla v obchodech větší koncentrace lidí.
Mějme proto vlastní rozum a zodpovědnost, především na základě individuální situace, kterou známe my sami lépe, než někdo na nějakém ministerstvu.
.
Nejhorší na těchto plošných a často realitě odtržených opatřeních je, že v důsledku mají opačný úplně efekt.
Začne se totiž „švejkovat“. Nějak se to prostě udělá. Bude se to ignorovat, budou se falšovat papíry, nebo se to v případě kontroly (která s největší pravděpodobností nepřijde) nějak okecá. Prostě se to jako nějak udělá a hlavně, ať je klid.
.
Já ovšem tento ponižující způsob jednání odmítám. Nehodlám si hrát na plnění nesmyslných a lidskou důstojnost urážejících opatření jen proto, abych těmto nesmyslům vyhověl. A zároveň u toho opět trochu ohnul hřbet.
.
Z hlediska epidemie budí v návštěvnících se zdravotním problémem falešný pocit bezpečí, ale často k žádné nedojde, protože se to bude právě nějak švejkovat. Což je mimo jiné pro příchozí krajně nefér!
.
Z hlediska lidské důstojnosti se snad již více rozepisovat nemusím.
.
Mě osobně napadají jenom dvě varianty, jak z toho ven s hlavou nahoře, zachováním si hrdosti a zároveň férovým přístupem k lidem a to především k těm, kteří se o své zdraví obávají.
.
První je všechny plánované akce zrušit a nic nedělat. Druhou pak na rovinu sdělit prostřednictvím propagace akce, že žádná potvrzení kontrolovat nebudu. A stejnou informaci vyvěsit před vstupem na akci. V této variantě samozřejmě může dojít k silovému zákroku např. policie, nejspíš na udání. V ideálním případě ale akce proběhne s tím, že každý bude vědět, na čem je. Bude-li se někdo obávat přijít v dané situaci mezi lidi, tak prostě nepřijde, nebo jenom na omezenou dobu, s respirátorem,či v protiatomovém obleku. Dle libosti. V každém případě budu jeho rozhodnutí plně respektovat. Ani nikomu nebudu říkat např., že v respirátoru šíří paniku, ať to sundá, že je to k ničemu apod. Budu ctít jeho svobodné rozhodnutí. Každý na ně má právo a tak to musí zůstat. Ne se neustále k dospělým lidem chovat, jako k nesvéprávným a donekonečna vydávat nějaká nařízení, aby to vypadlo, že bojujeme.
.
Přitom víme, že z ministerstva bez důvěry se nevybojuje nic. A důvěru tato vláda ztratila už dávno, bez ohledu, která loutka zrovna dělá ministra zdravotnictví.
FB Svobodní
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

 1. Neblíží se normalita. Už jsme oběma nohama v normalizaci. Jen mě udivuje, kolik lidí se s klidem veřejně přiznává k tomu, že jsou sv…ně = z prospěchu vstoupí do kovid-spolku ubermenschů… :-/

 2. “VLÁDA TVRDÍ, ŽE SE BLÍŽÍ NÁVRAT K NORMÁLU”
  – nie, neblíži. Nie je normálne, aby sa pri verejnej diskusii musel diskutér identifikovať svojim menom, svojim mailom, …….
  Ak budem v reštaurácii pri stole rozprávať, bude ma personál legitimovať ???

 3. “Váš komentář čeká na schválení.”

  – Úctivo a ponížene vopred ďakujem za prípadné schválenie mojich slov.
  svobodny-svet ide vzorom v predvádzaní nových foriem slobody..
  Nabudúce si odskúšam, ako funguje SLOBODA u Lukašenka a u Putina.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*