Vlády zvažují programovatelnou digitální měnu




Sdílet článek:

Covid pasem to zdaleka nekončí. Různé vládní a mezinárodní organizace plánují stále sofistikovanější nástroje, jak kontrolovat, co občané dělají. Nějaká krize, například pandemie, je potom dobrou záminkou k jejich zavedení.

Subjektivní výběr informací na téma digitální kontroly občana. Včetně léků s biočipem. Zdroj všech informací na konci článku.

(1) Světová zdravotnická organizace vyvíjí celosvětovou aplikaci na kontrolu očkování

V únoru tohoto roku oznámila Světová zdravotnická organizace, známá pod zkratkou WHO, že podepsala smlouvu se společností Deutsche Telekom na vybudování softwarového řešení pro globální elektronickou verifikaci očkování.

Podle tiskové zprávy WHO bude navrhované softwarové řešení použito i pro prokazování jiných typů očkování.

(2) Světové ekonomické fórum plánuje kompletní digitální identitu

Organizace známá také pod zkratkou WEF neboli World Economic Forum ve svém obsáhlém dokument z února tohoto roku nastiňuje vývoj digitální identity. Covid pasy budou podle ní „přirozeně sloužit jako forma digitální identity“.

Pozn. redakce: Prý slyšeli, že stačí, když se jim podá prst.

 

(3) Anglická aplikace na Covid-19 sbírá data o politické orientaci

Britská aplikace na sledování šíření nemoci Covid-19 sleduje výsledek testů na Covid-19 a požadavky na karanténu. Podle oficiálního prohlášení ministerstva sleduje i takzvanou speciální kategorii dat, podle kterých lze určit rasový původ, politické názory, náboženské přesvědčení a sexuální orientaci. Tyto data jsou však ukládána pouze na uživatelově telefonu a nejsou dále zpracovávána.

Jako důvod pro ukládání speciální kategorie dat uvádí ministerstvo, že jí to umožňuje zákon na ochranu veřejného zdraví.

Pozn. redakce: Chybí upozornění, že rozhodně není třeba se ničeho bát.

(4) Pro OSN je digitální identita prioritou

Šéf OSN vydal v lednu tohoto roku prohlášení, ve kterém stanovuje transformaci globálního finančního systému a „umístění lidí do centra digitálního světa“ jako klíčové úkoly pro rok 2022.

Pozn. redakce: Zkušenost říká spíše Dále od centra, dále“.

(5) Světová zdravotnická organizace navrhuje nová opatření pro další pandemii

V prosinci loňského roku ustavila WHO mezivládní skupinu, která by měla navrhnout a dojednat s jednotlivými státy „nový instrument“ pro prevenci pandemie a implementaci opatření na zásadě rovnosti. Iniciativa dostala název „Svět pospolu“. Podle plánu by měla být dohoda schválena v květnu roku 2024.

Dokument by měl být schválen podle článku 19 stanov WHO, který říká, že pokud je schválený dvoutřetinovou většinou členů, musí být poté schválen a implementován i jednotlivými zeměmi.

V praxi to znamená, že v případě vyhlášení nějakého nouzového stavu se musí jednotlivé vlády řídit instrukcemi WHO včetně zřejmě i lékových postupů.

Pozn. redakce: Zruší ministerstvo a nechají tam jenom překladatele?

(6) Digitální měna centrálních bank se připravuje

Agentura Reuters informovala v září loňského roku, že skupina centrálních bank připravila provozní manuál pro přípravu digitální měny ve snaze vytvořit alternativu kryptoměnám. Nová digitální měna by měla mít formu kreditů na mobilu nebo na předplacené kartě.

Nejdále je v úvahách o digitální měně Čína a Británie, nicméně Nový Zéland, Austrálie a další země nejsou příliš pozadu.

Čína testuje digitální měnu vydávanou centrální bankou od dubna loňského roku a je plnohodnotnou alternativou existujícího čínského yuanu. Podle Wall Street Journal dává čínský digitální yuan Pekingu možnost „sledovat utrácení svých občanů v reálném čase“.

Pozn. redakce: Bude třeba si zvyknout na SMS zprávy typu Končíme a domů!“

(7) Anglie chce zavést programovatelnou digitální měnu

Na jaře loňského roku oznámila anglická centrální banka Bank of England, že vytvořila pracovní skupinu s cílem analyzovat vytvoření centrální digitální měny. V originále jde o Central Bank Digital Currency neboli CBDC a jedná se novou formu digitálních peněz, které by vydávala centrální banka pro občany a firmy. Místo platu na účet prostě přijdou kredity do mobilu.

V červnu roku 2021 požádala centrální banka ministry vlády, aby se rozhodli, zda má být nově zvažovaná digitální měna programovatelná. Programovatelnost by umožňovala vydavateli měny, tedy zprostředkovaně vládě, kontrolovat, za jaké služby nebo zboží může být programovatelná měna utracena.

Ředitel technické sekce Bank of England uvedl, že „programovatelnost umožní nastavit, co se má stát, když některý z účastníků transakce požaduje nějaká omezení“. Podle něj to „může přinést nějaké sociální benefity jako například zabránění nákupů, které jsou považovány za společensky škodlivé“.

Pozn. redakce: Co třeba SMS: „Platba zamítnuta. Limit na hamburgery vyčerpán. Doporučujeme syntetický lilek.“

(8) Veřejné přiznání, k čemu to je

A. Carstens, šéf banky pro mezinárodní vypořádání transakcí, řekl: V porovnání s dnešním stavem je tam obrovský rozdíl. Dnes nevíme, kdo používá stodolarovou bankovku. Hlavní rozdíl je v tom, že v případě digitální měny bude mít centrální banka absolutní kontrolu nad pravidly a regulacemi, které upravují použití digitální měny, a technologii na prosazení těchto pravidel.“

Pozn. redakce: Absolutní kontrola je opravdu děsivý výraz.

(9) Lék s biočipem

Šéf firmy Pfizer A. Bourla na setkání Světového ekonomické fóra v odpovědi na otázku, jak kontrolovat, že si pacient lék skutečně vezme, prohlásil: Nemáme žádnou jistotu, že si pacient lék vezme. Je fascinující, co se v tého oblasti právě děje. Úřad pro kontrolu léčiv v USA schválil první elektronický lék. Je to vlastně biologický čip, tableta, která v okamžiku, kdy ji pacient pozře a ona se rozpustí v pacientově žaludku, vyšle signál, že jste si ji vzali. Představte si možnosti využití.“

Lék, o kterém A. Bourla pravděpodobně hovoří, byl schválen v roce 2017 a jedná se o lék na léčbu schizofrenie, který obsahuje stravitelný senzor schopný vyslat signál například do náramku. Úřední dokument zde.

Pozn. redakce: Po opuštění těla se zřejmě samozničí řízeným výbuškem.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*