“Vrabčí mozky”: Americký analytik ohromen evropskou ekonomickou sebevraždou
Sdílet článek:

Podle Davida Stockmanna je kombinace zelené energetické politiky, boje proti koroně a sankcí proti Rusku pro prosperitu EU smrtící. Devastující důsledky této politiky nejlépe ilustruje zánik eurozóny, říká bývalý politik, nejprodávanější autor a insider z Washingtonu.

David Stockman si údivem protírá oči nad současnou hospodářskou politikou na Západě: „Trojice sankční válka, zelená energetická křížová výprava a boj proti virům je smrtelnou hrozbou pro prosperitu.Politické nemoci jsou ale nejpokročilejší,“ vysvětluje sarkasticky zkušený analytik, který byl v letech 1981 až 1985 ředitelem „Úřadu pro řízení a rozpočet“ prezidenta Ronalda Reagana – což z něj udělalo nejmladšího člena vlády 20. století.

Stockman ve své analýze na InternationalMan.com ostře kritizuje politiku EU, a podporuje tuto kritiku všemi fakty. Reálné tempo růstu hrubého domácího produktu se ve srovnání s obdobím před finanční krizí v roce 2008 snížilo o 74 %. „Skutečné tempo růstu v zemích eurozóny bylo během 14letého období mezi prvním čtvrtletím roku 2008 a prvním čtvrtletím roku 2022 pouze 0,67 % ročně, ve srovnání s 2,29 % ročně v odpovídajícím období mezi lety 1995 a 2008.

Evropa nyní směřuje k „rychlé stagflaci“. Z několika důvodů, především kvůli trvale se stupňujícím sankcím: „Umělci harakiri z EU ale teprve začínají. Navzdory plánovanému úplnému ukončení přepravy ruské ropy po moři do konce roku 2022 a tváří v tvář možnému úplnému odstavení ruského plynovodu nyní tyto vrabčí mozky plánují sedmé kolo sankcí, aby je přidali k dosavadním šílenostem.”

K tomu se přidává kurz trvale slábnoucího eura, což povede k importované inflaci. Klíčová úroková sazba ECB (nedávno zvýšená na 0,5 procenta) je stále hluboko pod klíčovou sazbou Fedu (1,58 procenta). „V krátkodobém horizontu je současná a budoucí nesrovnalost tak nehorázná, že doslova zabíjí směnný kurz eura.“ Jen za poslední rok klesl směnný kurz vůči dolaru o 15 procent a od svého vrcholu v polovině V roce 2008 klesl o více než 58 procent.

„Netřeba dodávat, že kolabující směnný kurz je klasickým receptem na růst importované inflace.“ Nadcházející brutální stagflace ochromí EU – s vážnými důsledky: „Energie, potraviny a další inflační faktory udělají z životní úrovně střední třídy doslova sekanou.“

Mezitím německé meziroční ceny elektřiny v minulém týdnu vzrostly o 19 procent, “jen letos se téměř ztrojnásobily a od začátku roku 2021 vzrostly více než sedminásobně.”

Ale to není všechno. Vysoká míra zadlužení v eurozóně není „jen“ 100 procent HDP – když vyloučíte Německo, je to hodně přes 100 procent. “To také do značné míry vyčerpává prostor pro fiskální opatření.”

A konečně jsou tu přehnané plány na snížení emisí CO2, zatímco německá koalice (a také rakouská) musí nyní nastartovat uhelné elektrárny, aby ušetřila dostatek plynu na zimu. “Takže 11 uhelných elektráren, které měly být odstaveny letos na podzim, zůstane v provozu a 17 uhelných a ropných elektráren, které již byly odstaveny, bude znovu aktivováno.”

David Stockman pracoval řadu let v soukromém sektoru, byl členem představenstva několika investičních společností, je považován za washingtonského insidera kvůli své politické kariéře, ale slepé následování washingtonských rad ze strany Evropy považuje za fatální. Netají se ani svým názorem na americkou politiku, například pokud jde o „nechutný plán zastropování cen ropy“ ministryně financí USA Janet Yellenové, který považuje za zcela nereálný:

„Čína, Indie a další rozvojové země, které nakupují ruskou ropu za diskontní ceny, by se údajně účastnily tohoto ujednání a získaly tím ještě větší slevu. To ovšem předpokládá, že Rusko bude souhlasit s prodejem za tyto ceny a že země, které nutně potřebují ropu, budou přísně dodržovat pravidla Washingtonu a NATO.

Podle Stockmana „Evropští lídři formulovali svou politiku v paralelním vesmíru a diskutují o nevymahatelných plánech na cenový strop 40–60 dolarů za barel na vývoz ruské ropy, který by měl být rozšířen také na asijské trhy. Mylným předpokladem – dechberoucím v dlouhé řadě sebeklamů – je, že Kreml potřebuje peníze a poslušně se podřídí. Cenový strop vyvolává nepřeberné množství otázek, například „jak se bude prosazovat, jak přesvědčit ostatní země, aby se k němu připojily, a za jakou cenu západní země umožní nákup ruské ropy“.

Rusko bylo naopak chytré. V prvních 100 dnech války dosáhlo rekordních tržeb 97 miliard dolarů eur obratným prodejem ropy, plynu a uhlí s mírnými slevami ve srovnání s rostoucími cenami na světovém trhu a s poněkud menším množstvím paliva.

„Například v červnu vývoz ruské ropy klesl na nejnižší úroveň od srpna 2021, ale tržby z vývozu ropy vzrostly o 700 milionů dolarů na 20,4 miliardy dolarů, což je o 40 procent více než průměr v roce 2021.“ Závěr: „Fakta nelžou .”

Stockman se provokativně ptá: „Co se to proboha s těmi lidmi děje? Snaží se záměrně sabotovat společnost a byť jen špetku prosperity?“ Jeho zuřivý hněv na politiku doslova promlouvá každým řádkem jeho analýzy: „Vskutku, argumenty proti evropské účasti v šílené sankční válce Washingtonu proti Rusku jsou tak zdrcující, že základní pravdu je těžké popřít. Evropští političtí vůdci upadli do akutní duševní poruchy – formy skupinového myšlení, které se zcela oddělilo od racionality.“ A „Jsou političtí aparátčíci a politici EU na cestě ke zničení zbytků blahobytu v Evropě? Alespoň to tak vypadá.”

 

Ivan David

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Nechce se mi věřit že by autor příspěvku věřil že EU elity mají ,,vrabčí mozečky? Na to je pan David už příliš dlouho v politice. Proto musí,MUSÍ vědět že politika je v první řadě obchod. Primitivní,špinavý,záludný, nevybíravý v prostředcích,agresivní ale pořád jenom OBCHOD. Já Tě dostanu svými penězi,styky,mocí nahoru. Na místo kde Tě potřebuji a kde mi budeš užitečný. Vrátíš mi to až ve funkci budeš. Na tomhle modelu se asi lze shodnout obecně. Zbývají dvě otázky. Za prvé, CO je předmětem obchodu? Čili co současní ,,politici” napříč evropou slíbili svým sponzorům? Proč a za kolik. Částečně to lze dovodit tím jaké dopady mají jejich zdánlivě dementní rozhodnutí, na koho,kde a proč. Otázka druhá. Ví-li pan David že to NEJSOU blbečci s ptačími mozky,a to on ví,proč,PROČ nám podsouvá myšlenku že tomu tak je? Rád bych se mýlil ale dojem ,,řízené opozice” který ve mě tento, a vlastně nejen tento, autorův příspěvek budí,je až příliš silný. Ne,opravdu EU ani naší zemičku neřídí tlupa neschopných nýmandů. Rádi by abysme si to mysleli. Opak je pravdou. Ne neschopní ale VŠEHOSCHOPNÍ zmrdi. Bez špetky svědomí či morálky. Bez empatie,soucitu,respektu k čemukoliv a komukoliv. Narušení psychopati. To jsou v současnosti naše i unijní,,elity”. Proč chcete pane doktore abysme si mysleli opak?Hezký den všem svobodným lidem přeje Červený Jiří,,Jiruna “

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*