Za požáry nemůže klima, ale člověk
Sdílet článek:

IUHLI

Jako pokaždé i letos se po záplavě článků, které dávají požáry, nejen ve Středomoří, do souvislosti s klimatem, objevilo, že za ně může obyčejná lidská nepozornost, nebo žhářství.

Souvislost mezi požáry na Korfu a na řadě dalších míst Středomoří a tím, co se nazývá změnou klimatu, existuje. Ale jiná, než jak nám obvykle noviny servírují. Spočívá v tom, že když je sucho, tak se požáry lépe šíří. Ale nejdřív je musí někdo založit. Což zprávy šmahem opomíjejí. Letos i v předchozích letech (např. zde).

Jenže možností samovolného vznícení volné přírody, kromě blesku, mnoho není. Což jaksi nepasuje dohromady s tím, že jen Řekové dosud ohlásili 667 požárů, jak píše iDnes (zde). Tamní premiér spolu s ministrem pro klimatickou krizi a civilní ochranu se podle stejného zdroje shodli na tom, že požáry založili lidé. Ať už z neopatrnosti, hlouposti, nebo záměrně. Takže se opakuje scénář z loňska i z předešlých let.

Požáry jsou lidským dílem, které se ve vyschlé přírodě snadněji šíří. Je jedno, zda je to v Řecku, Itálii, Kanadě, nebo Africe či Amazonii. Mimochodem, v jejím případě se naopak nikdy nemluví „o klimatu“ coby jakési příčině, ale výhradně o tom, že jde o dílo lidí, kteří vypalují pralesy. Ve všech ostatních případech to vždy trvá, než média připustí, že i za ně může člověk. Což je stejná příčina jako před po celou historii lidstva. Vše ostatní je lež, ba pustá dezinformace.

Takže, stejně jako loni a předloni: V suchém létě je nejdůležitější používat rozum a oheň ideálně nepoužívat, nebo mít připravené hasicí prostředky a být maximálně opatrný. Jestli tohle budou lidé dodržovat, v Česku, Řecku, Mosambiku, Kanadě, prostě kdekoli, požárů výrazně ubyde. Zbydou v podstatě jen ty od blesků, sopek a žhářů. A také pár nezodpovědných pitomců, kteří mezi námi však budou pořád.

Prostě suchá tráva hoří, stejně jako suchý les. A musíme se podle toho chovat. Ať se klima mění, nebo ne. Čím dříve si to připustí zeleně uvědomělí autoři mediálních zpráv, tím dříve budou mít prostor napsat něco opravdu pravdivého. Třeba o tom, že výměra oblastí zasažených požáry, navzdory zdání z médií, podle studií klesá (zde). A pak můžou klidně napsat i něco klimatu.

iUhli.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Dalsi faktor je “Zeleny a ochranarsky”… V lesich je konformni bordel, suche frakce se neuklizi z duvodu viceprace a hlavne z pro lepsi hnizdici a prezimovaci podminky vselijakych zivocichu /v Kalifornii puštíci/, kteri stejne pri pozaru vetsinou zahynou…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*