Zavelí Rusko k útoku na Ukrajinu z Běloruska?
Sdílet článek:

Je to stále diskutovaní otázka, zda a jak by se mohlo Bělorusko zapojit do současného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Ale jak již dříve SM informoval, prezident Alexandr Lukašenko nemá zájem na zapojení Běloruska do konfliktu, ale zároveň si je vědom závislosti na Rusku a rozvíjí široké vztahy s Čínou. A to je hodně složitý politický gambit.

Pozemní jednotky již byly z území Běloruska vysazovány, takže nic nebrání ani nasazení letectva nebo dronů. Jde však o logistiku a úhradu nákladů. Vždy doplnění paliva, opravy či jiné služby na zahraniční letecké základně jsou vyfakturovány. A může si Rusko dovolit takovéto platby při intenzivní letecké operaci z území Běloruska? Musí zaplatit, nebo nabídnout adekvátní protihodnotu.

Na prvním místě jsou to samozřejmě ropa a plyn a hned na druhém nákupy běloruského zboží. Co se zřejmě nestane, aby Rusko přesunulo do Běloruska své strategické bombardéry, ať již Tu-95, nebo Tu-160. Variantou je možnost nasazení menších Tu-22M3/M3M.

Tak, jako Rusko využilo teritorium Běloruska k nasazení pozemní techniky, nebylo by výjimkou nasazení dronů a letounů k získání vzdušné nadvlády v určitém prostoru Ukrajiny. Takže nebe by se mohlo nad pozemními silami rojit letouny MiG nebo Su všech kategorií, ale Tupolevy budou zřejmě startovat z domácích základen a odpalovat svůj náklad mimo dosah ukrajinské PVO.

Sekundárním cílem letectva by mohla být úroveň poškození ukrajinské kritické infrastruktury, a buď zadat nové koordináty, nebo provést vlastní nálety k dokončení destrukce. Rusko může získat tímto krokem určitou demoralizaci a deaktivaci (energetickou i jinou) Ukrajiny a ztratit „pouze několik letounů a pilotů“. Každý počítá v jiných hodnotách.

Pokud Rusko získá běloruské povolení k využití území a základen, a není pochyb, že by ho nezískalo, může zahájit koordinované údery ze severu, jihu i východu Ukrajiny. Tím ukrajinská obrana bude ztenčena v klíčových oblastech, zásobovací trasy narušeny a ukrajinské letectvo bude muset čelit velké přesile na mnoha směrech.

Předpokladem je nasazení dronů k průzkumu bojiště a následně pohyb pozemních sil (v oblastech zákopové války dělostřelecká příprava) a start stíhacích letounů k vzdušnému krytí a stíhacích bombardérů nebo víceúčelových letounů k podpoře jak pozemních sil, tak stíhačů. Dá se říci, že Rusko má momentálně všechny trumfy v ruce, ale nikdo neví, zda s nimi umí hrát, a ten nejlepší si nechat nakonec, nebo vše „vyplácá“ hned na začátku, a pak se bude opět divit, že se něco nepodařilo.

Zpět k úvodní otázce – může Rusko realizovat letecké údery na Ukrajinu z Běloruska? Odpověď je ano, Bělorusko se Rusku nepostaví a neodmítne požadavek. Provede to – nejspíš ano. Cíl akce – zcela rozmělnit ukrajinskou obranu a minimalizovat vlastní ztráty, případně urychlit ofenzívu.

Ale mezi nebem a zemí je mnoho faktorů, jež mohou vše postavit zcela opačně.

 

rferl.org, washingtonpost.com, reuters.com

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*