Zavření obchodů o všech svátcích by českou ekonomiku připravilo o miliardy
Sdílet článek:

LUKÁŠ KOVANDA

Lidovecké ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje rozšíření zákazu maloobchodního prodeje na všechny svátky. Činí tak zřejmě v duchu hesla „nejlepší obrana je útok“. Dva z poslanců pětikoaličního partnera lidovců, ODS, totiž žádají, aby se naopak obchody ve vybrané sváteční dny otevřely.

Zákon nyní zakazuje maloobchodním prodejnám o ploše nad 200 metrů čtverečních prodávat až na některé výjimky na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít obchody otevřeno do poledne.

Celkem je v Česku třináct svátků ročně. Pokud by se tedy zákaz rozšířil o na zbylých pět svátků, jak navrhuje ministerstvo, ekonomiku to připraví o miliardy.

Vždyť jen za potraviny a nealkoholické nápoje české domácnosti utratily v roce 2022, podle nejnovějších dostupných údajů Eurostatu, celkem 499,1 miliardy korun. To v prostém zprůměrování odpovídá 1,4 miliardy korun denně. Při pěti dnech svátků, kdy by mělo být tedy nově zavřeno, jde o sedm miliard korun. Podstatná část těchto tržeb se uskuteční v obchodech s plochou nad 200 metrů čtverečních. Pokud ty budou muset být zavřené i o pěti svátcích navíc, značná část tržeb z oněch sedmi miliard se prostě neuskuteční.

Byť lidé pochopitelně částečně změní časování nákupů a před svátkem se předzásobí. Což ovšem znamená větší „nával“ na daném prodejním místě a větší zátěž pro jeho pracovníky typu pokladních. Řada z nich by proto uvítala, aby se vrátil stav, kdy všechny obchody mohly mít otevřeno o všech svátcích (byť ani tehdy tomu nebylo tak, že by měly otevřeno třeba 25. prosince).

Při rozšíření zákazu často také zůstanou zavřené menší obchody v nákupních centrech, která totiž zůstanou kvůli zavření tamního „hlavního“ obchodu, tudíž hypermarketu, zavřena celá. Lidé tak nezavítají ani třeba do restaurace v daném obchodním centru či nekoupí jiné maloobchodní zboží. A to jsme stále převážně jen o potravin a nápojů.

Celkově by tak lidovecký návrh rozšíření zákazu prodeje připravil ekonomiku o miliardy korun.

 

lukaskovanda.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

 1. Z cizího krev neteče, o tom jsou veškeré šílenosti, které lidovci a podobní fašisté prosazují.
  Faktem je, že otevření obchodů o sobotách, nedělích a svátcích bylo jedním z mála zcela nekonfliktních výdobytků “Velké sametové”. Zavírání o svátcích jsem vždy chápal jako součást snahy některých temných sil, k nimž lidovci jednoznačně patří, vrátit nás zpět před rok 1989.

  • Zcela zjevně se nejedná o nekonfliktní sametový výdobytek.
   Nejsem proti prodejním sobotám – i když proti těm určitě namítají členové Církve adventistů sedmého dne/* – ale bez otevřených obchodů v neděli a o svátcích se docela dobře obejdu.

   Vyzývají k dodržování sedmého dne (soboty) jako dne odpočinku a dne uctívání Ježíše, pána soboty.
   viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Adventist%C3%A9_sedm%C3%A9ho_dne

   • Jasně že se obejdete. Až vám nařídí třeba páteční půst nebo zákaz vepřového, taky se bez toho obejdete. S jakým dalším zákazem se ještě smíříte? Co třeba zákaz hotovosti? Bez té se taky obejdete.

 2. Česká ekonomika by nepřišla o nic. Škodné by byly jen zahraniční řetězce, které své zisky vyvádí mimo republiku a to se české ekonomiky vůbec netýká. DPH. které by bylo vybráno, stejně prošustruje nynější vláda na Ukrajině.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*