
LIBOR NOVÁK
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dostává pod čím dál větší tlak – nejen z Moskvy a Washingtonu, ale i z domácí politické scény. Opoziční strany podle serveru Politico vyzývají hlavu státu, aby konečně jasně vysvětlila, jakým směrem se ubírají mírová jednání a jakou roli v tom hraje navrhovaná dohoda o těžbě nerostných surovin s USA.
Podle mnohých poslanců ukrajinského parlamentu jsou zákonodárci z procesu vyjednávání zcela vyloučeni, přestože to budou právě oni, kdo bude případnou dohodu ratifikovat. Strana Evropská solidarita, vedená bývalým prezidentem Petrem Porošenkem, požaduje mimořádnou schůzi parlamentu za účasti prezidenta, na níž by Zelenskyj objasnil, jak chce dosáhnout míru a jak konkrétně vypadá vyjednávací proces.
Ukrajina byla z počátku z mezinárodních rozhovorů o svém vlastním osudu zcela vynechána, ale nyní se do nich zapojuje víc – ovšem za cenu silného tlaku ze strany Ruska i Spojených států. Washington podle vyjádření viceprezidenta JD Vancea požaduje, aby Kyjev akceptoval ztrátu území, včetně uznání ruské anexe Krymu, a pokud se tak nestane, USA se stáhnou z role prostředníka.
Součástí navrhovaného plánu je také to, že by Rusko nadále provozovalo Záporožskou jadernou elektrárnu a dodávalo energii jak Ukrajině, tak sobě. Americký prezident Donald Trump mezitím vyjádřil frustraci nad tím, že Ukrajina tento plán odmítá.
Ukrajinští představitelé jsou těmito požadavky šokováni. Podle místopředsedkyně vlády Julie Svyrydenkové Ukrajina chce jednat, ne kapitulovat. Zdůraznila, že Kyjev nikdy neuzná ruskou okupaci Krymu a pokud nevstoupí do NATO, bude požadovat závazné bezpečnostní záruky.
Opozice zároveň kritizuje způsob, jakým Zelenskyj komunikuje. Poslankyně Iryna Heraščenko uvedla, že Ukrajinci se o vyjednávání dozvídají spíše z mezinárodních médií a prohlášení amerických činitelů než od vlastní vlády. Zelenského podle ní čeká nelehký úkol – obnovit důvěru nejen v očích veřejnosti, ale i zákonodárců.
Evropská solidarita žádá prezidenta, aby objasnil také podrobnosti takzvané Minerals Agreement – návrhu, podle nějž by USA získaly přístup k ukrajinským strategickým surovinám. Tento plán byl původně iniciován Zelenským a opozice chce vědět, jak by měl přispět k bezpečnosti a míru.
Heraščenko rovněž upozornila na nutnost obnovit diplomatické vztahy s Trumpovou administrativou, které byly v minulosti silně narušeny. Bez podpory Spojených států podle ní Ukrajina nebude schopna čelit ruské agresi. Odpovědnost za diplomatické selhání přisuzuje Zelenskému a jeho týmu.
Prezident prozatím na výzvy k veřejnému vystoupení nereagoval. Jeho kancelář je vytížena mezinárodními jednáními – v Londýně dnes proběhla schůzka s americkým zmocněncem Keithem Kellogem a Zelenskyj se chystá na cestu do Jižní Afriky.
Podle dostupných informací se Zelenskyj chystá i na schůzku s Donaldem Trumpem, která by se mohla uskutečnit na okraj sobotního pohřebního ceremoniálu papeže Františka v Itálii. Následně má ukrajinská delegace navštívit také Španělsko a Polsko.
Až se prezident vrátí, bude muset doma čelit nepříjemným otázkám. Parlamentní opozice je rozhodnutá neustoupit a trvá na tom, že pokud má být mír skutečný a trvalý, nemůže vzniknout za zavřenými dveřmi a bez souhlasu ukrajinského lidu.
EUROZPRAVY.CZ
cit : Podle místopředsedkyně vlády Julie Svyrydenkové Ukrajina chce jednat, ne kapitulovat. Zdůraznila, že Kyjev nikdy neuzná ruskou okupaci Krymu
…. Banderovský Kyjev nebude, tedy nebude o ničem jednat.