Rusko podporovalo ekologické skupiny, které vystupovaly proti těžbě plynu v Evropě. Přes všechny sankce nepřestal Západ s nákupy ropy a plynu z Ruska. Americká vláda trvá na zeleném údělu. Plus další střípky do mozaiky energetické geopolitiky.
Subjektivní výběr informací na téma závislosti Západu na ruské energii. Zdroj informací na konci článku.
(1) Putin: Nové metody těžby plynu ohrožují ruské zájmy
Během senátního slyšení v roce 2019 řekla ředitelka bezpečnostního výboru F. Hill, že v roce 2011 seděla vedle V. Putina na konferenci, na které poprvé uvedl, že vnímá novou metodu těžby ropy a plynu zvanou hydraulické frakování jako velkou hrozbu pro ruské zájmy.
(2) Podle šéfa NATO podporuje Rusko enviromentální skupiny
Informaci přinesl v roce 2014 anglický Guardian. V článku cituje tehdejšího generálního tajemníka NATO, Fogh Rasmussena, který prohlásil, že ruská vláda podporuje snahy zdiskreditovat hydraulické frakování v Evropě. Podle něj je to součástí kampaně, která se prostřednictvím různých nevládních organizací kritizujících frakování snaží udržet závislost Evropy na ruském plynu.
(3) Zpráva amerického Kongresu tvrdí totéž
V roce 2018 zveřejnil americký Kongres zprávu o ruských snahách ovlivnit americkou energetickou politiku. Ve zprávě uvádí, že zprostředkovatelé sponsorovaní Ruskem poskytovali financování americkým enviromentálním organizacím s cílem vyobrazit americké energetické společnosti v negativním světle. Americké navýšení produkce plynu, které bylo umožněno frakováním, představuje významnou hrozbu pro ruské energetické zájmy.
Zpráva cituje senátora B. Cardina, který v předcházejícím reportu uvádí, že podle Centra pro evropská studia investovala ruská vláda 95 milionů dolarů do nevládních organizací, které se snaží přesvědčit evropské vlády, aby zastavily těžbu plynu. Podle senátora Cardina se Kreml snaží udělat z ekologických aktivistů „užitečné idioty“, kteří pomohou Rusku s jejich strategickými zájmy.
(4) Amerika a Evropa jsou závislé na ruském plynu a ropě
J. Biden po svém nástupu do funkce omezil vládními zákazy těžbu ropy a plynu a Rusko se tak stalo druhým nejvýznamnějším dodavatelem ropy do USA. Produkce plynu v Evropě klesala dlouhodobě.
(5) Systém SWIFT i přes sankce nadále povolen pro platby za ropu a plyn
Agentura Reuters uvedla minulý týden, že blokace mezinárodního platebního systému SWIFT pro ruské banky se netýká bank, které vypořádávají platby za ropu a plyn. Podle oficiálních zdrojů panují obavy z narušení energetických toků do Evropy.
(6) Amerika pokračuje v nákupu ropy z Ruska
Přes pokračující válku na Ukrajině pokračují Spojené státy v nákupu ropy z Ruska. Demokratický senátor J. Manchin vyzval minulý týden prezidenta J. Bidena, aby zajistil zemi energetickou nezávislost. Doslova uvedl: „Zatímco Američané odsuzují, co se děje na Ukrajině, USA nadále dovážejí denně více než půl milionu barelů ropy a ropných produktů z Ruska v době konfliktu. To nedává smysl.“
Včera prohlásil americký ministr zahraničí A. Blinken, že USA neomezí nákupy ropy bez koordinace s evropskými partnery.
(7) Amerika nebude zvyšovat těžbu
J. Granholm, která je ve vládě J. Bidena zodpovědná za energetiku, prohlásila minulý týden: „Pracujeme na energetické transformaci. Je realitou, že to bude nějakou dobu trvat, než se zbavíme závislosti na ropě a plynu, toho jsme si vědomi. Tohle je transformace.“
(8) USA nakoupí ropu v Íránu a Venezuele
Na tiskové konfereci uvedla mluvčí Bílého domu na konci minulého týdne, že USA se blíží dohodě s Íránem na dovozu ropy do USA.
V sobotu uvedl deník New York Times, že vysocí představitelé americké vlády odcestovali do Venezuely na schůzku s prezidentem N. Madurem. Spojené státy přerušily diplomatické vztahy s vládou N. Madura v roce 2019 poté, co ho obvinily z volebního podvodu. Následně též uvalily sankce na dovoz venezuelské ropy. Prezident Maduro podle deníku řekl, že „tady leží venezuelská ropa, která je dostupná pro každého, kdo ji chce koupit“.
(9) Německo se obává sociálních nepokojů
Německý ministr pro ekonomické záležitost R. Habeck uvedl ve čtvrtek, že Německo je stále závislé na energii z Ruska. Postavil se proti zákazu importů z Ruska, neboť Německo „potřebuje energetické dodávky k udržení cenové stability a energetické bezpečnosti“. Varoval, že v opačném případě může být ohrožen sociální smír.
Buďte první kdo přidá komentář