Zmatení pojmů
Sdílet článek:

VLADIMÍR PELC

V mainstreamové propagandě dochází ke zmatení pojmů. Kritické názory jsou vydávány za protisystémové; za ruský narativ.

Vládní koordinátor komunikace Otakar Foltýn tvrdí: Stát dává občanům maximální právo, aby si říkali, publikovali a mysleli, co chtějí.

Ovšem za předpokladu, že říkají, publikují a myslí tak, jak si přeje mainstream. Pokud říkají, publikují a myslí jinak, je to ruský narativ.

Přitom v mainstreamové propagandě dochází ke zmatení pojmů. Tak kupř. současná situace na Ukrajině: U Kyjeva se za Prahu nebojuje. Tam se bojuje za zájmy Washingtonu. Příčinou zahájení vojenské operace Ruska vůči Ukrajině byl neustálý tlak Severoatlantické aliance (NATO) pod egidou USA na Rusko – rozšiřování aliance, vojenské obkličování Ruska základnami, změny politické orientace jednotlivých států… byl to a je tlak agresivní; ve fyzice i společnosti platí, že každá akce vyvolává reakci, která je minimálně stejně silná, má však opačný smysl (směr). Vojenská agrese Ruska je opačným vektorem vůči předchozí agresi Severoatlantické aliance (NATO, USA). Washington válčí proti Moskvě prostřednictvím Ukrajiny; z hlediska USA to je válka zástupná. A tak synové a vnuci hrdinů Velké vlastenecké války proti sobě střílejí na ukrajinských polích a v ukrajinských městech za cizí zájmy.

Naším zájmem je, aby boje byly ukončeny. Povšimněte si zmatení pojmů: Za proruské jsou označováni ti, kteří chtějí konec bojů – přitom zájmem Ruska je bojovat co nejdéle, aby si vytvořilo co nejhlubší nárazníkové pásmo před svým územím (a Rusko stále postupuje). Naopak zájmem Ukrajiny by mělo být zastavení bojů, aby se jejich dosud neobsazené území nezmenšovalo a země nebyla dále devastována (měla by se přidržet hesla victi vicimus – lat.„ač poraženi, vítězíme“).

Takže „chcimíři“ (realisté) jsou fakticky proukrajinští, protože chtějí ukončení bojů, které je pro Ukrajinu výhodnější, ti válkychtiví jsou naopak proruští, protože sledují a propagují zájem Moskvy, neboť pro ni je výhodnější pokračování bojů.

Mainstreamová propaganda šíří ruský narativ.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

10 Comments

 1. Přesně: mám dojem, že kdyby západ souhlasil s příměřím dřív, než Rusko dojde až k Oděsse a odřízne Ukrajinu od moře, dost by Rusy zaskočili. Ale ne: on i jim hrají do karet. Dnes prý zničili letiště, připravená pro ty ultradrahé stíhačky. Příště zničí ty stíhačky. Jasně, že zbrojařům je to fuk: oni zaplaceno dostanou – těmi penězi, které dáváme “Ukrajině”. Ale zajímalo by mě, jak dlouho bude vlády bavit vyhazovat miliardy za suprdupr zbraně, které v tu ránu vyletí do vzduchu!

  • Žejo? Taky jsem tuhle trnula,když byl ten slavný švýcarský sumýš a Putin přednesla mírové návrhy. Naštěstí KoZu ani nenapadlo přemýšlet o míru a Ukrajinu už vůbec ne.

 2. Zmatení pojmů je tu už tak dlouho, že si každý mohl stihnout udělat svůj překladatelský slovníček.
  Tak třeba “protisystémové” názory. Já jsem např. výrazně prosystémový. Ovšem preferuju naprosto jiný systém než soudruh Fiala.

 3. Pro klid na svętě a napapání černoušků v Africe Ukrajinským obilím by stačilo,kdyby RF pouze cvičila na svém ùzemí jak tvrdila světu co blbne svět poŕád o válce,a Ukrajině se vojensky nebrànila dopravovat obilí do Afriky tak,jak ho dopravovala.No a jako bonus by nebyly drahè suroviny a byly bezpředmětné komentàře odborníků na plyn a vlastnê všeho.Lidé by se dál v klidu hrabali v hlíně na svých dačàch, a RF by zjistila,że všichni mají v hlavě přízemní starosti a ne napadat jadernou velmoc.A karavana by jela dàl.Tak je to zabetonované tak na dvě generace nenávisti.

 4. V.A teď si představte podle Vašich svobodných ùvah,kdyby třeba Čečensko v RF vyhlásilo samozvanou oblast(podle Vašich úvah naprostá samozřejmost),a chtěli připojit k Saúdské Arábii nebo Spojeným Arabským emirátům,protože sdílejï prý stejné hodnoty ve víře a RF je utlačueje.A okamžitě by se přidali stovky národností v RF že vyhlašujou tu,tamtu,onamu oblast za samozvanou a chtějí patřit k tomu,onomu nebo tamtomu.To by z toho guláše pan dobyvatel dostal rýmu u toho desetimetrového stolu.

  • Ano. Vy jste nečetl, co jsem vám psal o Kosovu? No snad něco byste mohl v té své kebuli uchovat …
   Stejný případ, akorát ne Rusové, ale Albánci. Hbitě byli prohlášeni za samostatný stát posílený základnou USA.

 5. V.Ale ale ale to jsme se to rozdurdili.Copak Vàm ukradli zase.Ideologii?Źe jste tak neobhajoval Čečensko jak Kosovo,kde to Váš oblíbenec tu Čečenskou snahu o samostatnost vyŕešil domluvou ať neblnou.Nebo to vyřešil jinak?Povykládejte.Nu a v Kosovu a ostatnich republikách bývalé Jugoslávie je představte si klid a mír uź čtvrt století po zàsahu mezinàrodních sil.Tak buďte ràd źe zasàhli,jinak by se tam moźná všichni navzájem povraźdili a neměl by jste kam jezdit v létě k moŕi.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*