Jaké sankce? Ruské výnosy z ropy vyskočily o 50% do rekordních výšin




Sdílet článek:

A postižení sankcemi pořád jen nadchází.

Dochází k tomu pár týdnů poté, co jsme se dověděli, že ruský národohospodářský běžný účet díky rostoucím exportům komodit překročil rekord všech dob (zrovna když americký obchodní deficit také prorazit všechny své vlastní rekordy)…

Dověděli jsme se, že v rozporu se záměry evropských zemí podle kalkulací německého mozkového trustu bylo zjištěno, že ruské výnosy z ropy a plynu prorazily v dubnu rekordní výšiny, když za jediný měsíc narostly na 1,8 bilionů rublů, po 1,2 bilionech v březnu, což vedlo k následující ohromující statistice: „Po pouhých 4 měsících získal ruský federální rozpočet už 50% výnosů z ropy a plynu plánovaných na rok 2022 (9,5 bilionu).“

Dnes tuto ohromující statistiku potvrdil Bloomberg, který s odkazem na poslední zprávu IEA píše, že ruské výnosy z ropy letos vyskočily o 50% „i když obchodní restrikce po invazi na Ukrajinu dohnaly řadu rafinerií, aby se jejich dodávkám vyhýbaly.“ Ty restrikce, které vyhnaly ceny ropy do největších výšin za desetiletí a posílily výnosy vývozcům ropy, jsou zjevně přesně tím, v co Putin doufal.

Moskva roku 2022 vydělávala z kombinovaných prodejů surových uhlovodíků a produktů z nich každý měsíc zhruba 20 miliard dolarů, což obnáší asi 8 milionů barelů denně, uvedl ve své měsíční zprávě v Paříži sídlící IEA.

Často jsme dokumentovali, že ruské dodávky nadále volně plynou, i když Evropská unie tlačí na zákaz importů a hlavní nadnárodní ropáci jako Shell a TotalEnergies slíbili, že s nákupy skončí. Asie, která vzdoruje tomu, aby na sebe sama uvalila sankce, zůstává vděčným a lačným zákazníkem, kdy Čína s Indií se lačně vrhají na ty dodávky, které už Evropa nechce, a dostávají je s velkou slevou oproti spotovým cenám.

Ač Rusko drží svou produkci ropy na stabilní úrovni, tak snížené dodávky ruských rafinérských produktů jako nafta, topný olej a destiláty zhoršily napnutou situaci na globálních trzích, tvrdí IEA, což zapadá do toho, co jsme poslední měsíc říkali skoro každý den. Zásoby klesají už sedm kvartálů v řadě, kdy rezervy tzv. středních destilátů jsou nejnižší od roku 2008.

Během všeho toho rozvratu si Moskva užívá finančního vinobraní srovnatelného s prvními čtyřmi měsíci roku 2021. I přes veřejné hrátky EU s kremelskou agresí, jí letos celkové výnosy z ropy vyrostly o 50%.

Je komické, jak přes všechno pózování a řečičky, zůstával v dubnu tento blok stejně největším trhem pro ruské exporty, což obnášelo 43% exportů této země, tvrdí IEA.

Existují ale určité naděje, že by ty evropské sankce nemusely být k ničemu: minulý měsíc dodávky poklesly o 1 milion barelů denně a tyto ztráty by se mohl v druhé polovině roku zdvojnásobit, odhaduje tato agentura. Sankce EU proti ruským se státem spjatým podnikům jako výrobní gigant Rosněft PJSC nabydou účinnosti 15. května a blok usiluje o úplný zákaz na dodávky z této země.

„Kdyby byly snad odsouhlaseny, tak by urychlily reorientaci obchodních toků, která už probíhá, a donutily by ruské ropné společnosti zavřít nějaké vrty,“ říká IEA.

TYLER DURDEN
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Tzv západu už asi není pomoci, vždyť v textu je jasně psáno “ na vše co odmítne EU, se okamžitě vrhnou, Čína, Indie atd, atd. Takže se už laskavě z toho vašeho západního vlhkého snu proberte, neb sankce uvalené na Rusko, položí hlavě bezmozkovou EU.

  2. Néjen že se na dopravitelné přebytky, ropy a plynu vrhnou Čína s Indii a Pakistanem. Ale obchod jde dál, čína dál v drobnějším případné přebytky prodává svým sousedům jako Indonezii a dalším. Indie podobně. A nebo se ruská ropa míchá s jinou a pod názvem turkická směs, nebo lotyšská směs se prodává dál…..

    To určitě dožere eurosoudruhy z EU a podobně i z USA…..jakto že svět neposlouchá? A tak to bylo krásně vymyšlený, dostat ruské zdroje pod americkou demokratickou kontrolu., pád Putina a pak rozparcelovat Rusko na několik prozápadních státečků a západní bankrot bychom oddálili možná o staletí…Kdepak jsme soudruzi udělali tu chybu..?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*