Po dvouleté pauze se opět konaly volby do amerického Kongresu (Sněmovna reprezentantů a Senát) a také na pozice guvernéra každého amerického státu. Pojďme se podívat na jejich výsledky.
Předvolební průzkumy avizovaly to, pro co se vžilo označení červená vlna, tedy zásadní vítězství republikánů. Dalo se to očekávat poté, co Bidenova administrativa za dva roky předvedla, či spíše nepředvedla. Realita ale byla jiná. Zatímco to vypadá na těsnou většinu pro slony ve Sněmovně reprezentantů, Senát už nezískají. Opakující se senátní klání ve státě Georgia možná ještě povede k posílení demokratů. Pro stranu Donalda Trumpa je to samozřejmě velké zklamání. Z avizované červené vlny se stal červený pramínek.
Kde se tedy na straně republikánů stala chyba? Americký konzervativní komentátor Ben Shapiro vidí problém ve špatně zvolených kandidátech. Republikáni situaci zkrátka podcenili. Mysleli si, že Bidenovy demokraty po jejich dvouletém přešlapování na místě porazí bez ohledu na kvalitu svých kandidátů. Jenže tomu tak nebylo. Američané se zajímají o své kandidáty, potřebují důvod k tomu, aby jim ten hlas mohli hodit. Daný člověk musí prokázat, že je rozený leader a dokáže se zasadit o prosazení příslušné legislativy. Shapiro také naráží na Trumpovo ego, který do senátního klání podpořil kandidáty, kteří se přiklonili na Trumpovu stranu ohledně jeho tvrzení o zmanipulovaných prezidentských volbách v roce 2020. Ohledně těch voleb mám také silné pochybnosti, neboť korespondenční hlasování se přímo nabízí k podvodům, nicméně není možné vyzdvihovat pouze lidi, kteří jsou Trumpovi nakloněni, ale jsou mizernými leadery. V některých senátních soubojích to Trumpovi vyšlo, jinde ne.
Je zde ale jedna pozitivní věc pro republikány. Tou je drtivé vítězství floridského guvernéra Rona DeSantise, který porazil svého demokratického oponenta v poměru 59 % ku 40 %. V hlasech to bylo 4 600 000 oproti 3 100 000. Když DeSantis kandidoval v roce 2018 poprvé, tak vyhrál o pouhých 32 000 hlasů. Nyní ten náskok byl 1,5 milionu. Svědčí to o extrémně dobře odvedené práci, kdy obyvatelé Floridy si nemohou svého guvernéra vynachválit. Ron DeSantis je také velkým bojovníkem proti progresivistům a celé jejich woke a cancel culture. Pokud by měl někdo kandidovat za republikány na prezidenta, tak je to on. Donald Trump je sice velmi kvalitní leader, který má tah na branku, některé jeho činy a výroky však republikánům škodí. Ron DeSantis je naopak šikovnější řečník, který umí prosazovat konzervativní myšlenky a získat si nerozhodnuté voliče, což nyní prokázal. Navíc se říká, že kdo vyhraje v prezidentských volbách na Floridě, tak vyhraje celé klání a Florida zatím září silně rudou barvou. Co se týče guvernérských voleb obecně, tak to vypadá na získaných 26 guvernérů pro republikány a 24 guvernérů pro demokraty. Tak aspoň něco.
Chápu rozhořčení republikánů ohledně letošních voleb, které dopadly daleko za jejich očekáváními. K manipulacím s korespondenčními hlasy samozřejmě dojít mohlo, to nelze vyloučit. GOP má ale možnost, až se dostane opět plně k moci korespondenční hlasování zrušit a zasadit se o férovost voleb. Prezidentské volby se konají za dva roky. Do té doby musí vyprodukovat natolik kvalitní kandidáty, kteří budou nejen poukazovat na postupné přebírání Ameriky neomarxisty, ale ukáží se býti schopnými leadery. Pokud to dokáží, tak může přijít jimi tolik vytoužená červená vlna, případně i tsunami. Pokud ne, tak dopadnou stejně jako letos, ne-li hůře.
Boj mezi konzervativci a progresivisty bude eskalovat.
Buďte první kdo přidá komentář