KURT ZINDULKA
Německý kancléř Olaf Scholz řekl, že Západ se musí osmělit k „dlouhé“ válce proti Rusku a že spojenci do toho konfliktu musí sypat zbraně a tanky.
Kancléř Scholz během projevu na výroční Mnichovské bezpečnostní konferenci zavrhl ideu o pokusu stanovit časový rámec pro ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, kdy říkal, že „moudré je připravit se na dlouhou válku“ a že Západ by Vladimiru Putinovi měl vyslat poselství, že NATO je připraveno Ukrajinu podporovat tak dlouho, jak to bude nutné.
„Nejsou to naše dodávky zbraní, co prodlužuje válku. Opak je pravdou,“ tvrdil Scholz. „Čím dříve si prezident Putin uvědomí, že svých imperialistických cílů nedosahuje, tím větší bude šance na brzké ukončení války stažením armády ruských dobyvatelů.“
Ač se Německo potýká s tvrdou kritikou za to, jak mu dlouho trvalo, než se rozhodlo, zda na Ukrajinu pošle zbraně, a jak později zdržovalo dodávky v Německu vyrobených tanků i z jiných zemí, tak teď tento Sociální demokrat spojence vyzývá, aby Ukrajině poskytli těžké zbraně.
Tento levicový vůdce tvrdil, že v Mnichově bude „intenzivně“ lobbovat za to, aby „všichni, kdo mohou poslat tanky, to opravdu udělali hned.“
Scholz dodal, že Německo je připraveno „usnadnit taková rozhodnutí“ poskytnutím výcviku ukrajinským vojákům i dodavatelům a logistice.
Německo v lednu po měsících nerozhodnosti oznámilo, že pošle 14 tanků Leopard 2 jako součást širší dodávky 30 takových vozidel ze Západních mocností podporujících Ukrajinu.
Ještě se pořád musí určit, kdy přesně tato dodávky do této východoevropské země dorazí, v pátek ale Scholz tvrdil, že jeho vláda tvrdě pracuje, aby je dodala brzy.
Německý kancléř také potvrdil předchozí kritiku své země, že nedodržuje požadavky NATO na zbrojní výdaje, na což často poukazoval bývalý prezident USA Donald Trump, a zavázal se, že v budoucnu jeho vláda požadavky aliance na minimálně 2procentní vojenské výdaje splní.
Prohlásil, že jeho vláda pracuje na plánech na „neustálou“ výrobu vojenské techniky a munice tak, aby se v budoucnu neocitla v současné situaci, kdy potřebuje prosit jiné země, jako Brazílie, o dodávky munice.
Scholz však přesto, že volal po zvýšení podpory Ukrajině, varoval před zbytečnou eskalací tvrzením: „Poprvé v naší historii vede zde na evropské půdě jaderná mocnost imperiální válečnou agresi. To nemá obdobu.“
Kancléř také řekl, že věří, že v jeho zemi je pořád „široká podpora“ pro zapojení do této války. Zůstává však otázkou, jak dlouho tomu tak bude, když nedávný průzkum zjistil, že řada Němců si myslí, že sankce uvalené na Rusko poškozují více jejich zemi než Kreml.
Německá vláda ovšem už naznačila, že názor veřejnosti na válku není podstatný, když ministryně zahraničí Annalena Baerbock v září prohlásila, že stát je ochoten Ukrajinu roky podporovat „bez ohledu na to, jaký je názor německých voličů.“
Buďte první kdo přidá komentář