Glosa MM: Výzva Dominiku Haškovi – Věnuj peníze vydělané v Rusku na ukrajinské děti!




Sdílet článek:

MIROSLAV MACEK

Předseda dozorčí rady Slovenského svazu ledního hokeje Jaromír Šmátrala vyzval Dominika Haška, aby věnoval všechny peníze, které vydělal v Rusku, ukrajinským dětem.

Bulharský poslanec Mirčev:
Když dáme Ukrajině naše obrněné transportéry, tak spolu s ukrajinskými muži, kteří tady jezdí v drahých autech.

Jefim Fištejn v Reflexu:
Ve všech ukazatelích, které rozhodují o výsledku zápolení, má Ukrajina navrch.

Ukrajinská protiofenziva se hroutí?
Alexander Nazaryan, korespondent Yahoo News z Bílého domu
Na jaře, kdy se připravovala protiofenziva a znovudobytí území, které obsadilo mnohem větší Rusko během druhé invaze v roce 2022, byly naděje ukrajinských ozbrojených sil vybavených západními zbraněmi vysoké.
„Jsme na protiofenzivu připraveni a ukončíme tuto válku,“ prohlásil jeden z ukrajinských vojáků koncem května. Protiofenziva začala o tři týdny později, Ukrajina zpočátku získala části Doněcka a Luhanska, dvou regionů na východě Ukrajiny, neoprávněně okupované v minulém roce Ruskem.
Od té doby ovšem pokrok značně zeslábl, což způsobuje podporovatelům Ukrajiny na Západě frustraci, neboť doufali, žer zásluhou těžkých zbraní a výcviku budou Rusové z těchto jihovýchodních oblastí vyhnáni.
Rusové nicméně tyto oblasti úspěšně brání – a narůstají otázky, jak se celý konflikt nakonec vyvine.
Koncem června začalo být zřejmé, že protiofenziva nesplnila očekávání, která do ní vkládali západní vojenští a političtí lídři. Rusko totiž mělo dost času se na ni připravit, vybudovat protitankové zátarasy, zákopy a minová pole na celých 600 mílích fronty.
Západní státy včetně USA zásobily Ukrajinu tanky a obrněnými vozidly, které ale v rovné zemědělské krajině, ve které se odehrávají boje, ničemu neprospěly.
Ruské útočné helikoptéry Ka – 52 totiž likvidovaly seshora pomalu postupující ukrajinské jednotky. Podle New York Times ztratila Ukrajina během prvních dvou týdnů protiofenzivy 20% tanků a obrněných vozidel. Ruští vojáci byli navíc odměňováni za každé zničené západní vozidlo.
„Je to velice obtížný boj, velice prudký a pravděpodobně potrvá dlouho a ztráty budou vysoké,“ prohlásil náčelník amerického generálního štábu generál Mark Milley během setkání se spojenci v Belgii.
Ukrajina má nepochybně mnohem obtížnější úkol, neboť útočí. A s větší armádou má Rusko vždy čas na své straně. Rusové též nemusejí dokazovat svým dárcům úspěch.
„Z mého úhlu pohledu defenziva má výhodu moderních technologií, jako jsou například drony, takže je obtížné dobýt nějaké území, byť je nepřítel nepříliš motivovaný, a to zvláště bez letecké podpory,“ řekl Yahoo News Ben Friedman z washingtonských Defense Priorities.
Jeden z vojenských analytiků vyjádřil svoji frustraci z toho, že „Ukrajina není schopna vytvořit komplexní kombinovanou vojenskou operaci“, neboť ta vyžaduje logistickou koordinaci různých typů jednotek, ač na ni byli někteří ukrajinští vojáci cvičeni.
Vhledem ke ztrátám v prvních týdnech protiofenzivy Ukrajinci přistoupili k používání dalekonosného dělostřelectva, takže nevystavují své jednotky ruské palbě. To ovšem vedlo k zastavení protiofenzivy, což vyhovuje ruské straně.
Ukrajinští vojenští velitelé totiž vyjadřovali ještě před začátkem protiofenzivy obavu, že západní spojenci od nich očekávají návrat svých investic v podobě rozhodného vítězství. Jak trpělivost, tak dodávky nejsou totiž nekonečné zdroje a změny ve vládách ve Washingtonu a na Západě mohou způsobit oslabení pomoci Ukrajině.
Pomalá protiofenziva může povzbudit kritiky pomoci Ukrajině, a to zvláště v USA. Zatím Ukrajinu podporují jak Demokraté, tak Republikáni, avšak těžké ztráty v minulých týdnech připomenuly, že Rusko, které porazilo jak Hitlera, tak Napoleona, má za nejvyšší hodnotu záchranu vlasti bez ohledu na lidské a ekonomické ztráty.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij, který se stal ikonou této války, žádá trpělivost. „Tohle není film,“ prohlásil bývalý herec, když protiofenziva začala.
Člen Národního bezpečnostního sboru řekl pod příslibem anonymity Yahoo News, že je příliš brzy dělat definitivní závěry. „Ukrajina má stále značné vojenské síly na protiofenzivu a ty pokračují v hledání slabých míst v ruské obraně. Víme, že je to obtížný úkol, který zabere patřičný čas, to není o rychlých územních ziscích jako na podzim v Charkovské oblasti.“
Někteří analytici se domnívají, že protiofenziva je důkazem, jak obtížné bude vytlačit Rusy z okupovaných oblastí, které získali jak v roce 2014, tak v nynější válce.
Pokud by protiofenziva neuspěla, znovu by se oživilo úsilí o diplomatické řešení. Ben Friedman z Defense Priorities řekl Yahoo News, že „příměří by mohlo vést k velkému politickému zvratu a ke znovuotevření jednání“.
Ukrajina by ráda vyčkala do doby, kdy zatlačí Rusy zpět a bude tedy moci vyjednávat z pozice síly. Ale taková situace nemusí vůbec v budoucnu nastat.

MACEK Miroslav

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Sněte sladce, pane Fištejne……….a panu Šmátralovi palec nahoru. Ne že by to Dominátor udělal, to je skoro vyloučeno 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*