Novinky

Gruntorádova hladovka




Sdílet článek:

ADAM DRDA

Zatímco se čeští politici včetně prezidenta a mnozí další zástupci „elity národa“ ve slavnostní den promenovali po pražské Národní třídě a pronášeli výroky o hodnotě svobody, za niž je třeba bojovat a také dosavadní bojovníky za ni ctít, vyhlásil někdejší disident, signatář Charty 77, politický vězeň a ředitel knihovny Libri prohibiti Jiří Gruntorád (viz zde) hladovku: drží ji před úřadem vlády od 17. listopadu 2023 17:00 hodin a požaduje odstoupení ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Do soboty 18. listopadu do 13:00 hodin o této skutečnosti nebyla (alespoň dle vyhledávače Google) v masmédiích uveřejněna žádná zpráva, snad aby se svátek studentů, svobody a demokracie nezakalil, pak se informace o události začaly pomalu objevovat.

Jedenasedmdesátiletý Jiří Gruntorád je uvážlivý a zdrženlivý člověk, nečiní každý týden několik politických prohlášení, rozhodne-li se k tak výraznému činu, je třeba to brát vážně. Jaký je důvod jeho počínání?

Gruntorádova hladovka – zpráva ze 17. listopadu 2023 | Jiří Gruntorád drží hladovku před Úřadem vlády ČR, foto Robert Krumphanzl, 17. 11. 2023Velmi stručně řečeno, už dlouho různí lidé poukazují na zjevnou chybu v zákoně č. 262/2011 „o účastnících odboje a odporu proti komunismu“, který měl uctít ty, kdo se postavili proti totalitnímu režimu, a to i tím, že jim dorovná důchody na průměrnou výši (i když svým počínáním průměr bezpochyby převyšovali, což je jiné podstatné téma). Zákon měl tedy mimo jiné zajistit, aby nežili v nouzi. Je však mizerně napsaný, což způsobuje, že některým lidem, trestaným a postiženým v době komunismu za opoziční činnost (například tím, že nesměli vykonávat odpovídající povolání nebo byli vyhazováni ze zaměstnání), důchody dorovnány ani na průměrnou výši nebyly. Vede to k absurdní situaci, kdy například mnohé oběti jednoho z nejodpornějších estébáckých činů, tzv. akce Asanace, zaměřené na vyhánění disidentů ze země (tj. na zbavování lidí domova), dostávají – na rozdíl od těch, co se aktivně podíleli na jejich vyhánění – směšné penze, z nichž se nedá žít. Je to mimo jiné případ Vratislava Brabence, Jany Jonákové, Vlastimila Třešňáka, Pavla Zajíčka nebo Karla (Charlie) Soukupa.

Před více než rokem, v srpnu 2022, napsalo několik signatářů Charty 77 včetně Jiřího Gruntoráda dopis premiérovi Petru Fialovi, v němž zdvořile žádali o nápravu této situace. K nápravě nedošlo. Signatářům dopisu odpověděl hlavní poradce předsedy vlády Jakub Kajzler, že si příslušní disidenti mají podat žádost o „zmírnění tvrdosti zákona“. Je to nedůstojné, spíš urážející „řešení“ – a prostřednictvím svého právního zástupce se o ně pokusil pouze dvaasedmdesátiletý Charlie Soukup, jehož důchod dnes činí asi 4 tisíce korun měsíčně. Charlie Soukup patří k lidem, na nichž se Státní bezpečnost nejvíc vyřádila, jeho případ je nebo by měl být všeobecně známý – než v roce 1982 odešel nedobrovolně s rodinou z Československa, byl psychicky a fyzicky týrán způsobem, který byl i za tzv. normalizace výjimečný. Navíc v té době už měl za sebou věznění.

Dne 13. září 2023 přišla od ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) k tomuto problému odpověď, jíž je možno považovat za cynickou, amorální a rovněž urážlivou: Jurečka Soukupovu žádost o zmírnění tvrdosti zákona zamítl a doporučil někdejšímu politickému vězni, aby si požádal o přidělení sociálních dávek, tedy pomoci v hmotné nouzi, což doprovodil sdělením: „Panu Soukupovi přeji především zdraví.“

Jiří Gruntorád žádá Jurečkovo odstoupení. V současném pragmatickém a morálně-relativistickém světě se ten požadavek jistě bude zdát mnoha lidem přemrštěný – z hlediska mravních principů, které snad bez ohledu na nízkou českou laťku pořád platí, je však zcela oprávněný: může snad pozici ministra práce a sociálních věcí uspokojivě zastávat politický funkcionář vyznačující se asociálním chováním, lhostejností k individuálnímu osudu a ignorováním hodnot, k nimž se jeho vláda hlásí?

Než Jiří Gruntorád vyhlásil hladovku, pokusil se řešit věc úřední cestou, obracel se na řadu politiků, vedle Fialy a Jurečky také na Víta Rakušana (STAN), vyčerpal zdá se všechny možnosti. Gruntorád je muž zdrženlivý, ale také zásadový, odhodlaný a neochvějný, což mimo jiné projevil v době, kdy byl ve vězení za to, že bojoval za svobodu, která se 17. listopadu oslavuje. Je namístě modlitba či prostě jen vážná obava o to, aby svou protestní hladovku přežil.

Podstatná je Gruntorádova argumentace směrem k vládě: svůj protest nezahájil jako její odpůrce, ale naopak jako jeden z jejích voličů. V dopise přátelům napsal: „Nyní již nejde o starobní důchod Karla Soukupa, ale o morální integritu celé vlády. Myslím, že požadavek na odstoupení Mariana Jurečky z funkce ministra je přiměřený situaci, a pokud je schopen reflektovat své počínání, vyhoví mi. (…) Samozřejmě mi nebude vadit, když ho předseda vlády z funkce odvolá. Je to konec konců v zájmu této vlády i této země.“

Vláda se svým počínáním, které dnes nejvýrazněji reprezentuje Jurečka, dostala do křiklavého rozporu se zásadami, které sama deklarovala například ve zvláštním usnesení k výročí Charty 77, v němž stojí, že se „hlásí k tradicím dlouholetého zápasu Charty 77 o lidská a občanská práva a o demokracii. Váží si všech obětí represí souvisejících s Chartou 77 i dalšími tehdejšími nezávislými iniciativami a všech, kteří se na jejich činnosti podíleli. (…) Hodnotové zakotvení naší země je významnou zárukou, že stát bude i nadále prosazovat respekt k lidským a občanských právům a k lidské důstojnosti. Bez odvážných postojů signatářů Charty 77 by cesta k dnešní podobě státu byla mnohem obtížnější.“

Vláda Petra Fialy, který sám vzešel z prostředí disentu, svou voličskou podporu získala mimo jiné díky kritice estébáctví a komunistického angažmá Andreje Babiše a jeho spolupracovníků (a také spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana). Lze se domnívat, že kdyby podobné rozhodnutí jako Jurečka učinil některý z ministrů Babišovy vlády (a pro připomenutí, Jurečka s Babišem v Sobotkově vládě zasedal), následovala by smršť pobouřených reakcí z opozičních lavic. Reakce na Gruntorádův projev tedy ukáže, která politická prohlášení jsou myšlena vážně a která představují jen politický kýč.

bubinekrevolveru.cz
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

  1. Dobře mu tak tomu chartistickýmu debilovi!!!!!Aspoň vidí,za jakou pakáž ten uvědomělej kretén nasazoval prdel!!!A já mu k tomu všemu ještě přeju,ať skončí pod mostem-třeba se nažere demokracie,blbec 😀

  2. S.U.N.Pan hladovkář je žijici legendou doby realneho socialismu jak se zachazelo s lidmi s jinym názorem nez UV KSC.Jak krasně se dnes lidè mají s odlišnym nazorem mužeme dnes sledovan on-line třeba zde na svobodnèm světě.Tehdy by za pouhè poslouchani radia Svobodna Evropa měli zničeny zivot nejen oni,ale i jejich poomci.A přesto se po te dřivejši svobodě mnohym styská.

  3. V.No Vy jste ukázkový hrdina.Samozřejmě v dnešní době.V te době kdy jste poslouchal rádio Svobodná Evropa a Hlas Ameriky jste se nikde na diskuzích nevyjadřoval,protoze jste ho poslouchal možná ve sklepě.No a kdyby jste se tím chlubil ve fabrice na vrátnici,tak pro Vás zbyla práce tak leda topiče.To už tady ale cudně zamlčíte.Kdyby Vám bylo umožněno někde napsat(což je sci-fi),že poslouchate tyto rádia,tak by jste poznal tu pravou lásku strany,kterou do dneška obdivujete zřejmě.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*