Triumfální příchod prezidenta Pavla na Národní třídu
Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

Na rozdíl od Miloše Zemana či Andreje Babiše si prezident Petr Pavel vysloužil při oslavách 17. listopadu potlesk.

Když v jedno páteční odpoledne listopadu roku 1989 student postgraduálního kurzu s krycím jménem Pávek vyhlédl z okna, zahlédl na Národní třídě velký shluk lidí. Škola, v níž se kurz pro pracovníky vojenské rozvědky konal, se totiž nacházela jen pár desítek metrů od tohoto známého pražského místa. Lidí na Národní třídě bývalo vždy hodně (Pávek jakožto budoucí rozvědčík sledoval situaci na ní takřka pravidelně), ale tentokrát se jejich počet vymykal běžným zvykům. Proto, byť se již těšil na víkend s rodinou v Prostějově, neváhal, a šel o zjištěném poznatku informovat svého nadřízeného.

Pávek: „Soudruhu veliteli, dovolte mi promluvit!“
velitel: „Copak Pávek, nějaká stížnost na kvalitu padáků? Nebo snad podezření na nevhodné chování některých účastníků našeho kurzu?“
Pávek: „Nikoliv, soudruhu veliteli. Padáky fungují perfektně a žádné podezřelé chování jsem u nikoho z účastníků kurzu nezaznamenal.“
velitel: „Tak co teda máte na srdci? Mluvte rychle, vždyť je pátek pozdě odpoledne…“
Pávek: „Jde o to, soudruhu veliteli, že když jsem před chvíli vyhlédl z okna naší učebny, na Národní třídě jsem zahlédl podezřele velké množství lidí.”
velitel: “Ale no tak, Pávek. Je před víkendem, a tak asi dost lidí vyrazilo na nákup do Máje. Nechtějí riskovat, že zítra v devět ráno přijdou do obchodu a žádné čerstvé pečivo již k mání nebude.”
Pávek: “Soudruhu veliteli, vy ale opravdu myslíte, že i všichni ti příslušníci SNB, kteří stojí na kraji Národní v bílých přilbách a s pendreky v ruce, vyrazili na předvíkendový nákup?”
velitel: “Ale no tak, Pávek… Přece vám to pálí, jste jedním z nejnadanějších a jakožto předseda základní organizace KSČ i nejuvědomělejších studentů našeho kurzu. Přece vám musí být jasné, že jejich přítomnost nějaký objektivní důvod být musí.”
Pávek: “Právě proto jsem za vámi, soudruhu veliteli, přišel. Nebylo by s ohledem na vnitropolitickou situaci v poslední době dobré, abychom na to, co se tam možná bude dít, šli (samozřejmě tajně) dohlédnout osobně?”
Velitel (již trochu nevrle): “Podívejte Pávek, pokud jsme nedostali příkaz z vyšších míst, tak to znamená, že kolegové příslušníci mají jako vždy situaci pod kontrolou, a naše přítomnost by tam byla zbytečná. Ujišťuji vás, že v budoucnu se na Národní třídu služebně ještě mnohokrát dostanete. Nyní ale jeďte nejbližším možným spojem na víkend domů.”
Pávek: “Rozkaz, soudruhu veliteli!”

O 34 let později: je 17. listopadu 2023 dopoledne a na Národní třídu dorazil prezident České republiky Petr Pavel v doprovodu své manželky. Na rozdíl od svého předchůdce Miloše Zemana nebo bývalého premiéra Andreje Babiše, kterým se při oslavách 17. listopadu pravidelně dostávalo pískotu, Petr Pavel si od přítomných návštěvníků na Národní třídě vysloužil potlesk. Předlistopadové členství v KSČ holt ne vždy a u každého vadí…

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*