5 věcí, které byste měli vědět o novém prezidentovi Argentiny




Sdílet článek:

MARCOS SCHOTGUES

 

Kdo je Javier Milei, muž zvolený do prezidentského úřadu na základě slibu, že sníží počet státních úřadů a postaví se proti socialismu?

Večer 19. listopadu se v ulicích Buenos Aires ozývaly výkřiky na podporu svobody, když byl Javier Milei zvolen novým prezidentem Argentiny.

„Dobrý večer všem dobromyslným Argentincům, dnes začíná obnova Argentiny,“ prohlásil Milei ve svém prvním projevu jako příští prezident země, v okamžiku skončení sčítání hlasů.

Tento libertarián, který je považován za kontroverzní osobnost, zvítězil ve druhém kole voleb s náskokem 11 procentních bodů a celkem získal 55,7 procenta hlasů.

Milei se ujme úřadu 10. prosince a jeho úkolem bude zkrotit rychle rostoucí inflaci, rozbujelou státní byrokracii a vládnoucí opozici, která je zvyklá dominovat politice země.

Vítězství ve volbách otřáslo politickým establishmentem nejen v Argentině, ale v celé Latinské Americe.

Zde je pět věcí, které byste měli vědět o Javieru Mileiovi a jeho plánech v úřadu prezidenta.

1. Antikomunistický „ultralibertarián“

Milei na sebe od počátku své politické kariéry upozorňuje jako outsider. V politickém spektru se nachází dále napravo než kterýkoli jiný argentinský lídr s takovým úspěchem ve volbách. Je to otevřený a upřímný typ člověka, který je přesně šitý na míru jihoamerické veřejnosti – což mu často vyneslo nálepku „populista“.

Je to bývalý brankář mládežnického týmu Chacarita Juniors, známého fotbalového klubu, a byl také zpěvákem revival kapely Rolling Stones.

Ikonický moment jeho působení v politice je zachycen na virálním videu, na němž ve žlutočerném obleku s maskou a pláštěm zpívá parodii na klasickou operu Giuseppe Verdiho „La Traviata“, která je namířena proti tisku peněz.

„Potlesk pro Javiera, generále Ancape!“ slyšíme, jak po skončení písně křičí jeden z pobočníků. „Ancap“ je zkratka pro „anarchokapitalistu“, což odráží Argentincovu proklamovanou ideologii.

Milei se stal prezidentem po pouhých dvou letech působení v kongresu. Udeřil na strunu nejvášnivějších argentinských posedlostí: hudby, humoru a fotbalu, zatímco zároveň bojoval s hyperinflací a politickým kastovnictvím, které trápí argentinský lid.

V roce 2018 byl zaznamenán jako ekonom, který měl s velkým náskokem největší počet rozhovorů a minut vysílání v Argentině.

Milei vyhrál volby 19. listopadu díky tomu, že veřejnosti účinně zprostředkoval dvě témata a „konfrontoval hluboce zakořeněné elity“, řekl deníku Epoch Times Roderick Navarro, politický analytik miamského média PanAm Post.

První téma je porazit „politickou třídu, která Argentinu zbídačila“, a druhé téma je „vést zemi s plánem reforem volného trhu“, řekl Navarro.

Reformy podle něj „položí základy pro to, aby se Argentina do 35 let stala světovou velmocí“.

„To z něj udělalo populárního, nikoli populistického vůdce. To z něj udělalo muže, který skoncuje s érou politického úpadku v Argentině a odstartuje novou éru prosperity, bezpečnosti a slušnosti,“ řekl Navarro.

Muž odevzdává svůj hlas během druhého kola prezidentských voleb mezi ministrem hospodářství Sergiem Massou a libertariánským outsiderem Javierem Mileiem v argentinském Buenos Aires 19. listopadu 2023. (Alejandro Pagni/AFP via Getty Images)

Milei prosazuje reformy volného trhu, což podporuje jeho ekonomické vzdělání. Má dva magisterské tituly z ekonomie a je autorem více než 50 vědeckých prací a nesčetných knih na toto téma.

Více než 20 let vyučoval jako univerzitní profesor makroekonomii, ekonomii růstu, mikroekonomii a matematiku pro ekonomy.

Finanční média informovala, že Bitcoin vzrostl o 3 procenta, což se blíží historickému maximu, když Milei vyhrál volby. Opakovaně se vyslovil pro kryptoměny a kritizoval argentinskou centrální banku.

2. Ekonomická výzva

Zaměření Mileiho na ekonomiku má v současné době zvláštní přitažlivost.

Meziroční míra inflace v Argentině dosáhla během volebního týdne ohromujících 142 % a podle prognóz analytiků centrální banky by mohla do konce roku dosáhnout 185 %. Rezervy zahraniční měny se vyčerpávají a měna peso je pro střadatele jen málo perspektivní. Federální vláda čelí ostré kritice za nadměrné výdaje.

Milei slíbil, že se s těmito problémy vypořádá snížením státních zásahů do národního hospodářství a případným zavedením amerického dolaru jako měny.

Další plány zahrnují snížení počtu federálních agentur a ministerstev.

Virální video ukazuje, jak z tabule odstraňuje názvy vládních úřadů.

„Stát není řešení, stát je problém,“ říká Milei, který navrhuje snížit počet federálních ministerstev z 19 na osm.

Mezi 11 vyškrtnutých ministerstev patří ministerstvo životního prostředí a udržitelného rozvoje, ministerstvo pro ženy, gender a rozmanitost a ministerstvo školství, které nazval „ministerstvem indoktrinace“.

„Výzvou je dobrá vláda,“ řekl deníku Epoch Times Carlos Sánchez Berzaín, bývalý ministr obrany Bolívie, který nyní vede Meziamerický institut pro demokracii.

Milei bude čelit nejen ekonomickým překážkám, ale také silné opozici ze strany „castrovského chávismu“, hluboce zakořeněné ideologie „socialismu 21. století“ v regionu, řekl.

„Neúspěchy nesocialistických prezidentů v důsledku špatného vládnutí jsou v Latinské Americe četné a opakují se. Změna začíná v Argentině, ale stejně tak i spiknutí castrovského chávismu. Tento výsledek likviduje kirchnerismus. Porážka socialismu 21. století závisí na dobrém [vládnutí] Mileiho,“ uvedl Sánchez Berzaín.

„Kirchnerismus“ je označení spojené s bývalými levicovými prezidenty Néstorem a Cristinou Kirchnerovými, socialisticky orientovanou dvojicí, která v posledních desetiletích dominovala argentinské politice. Kirchnerová je současnou viceprezidentkou.

Tehdejší argentinská prezidentka Cristina Kirchnerová hovoří s tehdejším předsedou Stálého výboru Čínského shromáždění lidových zástupců Zhang Dejiangem během jejich setkání v Pekingu 5. února 2015. (Wu Hong -Pool/Getty Images)

Navarro souhlasí.

„Nová argentinská vláda vyhrála volební bitvu, ale politická kasta bude i nadále dělat vše, co je třeba, aby (Milei) neuspěl. Pokud se jim podaří sabotovat Mileiho administrativu, vytvoří si narativ podle potřeby, aby získali zpět moc,“ řekl.

Někteří zpochybňují schopnost Mileiho jako nováčka v exekutivě realizovat své předvolební návrhy. Sánchez Berzaín uvedl, že nový prezident udělá dobře, když získá podporu umírněné pravice v zemi, která ho podpořila ve druhém kole voleb 19. listopadu – včetně Patricie Bullrichové, která byla poražena v prvním kole voleb, a Mauricia Macriho, bývalého středopravicového prezidenta.

„Přínos a účast Macriho a Bullricha byly zásadní pro Mileiovo vítězství ve druhém kole, ale jejich účast ve vládě by byla vzhledem k jejich zkušenostem neméně zásadní,“ řekl.

3. Přízraky minulosti

V ekonomii se často používá rčení, které se připisuje nositeli Nobelovy ceny Simonu Kuznetsovi: „V historii existovaly pouze čtyři druhy ekonomik na světě: vyspělá, rozvojová, japonská a argentinská.“

Země má za sebou jedinečnou hospodářskou historii, v níž se střídalo štěstí s tragédií.

Lidé procházejí kolem pobočky banky vyzdobené obrázky starých bankovek argentinského pesa v argentinském Buenos Aires 26. září 2018. Meziroční míra inflace v Argentině dosáhla během volebního týdne závratných 142 %. (Eitan Abramovich/AFP via Getty Images)

Na počátku 20. století byla jednou z rostoucích světových velmocí a soupeřila se Spojenými státy. Byla bohatší než Německo a Francie – v Paříži se žertovalo, že je „ bohatý jako Argentinec“.

Dnes už se ani zdaleka neblíží svému dřívějšímu postavení mezi světovými ekonomikami. Její historická jízda na horské dráze však hluboce formovala pohled Argentinců na sebe sama.

Politická koalice Mileiho „La Libertad Avanza“, což v překladu znamená „Svoboda se dere vpřed“, popisuje své poslání jako „prosazování politiky podporující svobodu, která napomáhá ekonomickému, politickému a kulturnímu rozvoji, který Argentinci potřebují, aby se vrátili do role země, kterou jsme byli na začátku roku 1900“.

Milei čelí válce o srdce a mysl svých lidí – ve které má po volbách jasný náskok.

Milei slibuje, že se vypořádá s inflací a dalšími ekonomickými problémy tím, že sníží zásahy státu do národního hospodářství a případně přidá americký dolar jako měnu. Plánuje také snížit počet federálních úřadů a ministerstev. (Snímek obrazovky/The Epoch Times)

Zvolení Mileiho má smýt dlouholeté politické linie a odpoutat se od nejzavedenějších politických tradic – zejména od vlivu bývalého prezidenta Juana Dominga Peróna, který byl na levici zakotven jako symbol argentinské výjimečnosti a moci.

Perón byl silný populistický vůdce, který vládl v letech 1946–1955 a 1973–1974.

Mileiův poražený protikandidát, levicový kandidát Sergio Massa, stejně jako dosluhující prezident Alberto Fernández jsou označováni za „peronisty“. Stejnou nálepku sdílí dlouhá řada kongresmanů a aktivistů.

Žena mává vlajkou s vyobrazením trojnásobného argentinského prezidenta Juana Dominga Peróna a jeho manželky Evy Perónové během pochodu za zvýšení platů učitelů a proti rozpočtovým škrtům na argentinských veřejných univerzitách v Buenos Aires 30. srpna 2018. (Eitan Abramovich/AFP via Getty Images)

4. Protilátka proti regionálnímu socialismu

„Budu uzavírat dohody jen s těmi, kteří nejsou komunisti. Jsem obránce svobody, míru a demokracie. Komunisté tam prostě nepatří,“ řekl Milei Tuckerovi Carlsonovi ve virálním rozhovoru během své kampaně.

„Číňané se tam nehodí. Putin se tam nehodí. Lula [brazilský prezident], řekněme, ne.“

V rozhovoru se opakuje většina jeho rétoriky z posledních let.

„Chceme být morálním majákem kontinentu. Chceme být obránci svobody, demokracie, rozmanitosti a míru. Takže my z administrativy nebudeme podporovat žádné akce s komunisty nebo socialisty,“ řekl Milei.

V souvislosti s blížícími se volbami na kontinentu se mezi jihoamerickými levicovými vládci šíří obavy. V regionu se zvedla vlna volebních vítězství socialistů a zůstaly jen tři země, kde nevládnou levicové administrativy: Ekvádor, Paraguay a Uruguay.

Milei označil socialistické vůdce za „odpad“ a „lidské výkaly“ a slíbil, že nebude podporovat užší vztahy s nimi, ať už ekonomické nebo jiné.

Přední brazilské noviny O Estado de São Paulo zveřejnily zprávy, podle nichž brazilská administrativa prezidenta Luly da Silvy vnímá Mileiho vítězství jako apokalyptické a brojila proti jeho kampani.

Muž čte 20. listopadu 2023 v Buenos Aires argentinské noviny, na jejichž titulní straně je vyobrazen libertariánský outsider Javier Milei, který zvítězil ve volbách a slíbil zastavit desetiletí trvající hospodářský úpadek v zemi, kterou sužuje trojciferná inflace. (Luis Robayo/AFP via Getty Images)

„Tyto volby znamenají zásadní porážku pro Fórum São Paulo,“ řekl Navarro.

Fórum São Paulo je regionální organizace, kterou v roce 1990 založili kubánský prezident Fidel Castro a brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva s cílem podporovat socialismus v regionu. Sdružovalo narkoteroristické skupiny, včetně kolumbijských FARC, sociální hnutí a politické strany.

Navarro tvrdí, že tato skupina – nyní otřesená zvolením Mileiho – byla v regionu politickou silou a nástrojem podpory zločinu.

„Po Fidelu Castrovi a Lulovi se [venezuelský] Hugo Chávez a [argentinský] Néstor Kirchner zavázali stát se regionálními vůdci při budování projektu nadnárodního organizovaného zločinu a využít k tomu struktury států,“ řekl Navarro.

„Argentinská administrativa bude nyní spojencem administrativy USA a Izraele, Evropy a svobodných zemí. Už neuvidíme argentinskou zahraniční službu, která by stála na straně diktátorů.“

5. Gratulace od Trumpa

Jak se šířily zprávy o Mileiově náskoku v průzkumech a o obavách regionální levice z jeho prezidentské kandidatury, psal o nich Argentinec často na Twitteru. „Rudá kasta se třese,“ napsal, čímž naznačil, že se jeho protivníci bojí.

Lidé procházejí kolem politické propagandy na podporu argentinského ministra hospodářství a prezidentského kandidáta Sergia Massy a proti kandidátovi Javieru Mileiovi v argentinském Buenos Aires 15. listopadu 2023. (Juan Mabromata/AFP via Getty Images)

Jeho rétoriku oslavovali příznivci pravice v regionu i mimo něj jako epochální „moment obratu“.

Na sociálních sítích se rozšířily příspěvky, které Mileiho přirovnávají k bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi a bývalému brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi.

Prezident Trump na svém účtu na sociální síti Truth Social napsal, že je na Mileiho „velmi hrdý“, a prohlásil, že „učiní Argentinu opět velkou“.

Bolsonaro zveřejnil na síti X, dříve známé jako Twitter, video, na němž je vidět, jak ráno po volbách telefonicky hovoří s Mileiem.

„Jak jsem vám řekl v předchozím poselství, vaše práce přesahuje hranice Argentiny. Představujete pro nás mnoho, jsme pro demokracii a milujeme svobodu,“ řekl bývalý brazilský vůdce 20. listopadu.

„Pro Brazílii hodně znamenáte a buďte si jist, že ve všem, co bude možné, vám budu k dispozici. Jsem si jistý, že vás Bůh osvítí, bude vás chránit a vy budete vykonávat skvělou státní správu v zájmu našich zemí.“

Milei pozval Bolsonara na svou inauguraci.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*