Americká vláda versus média, univerzity, CIA a cenzoři




Sdílet článek:

SYRZDARMA

Bílý dům vykopal válečnou sekeru s univerzitou v Harvardu. Pozastavil její financování a požaduje ukončení opačné rasové diskriminace. Harvard se obrátil na soud. Ministr obrany je pod palbou médií, ale pokračuje v armádních čistkách. V USA se nenudí.

Zcela subjektivní výběr zpráv z USA. Odkaz na zdroj informace přímo v textu, s výjimkou spekulací.

Vláda versus Harvard

Stalo se dříve:

Donald Trump pozastavil financování univerzity v Harvardu ve výši 2,2 miliardy dolarů, neboť univerzita odmítla mimo jiné zrušit přijímání na základě rasy. Více zde.

Stalo se od konce minulého týdne:

Žaloba Harvardu

Harvard podal na vládu žalobu, neboť její kroky „zasahují do akademických svobod”, a prezident univerzity uvedl, že „vláda neposoudila závažné důsledky pozastaveného financování na výzkumné programy Harvardu”.

Bílý dům reagoval takto: „Štědrá nadílka federální pomoci institucím, jako je Harvard, které dělají boháče ze svých těžce přeplácených byrokratů tím, že jim rozdávají peníze z daní amerických rodin, se blíží ke konci. Peníze daňových poplatníků jsou privilegiem a Harvard nesplňuje základní podmínky pro přístup k takovým privilegiím.”

Poradce prezidenta Trumpa řekl v rozhovoru pro televizi: „Harvard se rozhodl jít do sporu s Trumpovou vládou ohledně svého domnělého práva obrat americké daňové poplatníky o 8 miliard dolarů každý rok, zatímco ve své nadaci spravují majetek v hodnotě 50 miliard dolarů. Spor prohrají.”

Pozn. redakce: 50 miliard dolarů, které spravuje nadace harvardské univerzity, představuje majetek v hodnotě zhruba dvou třetin hrubého domácího produktu Slovinska.

CNN publikovala článek, ve kterém přináší výpovědi vědeckých pracovníků Harvardu. Podle nich znamená pozastavení vládního financování také to, že budou muset usmrtit laboratorní zvířata. „Tato vládní akce bude stát lidské životy,” uvedl jeden z dotazovaných.

Pozn. redakce: V článku překvapivě chybí obrázek nějakých roztomilých štěňátek. „Nedostaneme-li peníze, budou umírat lidé,” patří do kategorie funkční, ale ohrané.

Exekutivní příkazy

Prezident Trump podepsal několik exekutivních příkazů:

Nařídil revizi systému akreditace škol, neboť „akreditační komise rutinně schvalují instituce nízké kvality a nesprávně se soustředí na prosazování diskriminačních ideologií”. Některé akreditační komise „nezákonně podmiňují přístup k federálním financím zavedením programů diverzity a inkluze”. Dále příkaz zmiňuje lékařské a právnické komory, které po školách vyžadují, aby „se zavázaly k rasové diverzitě”, jako podmínku pro přijetí jejich absolventů do profesní komory.

Další příkaz nařizuje důsledné vynucování zákona z roku 1965, který po institucích vyššího vzdělávání požaduje hlásit financování ze zahraničí. Podle některých studií nenahlásily univerzity mezi roky 2010 až 2016 více než polovinu svých darů ze zahraničí. „Politikou současné vlády je ukončit tajnosti kolem zahraničního financování amerických vzdělávacích institucí, bránit svobodný trh myšlenek před propagandou, kterou sponzorují zahraniční vlády, a ochránit americké studenty.”

Pozn. redakce: Podle jednoho reportu byl v minulosti nejvýznamnějším finančním sponzorem Katar, který americkým univerzitám věnoval více než 4 miliardy dolarů. Asi mají šejkové rádi vzdělanost.

Pentagon versus média

Ministr obrany pod palbou

Americká média hlavního proudu, a tím i evropská média, která zprávy bez větších úprav přebírají, nešetří ministra obrany Peta Hegsetha.

První kauzou byla důvěrná komunikace na platformě Signal, ke které byl přizván omylem i novinář z ultra liberálního deníku The Atlantic. Následoval případ tetování ministra, které v arabštině zní „bezvěrec”, za což byl obviněn z islamofobie.

Tento týden informovala média obsáhle o kauze „šminkovací místnosti”, kterou nechal Pentagon zřídit, aby se jeho představitelé mohli upravit před televizním vystoupením.

Pentagon v rozkladu

Nejzávažnější zprávou byla informace o propuštění několika pracovníků Pentagonu, kteří po svém propuštění pro média uvedli, že „Pentagon je ve stadiu rozkladu”. Deník Politico publikoval článek, podle kterého „je těžké si představit, že by ministr obrany zůstal ve funkci o mnoho déle”. Podle anonymních zdrojů, informovalo státní rádio, již Bílý dům diskutuje o jeho odvolání.

Vláda má jiný názor

Donald Trump:

„Ministr obrany odvádí vynikající práci. Zeptejte se Hútíů v Jemenu. Do armády se hlásí nejvíce osob za posledních asi dvacet osm let. Vaše zprávy jsou pouze novinářské kachny.”

Ministr Pete Hegseth:

Opouštíme politickou korektnost v armádě a soustředíme se na smrtonosnost, posuzování každého striktně podle schopností, odpovědnost za výsledky a vojenské standardy. Mým úkolem je vymýtit nesmyslné ideologie, znovu zavést standardy výkonnosti a zbavit se transgender šíleností v armádě.”

Mluvčí Bílého domu:

Informace o odvolání Peta Hegsetha je naprostá novinářská kachna založená na anonymní informaci z jednoho zdroje, který zjevně neví, o čem je řeč.”

„Propuštění zaměstnanci Pentagonu byli lidé, kteří pustili do médií informace bez souhlasu svého šéfa. Tato administrativa nebude tolerovat jedince, kteří dávají neoprávněně informace médiím. Nový ministr obrany zavádí do Pentagonu velké změny a v tomto městě je hodně lidí, kteří velké změny odmítají. To je také důvod pro pomlouvačnou kampaň, která běží od okamžiku, kdy prezident oznámil jeho nominaci.”

Spekulace

Z různých okrajových médií:

Nejvíce peněz se točí na ministerstvu obrany a největší příležitost pro různé nepravosti je v době války. Nový ministr obrany je pro washingtonské kruhy nepřítelem číslo jedna, protože přichází zvenčí s cílem a pověřením věci skutečně změnit.

Zpráva o jeho možném odvolání je ukázkovým příkladem manipulace za pomoci anonymních zdrojů. Anonymní zdroj může, ale nemusí existovat. První médium, v tomto případě státní rozhlas NPR, publikuje zprávu na základě anonymních zdrojů. Další média zprávu přeberou, ale již většinou pouze uvádí, že „NPR píše…”. To působí důvěryhodně.

Další možné důvody pro snahu o odvolání ministra obrany jsou postaveny na stejně „anonymních zdrojích”. Podle nich byl Pete Hegseth jedním z velkých oponentů útoku na jaderná zařízení Íránu, o kterých Bílý dům diskutoval s Izraelem, což se nemuselo líbit zbrojařské lobby.

Pozn. redakce: Mluvčí Bílého domu také nemusí říkat celou pravdu. Nebo možná informace o diskuzi na téma útoku na Írán pustili do médií cíleně, aby vyslali Íránu signál, že útok není vyloučen, a posílili tak svoji vyjednávací pozici. Anonymní zdroje jsou silnou zbraní médií nepřátelských k vládě a pro vládu jedním ze způsobů, jak třeba testovat nálady veřejnosti. Proto platí, že spoléhat se dá pouze na vlastní mozek a informace z USA v evropských médiích jsou lahůdkou pro studenty manipulativních technik.

Vláda proti agentům a cenzorům

Ministr versus cenzoři

Ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že ukončuje činnost úřadu, který byl známý pod názvem „Global Engagement Center” neboli GEC. Úřad se zabýval vyhledáváním webových stránek a účtů na sociálních platformách, které podle jeho názoru šířily dezinformace. Zejména se zaměřoval na informace z rusko-ukrajinského konfliktu.

Pozn. redakce: Dezinformační zákon číslo 1: Oblast, na kterou se nejvíce soustředí bojovníci proti dezinformacím, je přesně ta oblast, kde vládní média nejvíce lžou. Platí stejně univerzálně jako gravitační zákon.

Ministr Marco Rubio k ukončení činnosti GEC řekl: „Je odpovědností každého vládního představitele neustále pracovat na ochraně svobody slova pro Američany. Úřad aktivně umlčoval a cenzuroval hlasy amerických občanů, kterým měl sloužit.”

Pozn. redakce: Američané se zřejmě ještě nedozvěděli o komunikační strategii, která se na jiném kontinentě nazývá „proruský ….” a jež umožňuje utnout jakoukoli diskuzi bez nutnosti jediného argumentu. Kdyby to zjistili, mluvili by jinak, neboť tato strategie neuvěřitelně usnadňuje vládnutí.

Ministryně versus CIA

Novou ministryní, pod kterou spadají všechny zpravodajské organizace v USA, je bývalá kandidátka na prezidenta za Demokratickou stranu Tulsi Gabbard. Ve středu oznámila, že požádala o trestní stíhání tří agentů ze zpravodajské komunity, kteří poskytli neoprávněně informace listu Washington Post. „Kriminálníci z řad státních úředníků poskytli ze stranických a politicky motivovaných důvodů utajované informace s cílem podkopat agendu prezidenta,” uvedla Tulsi Gabbard v relativně silně formulovaném prohlášení.

Pozn. redakce: V Americe se již dlouho mluví o tom, že Washington Post je informačním kanálem pro zpravodajské služby, pokud chtějí nepozorovaně pustit něco na veřejnost.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*