Americká viceprezidentka Kamala Harrisová označila „skutečnou“ příčinu, která stojí za propadem její popularity. Nemůže za to její nekompetentnost či neschopnost zvládnout úkoly, kterými byla pověřena. Může za to její rasa a pohlaví. O radu proto žádá další „úspěšnou“ političku – Hillary Clintonovou.
Kamala Harrisová patří mezi nejméně oblíbené americké viceprezidenty. Po necelém roce úřadování ji negativně hodnotí až 52 % Američanů. Lépe na tom byli dokonce i Mike Pence či Dick Cheney.
.
Harrisová se nyní potýká s odchodem svých poradců i obtížnými úkoly, které jí uložil prezident Joe Biden. Mezi ně například patří i řešení příčin migrace. Za ně sklízí málo pochvaly, ale hodně kritiky.
.
„Paní Harrisová řekla svým spojencům, že mediální zprávy o ní by byly jiné, kdyby byla stejná jako jejích 48 předchůdců, kteří byli všichni bílí a muži,“ cituje americký deník New York Times informovaný zdroj.
.
Harrisová je nejen první ženou, ale i první Afroameričankou, která se ujala tak vysoké funkce, která byla vždy považována za velmi složitou. Nízké ratingy jsou pro Kamalu Harrisovou obzvláště nepříjemné vzhledem k jejím prezidentským ambicím. Ostatně, během minulých prezidentských voleb se pokoušela probojovat přes demokratické primárky. Porazil ji však Joe Biden, který ji nakonec uvedl do úřadu viceprezidenta.
.
Aby se vyrovnala se skutečností, že ji média údajně šikanují kvůli jejímu pohlaví a rase(Harrisová je Afroameričanka i jihoasijská Američanka), obrátila se se žádostí o radu na bývalou první dámu a americkou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou. Ta na dohady o předsudcích vůči Harrisové přisvědčila.
.
„Je tam dvojí metr. Je bohužel živý a zdravý,“ potvrdila Clintonová deníku New York Times.
Sama Clintonová má bohaté zkušenosti se svalováním viny za vlastní úspěchy na ostatní. Za prohru v prezidentských volbách v roce 2016 vinila „pravicové spiknutí“, ruského prezidenta Vladimira Putina a ruské hackery, tehdejšího šéfa FBI Jamese Comeyho a v neposlední řadě média za to, že psala o jejích uniklých e-mailech.
Hořký pocit porážky ji nadále neopouští, což předvedla před dvěma týdny, kdy se rozhodla přečíst svůj připravený projev pro případ vítězství ve volbách. Při jeho čtení ronila slzy a vzlykala.
.
Právě s Clintonovou se Harrisová setkala v listopadu v Bílém domě, aby probraly, jak má dále postupovat. Clintonová se již nechala slyšet, že opětovné vítězství Donalda Trumpa, který svou další kandidaturu nevylučuje, bude znamenat konec pro demokracii.
.
Kromě toho se Harrisová s prosbou o radu obrátila i na bývalé ministryně zahraničí Madeleine Albrightovou a Condoleezzu Riceovou i na bývalou německou kancléřku Angelu Merkelovou. Zda jí bývalé političky poradily, že má splnit úkoly, kterými byla pověřena, článek neuvádí.
.
SPU
Buďte první kdo přidá komentář