I řekl Putin: „Budiž tma!“
Sdílet článek:

Za jakým účelem Rusové ostřelují ukrajinskou energetickou síť a k čemu to může vést?

Začalo to s příchodem nového generála, generála Armagedona nebo-li generála Sergeje Surovikina. Rusové se ihned po jeho nástupu do funkce velitele speciální vojenské operace na Ukrajině zaměřili na ukrajinskou energetickou síť. Rakety a drony zaútočily na rozvodny, transformátory, elektrárny a další klíčové objekty spojené s rozvodem elektřiny na Ukrajině. Výsledek? Jeden blackout za druhým, nucené šetření, konec vyvážení ukrajinské elektřiny za hranice a tak dále. V Kyjevě už radní počítají s úplným (a i trvalým) blackoutem a vyzývají občany, aby pokud můžou, město opustili. Nedostatek elektrické energie nutí Ukrajinu zkoušet dovoz elektřiny z okolních států, např. Slovenska.

Proč ta náhlá změna strategie? Do té doby se Rusové na energetickou síť až tak nezaměřovali, věnovali se hlavně vojenským cílům (přičemž vypálené rakety ve výsledku kromě vojenských cílů dopadaly úplně všude: na paneláky, obchodní domy, parky apod.). Typickým příkladem je první den války, kdy rakety dopadly např. na leteckou základnu v západoukrajinském Ivano-Frankivsku a zlikvidovaly tamější hangár.

Variant, proč se Rusové náhle rozhodli zničit rozvod elektřiny, je mnoho. Například neúspěchy na frontě a následné vybíjení zlosti na tom, co bude Ukrajinu opravdu bolet; snaha o vyvolání vzpoury proti ukrajinské vládě apod. Rozepíšu se o jedné z nich: o zničení Ukrajiny i Evropy zároveň bez přímé účasti jediného ruského vojáka se samopalem v ruce. Nevěříte? Pojďme si to rozebrat.

V případě této varianty Rusové počítají se dvěma předpoklady: první z nich je ten, že bez dlouhodobých dodávek elektřiny se ukrajinská armáda dostane do obrovských problémů a Ukrajina jako stát bude na pokraji kolapsu. Nebude fungovat nic: ani doprava, ani rozvod vody, ani kanalizace, natožpak nějaká komunikace a informování obyvatelstva. A že úspěch jakékoli armády je založen na dobré komunikaci, je známo všem.

Rusové ale ví, že vlády v EU a USA Ukrajinu dlouhodobě podporují ve všem možném: od humanitární pomoci přes dodávky zbraní až po školení ukrajinských vojáků. Zbraní má Západ dost a zbrojaři budou ochotně vyrábět další, o školitele také není nouze a pokud na to přijde, NATO na Ukrajinu dodá i své vojáky. Tudy cesta k poražení Ukrajiny se Západem za zády nevede. Jak to tedy navléknout?

I usedl báťuška Putin za dlouhý jednací stůl a ministři spolu s generály se postavili kolem. I tázal se Putin: „Jak Ukrajinu a Západ porazíme, a přitom ani jednoho vojáka neztratíme? Rcete odpověď, soudruzi moji, víte-li!“

I povstal generál Sergej Surovikin a děl: „Drahý Vladimire Vladimiroviči, toť těžká a nesnadná otázka, která byla položena. Dovol mi prosím, abych na ni odpověděl!“

„Odpověz na ni, milý Sergeji!“ dí Putin.

„Drahý Vladimire Vladimiroviči, Západ na Ukrajinu dodá všechno co má. Zničíme-li ukrajinskou vojenskou techniku, Západ dodá další. Postřílíme-li ukrajinské vojáky, nahradí je západní žoldnéři. Pokud ale zničíme to, co je křehké, čeho Západ nemá nazbyt a na Ukrajinu nebude schopen dlouhodobě dodávat, Ukrajinu jistojistě porazíme a matičku Rus k vítězství přivedeme!“

„Dovolím se tě otázati, milý Sergeji. Co jest to za věc, která je křehká, které Západ nemá nazbyt a na Ukrajinu nebude schopen dlouhodobě dodávat?“ otázal se Putin zvědavě.

„Jest to elektrická energie, drahý Vladimire Vladimiroviči,“ odpověděl Sergej Surovikin a uklonil se. „Zničíš-li ukrajinskou energetickou síť, Západ se pokusí elektřinu na Ukrajinu dodat a ukrajinskou armádu v boji proti nám tak podporovat. To ale přivede Západ ke kolapsu, protože sám nemá elektrické energie nazbyt, viz plán Green Deal! V kombinaci s příchodem zimy Ukrajinu tak jistojistě porazíme, Západu k bídě a krachu pomůžeme a matičku Rus k vítězství přivedeme!“

I zaradoval Vladimir Putin, ministři i generálové nad tímto výborným a účinným plánem. I byly příslušné rozkazy armádě vydány; a po této schůzi ministři a generálové se rozešli.

Pokud tedy Rusové sází na to, že země EU Ukrajině budou dodávat elektřinu na úkor vlastních zemí, naneštěstí mají pravdu alespoň co se týče české vlády. Že Petro Fialčenko a spol. nebudou váhat a na pomoc Ukrajině s nadsázkou (kdyby na to došlo) klidně vysvlečou české obyvatelstvo z kalhot a triček, je jasné všem.

Pokud to tedy dopadne opravdu takto, máme se u nás v Česku na co těšit: výpadky proudu, zavírání podniků a průmyslu, nedostatek všeho možného a tak dále. Jenže ani dodávky elektřiny na Ukrajinu Ukrajině moc nepomůžou: ukrajinská energetická síť bude pořád ostřelována a opraváři nebudou zvládat všechny poruchy opravit. Navíc některé součásti sítě, jako transformátory, stožáry, izolátory apod. budou (a už i jsou) zničeny tak, že opravit nepůjdou. Bude se muset sehnat nové. Vidím to černě: zásoby ve skladech dojdou (pokud už nedošly a pokud vůbec nějaké jsou), a tak se budou muset dodat z Evropy (a to nemluvíme o kompatibilitě). Dodané díly (pokud budou “sedět”) ale Rusové zanedlouho znovu pomocí raket a kamikaze dronů poškodí a kolo se zopakuje… Výsledek? Blackout nejen na Ukrajině, ale i u nás.

Můžeme jenom doufat, že co nejdříve začne vyjednávání a válka tak co nejdřív skončí. Co se ale týče ostřelování energetické sítě, prozatím to vypadá, že Rusové s ním nepřestanou. Pokud se tedy splní oba předpoklady, na které možná Rusové vsadili, jaký bude výsledek? Ukrajina se bez elektřiny jako stát zhroutí a Grétou posedlou Evropu stáhne s sebou.

Rudolf Gajdoš

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

16 Comments

 1. Válka je válka , Američané zničením infrastruktury války začínají ,Rusové byli moc hodní !

 2. Ano valka je valka.Kdyby vsichni sedeli doma na zadku a nechteli zotrocovat druhe narody a menit hranice silou,tak je na Ukrajine a na celem svete klid a lide se muzou venovat sve praci.

  • nebo kdyby už asi 25 let nedělali pogromy a nepořádali vyvražďovací safari na všechny ostatní,tak jako to dělali fialenkovi nade vše nejmilejší ukrajinci a radši si místo toho dali do kupy svoji rozkradenou korupční zem-ten svůj mega smrad a neštovice,nemuseli se do takové situace vůbec dostat

   • Ale pane to jejich zeme(Ukrajincu).Oni tam muzou mit i ten smrad a nestovice jak Vy by jste si pral.Kdyz Vy budete mit blechy,tak Vas muze napadnout cizi stat?

  • Pane, vzpamatujte se a nastudujte co se TAM dělo od roku 2012-2014 a pak až 2022. Ty tisíce mrtvých “ukrajinců! byly každému u …. jenže ten klid na práci rozesrali právě ti hodní ukrajinci….

   • Vite,ty hodne civilisty nekdo vyzbrojil tezkymi zbranemi,kulety,dely,tanky a zavelel hura do nich,do regulerni Ukrajinske armady.Uz to je zlocin.Pak nastala tedy obcanska valka kdo z koho.Proto ti mrtvi.Vy kdyz budete ve Vasem meste strilet po ceske armade z dela,tak k Vam taky nebudou ohleduplni.Jak si nekdo mohl dovolit z cizi zeme tam navozit tezkou techniku zbrojni.Zda se Vam to ok?

 3. Myslím, že omezování dodávek proudu na podporu současného ukrajinského režimu by už byla pro Petro Fialenka konečná.

  • To je pouze Vas sen,kterym se snazite znejistit obcany ceske republiky ve stylu cim hur tim lip.Mam si tipnout komu by se to velmi hodilo krome Vas?

 4. tomu článku nevěřím!!!!!Vždyť celému světu nade vše drazí(no,stojí i nás opravdu dost!!!),chrabří a slavní ukrajinci přece drtivě vítězí na všech frontách a zloduch Rus se měl už dávno díky sankcím a semknuté EU položit!!!!

 5. Podle toho co jsem viděl v dokumentárních pořadech(také z italské televize)o dění na “hodné “Ukrajině mě napadá,že tam měla udělat přítrž nehumánnímu běsnění sama velehumánní EU a nečekat až dojde trpělivost jejich nejbližšímu sousedu.Je skoro ostuda dnes být občanem EU.Člověkem,který je demagogicky formován stejnou vládnoucí ideologií jako za klasického bolševika.Stejnou-ne podobnou.Jen pojmy se změnily,jakoby “zkultivovaly”.

 6. Dneska jste V EU formovan vlastni svobodou rozhodovani.Za skutecneho bolsevika by jste drzel tzv.hubu a krok.STB by si to pohlidala.

 7. Článek je úplný nesmysl ze tří důvodů: 1) Zákon. Fyzikální. Ohmův a další popisující ztráty při průchodu elektrického proudu vodičem. Na Ukrajinu je to daleko, Slováci, Poláci a teoreticky Maďaři mohou napájet pohraničí Ukrajiny, rozhodně ne Charkov. 2) Stejně tam nevedou dost tlusté kabely. Natáhnout dráty chvíli trvá zvlášť v zimě. A živě si představuji, jak tam vesele budujeme vedení na Ukrajině za stabilního ruského bombardování. 3) To bombardování. Že by rusák selektivně lividoval jen vedení a trafačky rozvádějící ukrajinskou elektřinu? Kam by ovšem taková evropská elektřina vůbec mohla “dotéct”, když mají zdemolované rozvody?
  Článek je jen senzátorský* blud.
  *senzátor = člověk produkující “senzace” za účelem strhávání pozornosti na sebe.

  • Ukrajina je doposud připojena k rozvodné soustavě EU (Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko – viz

   Přenosové sítě střední Evropy (a to jsou dost “tlusté kabely” – vedení 220 až 750kV)
   https://www.ote-cr.cz/cs/statistika/mapy-ke-stazeni
   Ukraine joins European power grid, ending its dependence on Russia
   https://www.cbsnews.com/news/ukraine-european-power-grid-russia/

   Takže normálně obchod, jako vy nenakupujete elektriku od dodavatele první instance (ČEZ, E.On, …) ale od nějakého překupníka. Jde to pořád po stejných drátech, jenom se formálně přeúčtuje.
   Až kleknou přeshraniční vedení, bude Ukrajina odkázaná sama na sebe v ostrovním režimu. A to ještě musí mít funkční rozvodny. Zástupce UkrEnergo tuto možnost připustil a není si jist, zda jejich energetické systémy přežijí.

  • Přeshraniční vedení lze zničit fyzicky, ale to není pravděpodobné anení to ani nutné. Propojené energetické sítě totiž musí být synchronní, jinak automatické ochrany oblast, kde je nižší kmitočet (v důsledku nadměrné zátěže) automaticky odpojí.
   Kdyby ochrany na hranicích soustav postiženou oblast neodpojily, přetížily by se okolní sítě a nastal dominový blackout.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*