Elon Musk dosáhl dohody o koupi 100% akcií společnosti Twitter. Prohlásil, že jeho cílem je učinit z Twitteru celosvětovou platformu pro svobodnou komunikaci. Způsobů, jakým Twitter v současnosti ovlivňuje informace, které se k lidem dostanou, je řada.
Elon Musk kupuje společnost Twitter. Transakci v hodnotě 44 miliard dolarů bude financovat zhruba z poloviny ze svých peněz a druhou polovinu úvěrem od J.P. Morgan a konsorcia bank. Jeho záměrem je stáhnout firmu z burzy, neboť podle jeho názoru lze jedině tak provést jím plánovanou transformaci.
Koupě Twitteru soukromou osobou, která veřejně vyjadřuje nesouhlas s filtrací politických názorů, se setkala s negativní reakcí médií hlavního proudu.
Po oznámení, že ke koupi dojde, řekl komentátor televize MSNBC:
„Twitter může tajně zablokovat politika z jedné strany nebo může potají snížit dosah jejich příspěvků a zvýšit dosah nějaké jiné informace. Lidé se o tom mohou dozvědět teprve po volbách. Elon Musk říká, že to dělá, aby pomohl lidem, protože je filozoficky čistý pomahač svobody slova (pozn.: proneseno cynickým hlasem). ”
Twitter ovlivňuje informace, které se k lidem dostanou, několika způsoby.
Blokování příspěvků
Kauzou, která vyvolala velké pozdvižení, bylo zablokování příspěvku novin New York Post, které těsně před prezidentskými volbami informovaly o spolupráci H. Bidena, syna prezidentského kandidáta, s ukrajinskou firmou Burisma, při které měl využívat politického vlivu svého otce k osobnímu obohacení. Twitter příspěvek New York Post zablokoval. Při senátním slyšení v prosinci roku 2020 na téma cenzury odmítl Twitter odhalit poměr republikánských a demokratických uživatelů, kterým byly příspěvky blokovány nebo omezovány v šíření.
Minulý měsíc uznaly i New York Times, že informace o H. Bidenovi jsou pravdivé.
Zablokování účtu přispěvovatele
Pokud Twitter vyhodnotí příspěvky uživatele jako opakovaně závadné, uživatele zablokuje. Nejznámější osobou, které byl zablokován účet, je bývalý prezident D. Trump. V současnosti má zablokovaný účet například republikánská kongresmanka M. Green a během demonstrací zablokoval Twitter účet kanadskému konvoji svobody TruckersForFreedom. Na druhou stranu účet V. Putina, íránského A. Khameneiho nebo účet Taliban Times je přístupný.
Robotické účty
Za robotickými účty, takzvanými boty, nestojí skutečná nezávislá lidská bytost, ale jedná se o softwarově vytvářené účty, které se snaží chovat jako lidská bytost. Umělé účty mohou na základě algoritmu dávat příznivé hodnocení vybraným zprávám nebo mohou vytvářet falešný dojem, že některý z přispěvovatelů má velký počet lidí, kteří ho sledují. Čím více lidí sleduje daný účet, tím více vypadá důvěryhodně a důležitě.
Elon Musk tento týden zveřejnil na Twitteru příspěvek, ve kterém řekl, že „porazíme robotické účty nebo padneme při snaze toho dosáhnout”.
Upřednostňování pozitivních nebo negativních komentářů
Twitter může upravit řazení komentářů na nějaký příspěvek. Například u příspěvku bývalého prezidenta Trumpa se mezi prvními komentáři objeví pouze negativní příspěvky. Nebo naopak.
Nezobrazování příspěvků
U příspěvků, které Twitter nějakým způsobem vyhodnotí jako nezávadné, může snížit jejich dosah. Toho dosáhne tak, že příspěvek nezobrazí všem lidem, kteří sledují účet přispěvovatele, ale pouze omezenému počtu. Nebo při kliknutí na nějaký příspěvek zobrazí hlášku „Opravdu jej chcete vidět? Může jít o závadný obsah”. Bez znalosti algoritmu, který Twitter používá, nebo interních informací nicméně nelze určit rozsah, v jakém se to děje.
Pozn. redakce: Lze vyzkoušet individuálně při sledování amerických republikánských politiků porovnáním příspěvků od daného politika, které se zobrazí na hlavní stránce, versus celkem publikované příspěvky.
Blokování elektronické pošty
Jednou z mála dostupných informací, která naznačuje v jakém rozsahu může probíhat upřednostňování informací dle politické příslušnosti, je nově zveřejněná studie, která zkoumala, jaké procento emailů spadne do spamu. Byla publikována minulý měsíc.
Studie měřila procento emailů od politiků nebo kandidátů na politickou funkci, které jsou vyfiltrovány antispamovými filtry podle toho, k jaké politické straně odesílatel mailu patří. Podle této studie zařadí mailová aplikace Gmail zhruba 10% emailů od demokratických politiků do spamu. V případě emailů od republikánských politiků spadne do spamu 77% komunikace. Republikánský kandidát na politickou funkci, který se snaží oslovit své potenciální voliče, má tak osmkrát větší pravděpodobnost, že jeho email nikdo neuvidí. Nakolik to ovlivní jeho šance na získání příspěvků na kampaň nebo na přesvědčení voličů o kvalitě svého programu je otázkou druhou.
Pozn. redakce: Komentátor televize MSNBC se zjevně bojí, že to, co dosud dělala jedna strana, může začít dělat i strana druhá.
Buďte první kdo přidá komentář